Güvenilir ve En Çok Tercih Edilen Kripto Borsaları: Hangi Borsalarda İşlem Yapmalıyım? | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Güvenilir ve En Çok Tercih Edilen Kripto Borsaları: Hangi Borsalarda İşlem Yapmalıyım?

Kripto borsaları doğru bir şekilde seçildiğinde yatırımlarınızdan daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz. Kripto para yatırımdaki önemli noktalarda biri de hangi borsalarda işlem yapılacağıdır. Bu yazımızda güvenilir kripto borsalarını anlattık.

Hepimizin bildiği üzere, özellikle 2020'nin Mart tüm dünyada hızla yayılmaya başlayan pandemi nedeniyle piyasalarda bir çok değişiklik meydana geldi. Pandemi önlemlerini başlaması ile insanlar evlerine kapandı ve işletmeler durduruldu. Bunun sonucunda piyasada çok büyük dalgalanmalar oldu. Bu dalgalanmalardan belki de en çok etkilenen piyasa olan kripto para piyasasında bir çok girişim ve yenilik meydana geldi. Kripto borsalarındaki bu dalgalanmalar doğal olarak hem hali hazırdaki kullanıcıların hem de yeni kullanıcıların akıllarında daha çok soru işareti meydana gelmesine yol açtı. Bu durumda kripto para yatırımına olan yönelimi artırdı ve insanlar rahat rahat yatırım yapabilecekleri güvenilir kripto para borsalarını daha çok araştırmaya başladı.

Peki ya günümüzde en çok tercih edilen ya da daha doğru bir tabir ile en güvenilir kripto para borsaları hangileri?

Binance

Hem Türkiye'de hem dünya çapında ismini duyurmuş bir kripto para borsası olan Binance sektördeki en güvenilir kripto para borsaları arasında genel olarak en başta gelir. 2022 yılına girdiğimiz bugünlerde Binance'in 24 saatlik ortalama hacmi neredeyse 15 milyona ulaşmıştır. Binance kripto para borsaları içinde en büyük bitcoin alım satım platformu olma özelliğini taşır.

Binance'in komisyon oranları da oldukça düşüktür.  Komisyon oranları hemen her kullanıcı için makul rakamlarda olacak şekilde optimize edilmiştir. Bu nedenle kullanıcılarının memnuniyetini kazanan Binance yine kendi kullanıcıları tarafından oldukça sevilen akıcı bir mobil uygulamaya da sahiptir. Bu mobil uygulama kripto para borsalarına yabancı olan yeni kullanıcılar için daha basit bir ara yüze sahip olan Binance Lite özelliğine sahiptir.

TR Binance

TR Binance için bildiğimiz Binance'in Türk versiyonu dersek yanlış bir ifade kullanmış olmayız. Normal Binance'deki tüm özelliklere sahip olan TrBinance Türk lirası ile işlem yapmak isteyen kullanıcıların tercihlerinin en başında geliyor. Zaten Türkiye'den global bir Binance hesabı açan kullanıcıların simultane olarak TR Binance hesapları da açılmış oluyor.

Binance Global'dakine oranla daha az sayıda coin seçeneği bulunduran TR Binance bu eksi handikapına rağmen, rakipleri olan diğer yerli kripto para borsalarına oranla hala daha fazla coin seçeneği bulundurmaktadır. Bu nedenle özellikle Türk kullanıcıların en yaygın kullandığı kripto para borsası olma özelliğini taşır.

TR Binance özellikle yerli kullanıcılar için son derece güvenilir ve sağlam bir kripto borsasıdır.

Gate.io

Gate.io 2013 yılından beri aktif olan son derece güvenilir bir kripto para borsasıdır. Gate.io'nun en çarpıcı yönlerinden biri piyasaki büyük, küçük, yeni, eski fark etmeksizin, piyasadaki neredeyse tüm coinler ile işlem yaptırabiliyor olmasıdır.

Ancak bu durumun avantajlı tarafları olmasına rağmen özellikle yeni ve tecrübesiz kullanıcılar için dezavantajları da vardır. Kullanıcıların bu kadar fazla coin seçeneği içinde yatırım yapacakları coini çok kapsamlı bir biçimde araştırmaları gerekir.

Gate.io'nun yerli kullanıcılar için bir başka dezavantajı, uygulamada Türk lirası ile işlem yapılamıyor olmasıdır. Ancak yabancı yatırımlarınızı ya da kripto para bazındaki yatırımlarınızı güvenle Gate.io'da tutabilir, işlemlerinizi rahatlıkla buradan yapabilirsiniz.

Türk lirası ile işlem yapılmamasına karşın Gate.io'da yerli kullanıcıların rahatlıkla kullanabileceği bir Türkçe destek seçeneği bulunur.

Bitlo.com

Öncelerde ''Binans'' ismi ile hizmet veren ve hala güvenilirliğini koruyan Bitlo.com bir Türk kripto para borsasıdır. Bu nedenle Türk kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Sade ve kullanışlı ara yüzü ve hızlı müşteri hizmetleri ile ünlü olan Bitlo.com özellikle yerli kullanıcılar için güvenilir kripto para borsaları arasında en başlarda gelir.

