Kripto Yatırımı: Geleceğin Ekonomisi ile Sen de Kazan | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Kripto Yatırımı: Geleceğin Ekonomisi ile Sen de Kazan

Kripto yatırımı dönemin en popüler yatırım aracıdır. Büyük kazançlar sağlasa da bir çok kişi kripto yatırımı nedir ve neden kripto yatırımı yapmalıyız sorusunun cevabına tam olarak hâkim değil.

Kripto para yatırımı ve neden kripto para yatırımı yapmalıyız soruları ekonominin geldiği son nokta ile en sık karşılaşılan merak konuları olmayı sürdürmektedir. 2008' den bu yana hayatımıza giren kripto para yatırım konusu hala tam anlamıyla anlaşılmış değildir.

DeFi yani Decentralised Finance (Merkeziyetsiz Finans) sektörü devasa boyutlara ulaşırken; merkeziyetsiz borsa ve uygulamalar giderek daha çok dünya vatandaşını kendine çekmektedir.

Satoshi Nakamoto ile başlayan bu serüven giderek insan medeniyetinin en başarılı sıçramalarından birine dönüştü.

Yepyeni küresel bir pazar hiç bu kadar hızlı inşa edilmemişti!

Üstelik inşa edilen piyasa insanlığın ortak bir mirası ve yatırımdan ödeme işlemlerine kadar birçok pratiği değiştirecek güçte. Bu eşsiz kırılıma şahit olan bizler ise hala bazı soru işaretlerine sahibiz.

İşte bu nedenle öncelikle konunun bağlamını oturtmak; kripto para yatırımları ve nedenleri hakkında gerçekçi bir perspektif çizmek için bir hayli önemli.

İçindekiler

 1. Kripto Paraları ve Değişimi Anlamak
 2. Yatırım Nedir?
 3. Neden Yatırım Yapmalıyız?
 4. Yatırım Çeşitleri Nelerdir?
 5. Kripto Para Yatırımı Nedir?
 6. Neden Kripto Para Yatırımı Yapmalı?

Kripto Paraları ve Değişimi Anlamak

Dünya tarihinde daha önce de çok değerli metaların hızla küresel bir emtia olmasına tanıklık edilmiştir: Tütün, şeker, kahve hatta antik çağların madeni baharat!

Şeker kamışları Avrupa kıtasına ilk getirildiğinde Kraliyet çeyizlerine kadar girmiş ve şifa verdiği söylentileriyle eczanelerde satılmış ve tüm dünyayı kasıp kavuran bir şeker çılgınlığı yaşanmıştır.

Öyle ki bazı kayıtlarda bir gram saf şekerin bir gram altın ile aynı değerde takas usulü kullanıldığına dair bulgulara bile rastlanılmıştır.

Ama bunlar neredeyse onlarca yıllık süreçlerin sonunda karşılaşılan hikayeler. Birçok tüketim çılgınlığı belirli bir küresel piyasa oluşumuna zemin hazırlayan süreçler sonun gerçekleşir; tütünde de kahvede de aşağı yukarı benzer adımlar yaşanmıştır.

Konuyla alakasız bir giriş gibi gelse bile bugünün devrim ürünü kripto paraların başarısı ve geçerliliğini anlamak için bu hikayeler bize bir referans noktası sunar.

Küresel Kripto Pazarı

Kripto paralar; 2009 yılında hayatımıza girdiğinden bu yana dünyayı kasıp kavuran bir yeni bir ödeme aracı ve yatırım nesnesi haline gelmesi çok kısa sürdü. Bunun nedeni kripto paraların teknolojik nitelikleriyle sunduğu devrim fırsatı.

Kapitalizmin krizleri 1970’li yıllardan bu yana giderek daha sık yaşanmaya ve daha kötü sonuçlar vermeye başlamıştı. Vergi ve finans komisyonlarıyla beslenen bankacılık sektörü ve devlet hazineleri giderek obur bir canavara dönüştü ve hantallaştılar.