Bitlo.com'un kurucuları Alper Afşin Özdemir, Hakan Baş ve Mustafa Alpay gibi, piyasada uzun süredir adlarını duyurmuş, tanınmış iş adamlarından oluşur. Bu da oldukça güven verici bir faktördür.

Merkezi Şişli, İstanbul'da bulunan Bitlo'nun günümüzdeki ortalama günlük işlem hacmi 50 milyona ulaşmıştır. Türk kripto para borsaları arasında belki de en güvenilir olan kripto para borsası Bitlo'dur.

Coinbase Exchange / Coinbase Pro

2018 yılında aldığı 300 milyon dolarlık yüklü yatırım ile Coinbase Pro günümüzde Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük ve en güvenilir kripto para borsalarından biridir. Coinbase'in 2022 yılındaki günlük ortalama hacmi 2 milyar dolara ulaşmış, hatta bu rakamı aşmıştır.

Merkezleri California eyaletinin San Francisco bölgesinde bulunur. Coinbase'in belki de en vurucu noktalarından birisi son derece basit bir arayüze sahip olup, teknoloji ile arası pek olmayan kullanıcıları da bünyesinde barındırabilmesidir.

Bunun yanında Türk kullanıcılar için hem mobil uygulamasında hem web sitesinde Türkçe dil ve Türkçe destek seçeneği sunan Coinbase'in borsa skoru 10 üzerinden 8.8'dir.

Kucoin

Kucoin 2017 yılında kurulmuştur. Listedeki diğer borsalara göre biraz daha yeni bir kripto para borsası olsa da günümüzde borsa skoru en yüksek olan ve kullanıcılarına en çok güven sağlayan kripto para borsaları arasında gelir.

Kucoin 5 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya sahiptir. Bunun yanında yaklaşık 100 ülkeye hizmet verir. Türkiye'de haliyle bu ülkelerden biridir.

2022 yılına girdiğimiz günlerde 60 milyona yakın değeri ile piyasada en çok alım satım hacmi bulunduran kripto para borsaları arasına adını rahatlıkla yazdırmış olan Kucoin'in borsa puanı 10 üzerinden 7.9'dur.

Paribu

Yine bir yerli kripto para borsası ile karşınızdayız. 2017 yılında kurulmuş olan Paribu kısa sürede 1 milyon aktif kullanıcıya ulaşmış ve özellikle yerli piyasalarda oldukça güvenilir ve kuvvetli bir kripto para borsası olmuştur. 24 saatlik ortalama hacmi neredeyse 200 milyonu bulan Paribu dünya çapında da sıralamalara kolaylıkla adını yazdırmıştır.

Zaten yerli bir kripto borsası olduğu için haliyle Türk lirası ile işlem seçeneğini de en baştan beri sunan Paribu, ortalama 0.32 oranlarında komisyon ile işlem yapar. Bu düşük komisyon oranları nedeni ile de hem yerli hem global kullanıcının gözüne girmeyi başarmışır. Oldukça güvenilir bir kripto para borsasıdır.

BtcTürk

Türkiye'nin en güvenilir kripto para borsaları arasında en başlarda gelen BtcTürk uyguladığı şeffaf politikalar ile ne kadar köklü, sağlam ve hepsinden daha önemlisi kullanıcı dostu bir kripto borsası olduğunu kullanıcılarına kanıtlamıştır.

BtcTürk ortalama hacmi 250 milyona ulaşan büyüklüğü ile en güvenilir kripto para borsaları arasında yer alır. Özellikle yerli kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir.

Türk lirası ile ilk işlem yapan kripto borsası BtcTürk'dür. BtcTürk kullanıcılarına banka havalesi seçeneğinin yanında Papara ile de işlem anlık işlem yapabilme özgürlüğü sunar. Kullanıcılar BtcTürk'ün hem mobil uygulamasında hem web sitesinde ister TL ister döviz, isterlerse de kripto üzerinden yedi yirmi dört anlık işlem yapabilirler.

CEX.io

Cex.io aslında eski bir kripto para madenciliği firmasıdır. Günümüzde ise borsa puanı sekizlere ulaşan çok güvenilir bir kripto borsasıdır. İşlem hacmi 25 milyonu aşmıştır. Özellikle yerli kullanıcılar için en büyük dezavantajı ise CEX.io'nun henüz ne mobil ne web uygulamasında Türkçe dil seçeneği bulundurmamasıdır.

Yani bu CEX.io'yu kullanabilmeniz için İngilizce bilmeniz şarttır. Buna karşın CEX.io her ülkeden yatırım kabul eder. Global piyasalarda da oldukça bilinen bu firma, güvenilir kripto para borsaları arasında her zaman en başlarda gelmiştir.

Kraken

Kraken kripto para borsaları arasında en köklü ve en sağlam olan firmalardan biridir. 2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulmuş, kurulduğu günden bu yana yıllarca güvenilirliğini korumuş bir kripto borsası olan Kraken günümüzde 1 milyarlık bir günlük ortalama hacme sahiptir.

Kraken bu güvenilirliğin yanında bir de İngilizce bilen kullanıcılarına kripto para piyasaları hakkında çok işe yarar ve etkili eğitimler de sunar.

 

 

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun ve hemen sizi arayalım.