Bu hantal kurumların dijitalleşen dünyadaki insan ihtiyaçlarına verdikleri karşılıklar da haliye gerekenden çok yavaş kalmıştır.

Üstüne bir de devasa finans aktörlerinin, devletler tarafından kurtarılmak için gelişen kemer sıkma politikaları ve dünyanın her yerinden gelen el koyma ve zimmete getirme haberleri eklenince insanlığın yeni bir kaçış noktası bulması zor olmamıştır.

İşte bu makalede finansal teknolojilerin getirdiği kripto paraları “yatırım” perspektifinde ele alarak, bu yeni ve post modern dünyada yatırımlarınız hakkında bir daha düşünmenizi tavsiye ediyoruz.

Yatırım Nedir?

İlk sermaye birikimi, etrafı çitle çevrilen ilk toprak parçası ve belki de tarihteki ilk kumbaradan beri insanlık doğası gereği geleceği düşünerek hareket etmiştir.

Bugün bütün hayat pratiklerimiz insanın ekonomik rasyonelitesi ve gelecek kaygısı üzerine ortaya çıkan para ve yatırım kavramları üzerinden işlemektedir.

Bu noktada yatırımın ne olduğuna dair bel bağlayabileceğimiz birkaç tanıma ihtiyaç duyulur:

 • Belirli bir kaynak üzerinden kısa vade, orta vade ve uzun vadeli şekilde planlanan kar hedefleri doğrultusunda girişilen her ekonomik faaliyete yatırım denilebilir.
 • Yatırım, bı̇lı̇nçlı̇ ve kontrollü şekı̇lde yapılması gereken ve bu sayede kazanç̧ sağlayan yöntemler bütünüdür.

Neden Yatırım Yapmalıyız?

Çünkü İnsanız!

Çünkü gelecek kaygısı, dünyada yaşanan ekonomik, politik krizler ve hatta doğal afetler karşısında korunmasız hissetmek bize ve yakınlarımıza panik hissi yaşatıyor.

Yatırım olgusunun amaçları her zaman sıkıntıdan kaçan ve rahata ulaşmayı arzulayan insan doğasıyla ilintilidir ama bu doğrultuda bireysel ölçekte küçük değişiklikler barındırabilir:

 • Gelecek nesillerin rahat etmesi, insana kalıcı bir şeyler yapmış olma tatminiyeti sunduğu için her şeyden önce yatırım bir miras ve iyi hatırlanma güdüsü barındırabilir.
 • Ekonomik güvencesizlik, savaşlar ve iklim krizi karşısında geleceği garanti altına almak da temel bir yatırım motivasyonudur.
 • Kısa vadede enflasyona yenilmemek ve birikimlerinizi değerlendirmek ise en pratik amaçlar arasında yer alır.
 • İnsanlar yaşlandıklarında ya da başlarına kötü bir şey geldiğinde çalışmadan yaşayabilecekleri bir zaman dilimini önceden satın almak için de yatırım yaparlar.
 • En önemli yatırım amacı ise hiç birimizin reddedemeyeceği biçimde zenginlik arzusundan meydana gelir.

Nihayetinde uzak yakın farketmeksizin geleceğe dair birtakım kolaylıklar sağlamak amacı ile atılan adımlara yatırım gözü ile bakılmaktadır. Aslında birçoğumuz gündelik olarak yatırım yapmaya devam etmekteyiz. Okuduğumuz kitap, aldığımız bir ev veya para ya da farklı yollarla elde ettiğimiz maddi veya manevi birikimler birer yatırım şekli olarak kendimize sağladığımız birikimlerdir.

Burada belirtmek gerekir ki tek bir doğru yatırım yöntemi bulunmaz. Haliyle yatırım seçenekleri yelpazesi, herkes için farklı fırsatlar ve getiriler sunan birçok alternatif barındırır.

KRİPTO PARA YATIRIM EĞİTİMİ

Kripto borsalarında kazanmak için gereken herşeyi öğrenin.

DETAYLI İNCELE

Yatırım Çeşitleri Nelerdir?

Yatırım çeşitleri kolay kolay saymakla bitecek gibi değildir. Bu nedenle yatırım olgusunu en tepeden tasnif etmek odak noktamızı daraltması açısından mühimdir.

O zaman yatırımları ikiye ayırabilir:

 • Kişisel gelişim odaklı soyut (getirisi hesaplanamayan) yatırımlar
 • Belirli bir ödeme aracı ya da meta üzerinden (hesap edilebilir) yatırımlar

Bunlardan ilki; spor yapmak, iyi ilişkiler kurmak, network çalışmalar, atölyeler gibi oldukça öznel süreçler içerir ve kolay kolay paraya dökülemez, miras bırakılamaz niteliktedir.

İkinci kategori ise doğrudan getiri hesaplanan daha karmaşık ve matematiksel faaliyetleri kapsar.

Hesap edilebilir yatırımları da ana hatlarıyla kendi içinde ikiye ayırabilir:

 • Emlak, araç, fabrika gibi bir varlık yatırımları
 • Doğrudan itibari paralarla ilişkili, emtia ve değerli maden yatırımları (finansal)

Nihayetinde finansal yatırımlarla varacağımız noktaya yaklaşıyoruz ve son maddedeki doğrudan fiat para birimleriyle ilişkili yatırım çeşitleri bizim asıl odak noktamız oluyor. Bu son kategori ise en temel beş yöntemden meydana geliyor:

 • Kripto Para Yatırımı
 • Altın Yatırımı
 • Hisse Senedi Yatırımı
 • Vadeli Mevduat Yatırımı
 • Döviz Yatırımı

Döviz, altın, hisse senedi gibi yüzlerce yıllık yatırım araçları arasında kripto parayı da görünce kim şaşırıyor? Sanki hep varmış gibi değil mi?

Ama biliyoruz ki henüz on beş yıllık bir piyasadan bahsediyoruz ve çoğumuz için tanımlaması güç yatırım araçlarından!

Unutmayın her yatırım aracı ortaya çıktığı ilk otuz yıllık dönemde en büyük fırsatları barındırırır. Bitcoin (BTC) bir dolar bile etmezken on senede 67 bin dolara ulaşmadı mı? O zaman yatırım yapmak isteyenlerin ilk bakması gereken araçlar da artık kripto paralardır demek ne kadar yanlış olabilir ki?

Kripto Para Yatırımı Nedir?

Kripto para yatırımı bir noktada yatırım araçları arasında en popüler ve en son model bir pratiktir.

Yaklaşık 8-9 yıl önce hayatımıza giren bu kripto para birimleri, bir süre sessiz sedasız geliştirilse de son birkaç yıldır devlet başkanlarından dev yatırım şirketlerine kadar herkesin çok fazla dikkatini çeken yatırım ve ödeme şekli olmayı başardı.

Tesla gibi büyük firmaların kripto para ödemelerini kabul etmesi, kripto para yatırımcısına gelecek ve kazanç için umut olmaya devam ediyor.

Kriptoloji bilimini kullanan, dijital ve sanal bir para birimi olarak kripto paralar aynı zamanda yatırımlarınızı algoritmik ve şifrelenmiş dijital güvenlik ağlarıyla koruyor.

Kripto para yatırımı kısaca şu şekilde işliyor:

 • Kripto para yatırımları her şeyden önce merkeziyetsiz kripto para borsaları ve takas platformları üzerinden serbest piyasa koşullarında gerçekleşiyor.
 • En basit düzeyde bir yatırımcı fiyatının yükseleceği düşündüğü coin ve tokenleri alarak dijital cüzdanında uzun süreli tutabiliyor. En tepedeyken satabilirse oldukça karlı bir yatırım yapmış oluyor.
 • Bazı yatırımcılar ise “açığa satış” gibi yöntemlerle kripto paraları finansal bir enstrüman olarak görüp onlar düşerken bile kazanç elde edebiliyor.
 • Ama bu yatırıma dair eğitim almış profesyonel yatırımcılar için durum çok daha pratik, hızlı ve her gün kazanç getiren bir sisteme dönüşebiliyor.
 • Trader olarak adlandırılan günlük kripto para alım satım yapan yatırımcılar günde dört ve altı işleme kadar farklı alım satımlar yaparak bir yatırımdan ziyade sürekli bir gelir kapısı inşa ediyorlar.

Neden Kripto Para Yatırımı Yapmalıyız?

Neden kripto para yatırımı yapmalıyım diyorsanız durun ve rahatlayın. Çünkü hızlı, güvenilir ve dünyanın her yerine sadece zihninizdeki şifrenizle götürebileceğiniz kripto yatırımları yapmak için nedenden bol ne var!

Aşağıda çeşitli birçok neden sıralayacağız ancak en önemli nedeni burada belirtmekte fayda var:

En dinamik yatırım aracı olan kripto paralar diğer bütün yatırım araçlarından çok daha fazla kar olanağı sunuyor. Ayrıca bir haftalık kısa bir eğitimle bile kripto paralar üzerinden düzenli bir kazanç sağlamak mümkün!

Diğer nedenleri ise kabaca şöyle listeleyebiliriz:

 • 2008 Yılında Bitcoin ile başlayan kripto para akımı günümüz itibari ile yaklaşık 210 Milyar $’lık bir hacime sahip.
 • Hacmin bu denli yüksek seviyelere ulaşmış olması talebin arttığının ve alım- satım sirkülasyonu ile kazancın da artışına devam ettiğini gösteriyor.
 • Altın ve gümüş ile başlayan para piyasası yırtılabilir bir halde olan kâğıt para haline geldi.
 • Şimdi ise daha güvenilir ve daha verimli olacağı öngörülen sanal paralar üzerine yoğunluk gerçekleşiyor.
 • Sistemler üzerinden teknolojik gelişmeler ve Metaverse dünyasının yaklaşmasının etkisi ile büyük firmaların bile kripto para ile ödeme alıyor olması gelecekteki dünya hakkında öngörüler sunuyor.
 • Birçok ülkenin de kripto parayı yasallaştırıp kabul etmesi, kripto para yatırımcılarının geleceği oluşturan para birimin bir parçası olduğunu kanıtlıyor.
 • Kripto paranın en büyük özelliklerinden biri de ülke, kurum veya kuruluşun yönetiminde olmaması.
 • Yani, kripto paranın sahipleri dışında kimse değeri üzerinde oynayamaz ve ekstra para basarak mevcuttaki yatırımcılarının elindeki parayı bir anda enflasyona uğratamaz.
 • Daha da önemlisi Kuzey Kore’de tutsak bile düşseniz siz istemediğiniz sürece kimse kripto para varlıklarından haberdar olamaz ve onlara el koyamaz.
 • Demokratik olmayan bir dünyada en el konulamaz, haraç kesilemez yatırımlar kripto para yatırımları olarak karşımıza çıkıyor.
 • Kripto Paraların arz- talep doğrultusunda bir gelişimi söz konusudur.
 • Kısacası talep oldukça arz olur, arz arttıkça da değer atar.
 • Öngörülmesi ve kazanç kolaylığı sağlamasındaki önemli sebeplerinden biri de budur.
 • Ayrıca kripto paralar gelecek nesillere aktarmak için en sabit imkânı sunar.
 • Sizden sonraki dünyanın nasıl olacağını bilemezsiniz ama çocuklarınız ve torunlarınıza her koşulda kullanabilecekleri çılgın bir miras bırakabilirsiniz.

Bizi dijital dünyada takip et sen de geleceğin ekonomisinde kazananlar arasında ol! Facebook, Instagram, TwitterTikTok, Linkedin, Youtube

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun ve hemen sizi arayalım.