Kripto ile Maaş Dönemi: Paranızı Bitcoin ile almak ister misiniz? | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Kripto ile Maaş Dönemi: Paranızı Bitcoin ile almak ister misiniz?

Maaşınızı kripto ile almak ister miydiniz? Yok artık daha neler dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak maaşını kripto ile alacak olsa aranızda çok heyecananlar da olacaktır. Kripto para birimlerinin yaygınlaşmasıyla hayatımızdaki kullanım alanları sürekli artarken bir gün meselenin maaşlara da geleceği çok belliydi.

Kripto paralar alışveriş dünyasında aktif olarak kullanılmaya başlanalı neredeyse 10 yıl oldu. 2022 yılına yeni girdiğimiz bugünlerde kripto paralar artık insan hayatının her alanına yayılmaya başladı. Bu yayılmanın ve hızla büyümenin etkileri kripto para ile maaş ödeme dönemi  başladığında daha da net hissedilecek gibi gözüküyor.

Acaba tarihte ilk defa maaşını elden almayıp bankadan çeken kimdi ve hangi tarihte bunu yapmıştı?

Eskiden hesap kartları ve bankamatikler bu kadar kullanımda değilken memurlar da büyük olasılıkla gidip devlet banka kurumlarından maaşlarını çekebiliyorlardı.

Ama her pratik ve gelenek gibi bu durumunda sona yaklaştığı hissediliyor. Çünkü görünen köy kılavuz istemezken takdir edersiniz ki ateş olmayan yerden de duman çıkmıyor!

Kısaca dünyadan gelen haberler maaş ödemelerinde yeni bir döneme işaret ediyor: Kripto para ile maaş.

İçindekiler

  1. Yeni Zelanda’da Büyük Atılım
  2. New York Kayıtsız Kalmıyor
  3. Miami’de İşler Kızışıyor
  4. Kripto Maaş Düşündürtüyor

Kripto paralar alışveriş dünyasında aktif olarak kullanılmaya başlanalı neredeyse 10 yıl oldu. 2022 yılına yeni girdiğimiz bugünlerde kripto paralar artık insan hayatının her alanına yayılmaya başladı. Bu yayılmanın ve hızla büyümenin etkileri kripto para ile maaş ödeme dönemi başladığında daha da net hissedilecek gibi gözüküyor.

Henüz neden bahsettiğimizi tam olarak bilmiyorsanız “Kripto Para Nedir?” makalemize göz atın ve fırsat dolu bu meseleye Fransız kalmayın.

Yeni Zelanda’da Büyük Atılım

Kripto para ile maaş dönemine geçmek için hazırlıklara Amerika Birleşik Devletleri'nden bile daha önce başlayan bir ülke var. Bu ülke Okyanusya'da küçük bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda. 

Yeni Zelanda gelir idaresi başkanlığı geçtiğimiz günlerde önemli bir açıklama yaptı. Bu açıklama ile ülkede kripto para ile maaş döneminin 1 Eylül itibari ile resmen başlayacağını duyurdu.

Yeni Zelanda Gelir İdaresi Başkanlığı yakın zamanda kripto parayla maaş ödeme konusu ile ilgili atacakları büyük bir adımın haberini verdi. Bu habere göre Yeni Zelanda'nın maaş ile çalışan vatandaşları bu maaşlarını istedikleri takdirde kripto para birimi olarak alabilecekler. Ancak göründüğü kadarıyla, en azından ilk etapta, bu ödemeler alışveriş piyasalarında olduğu kadar basit ve özgür yönetmeliklerle olmayacak.

Yeni Zelanda Gelir İdaresi'nin açıkladığı bu kararlar 1 Eylül'den ihtibaren geçerli olacak. Bu kararlardan belki de en önemlisi kripto paraların yasallaşma sürecini de kapsıyor. Kripto paraların yasallaşma sürecini bir hayli kısaltacak olan bu yasalara göre bu ülkede çalışanlar maaşlarını kripto para birimi olarak alabilecekler ve bu maaşlar gelir vergisine tabi tutulabilecek.

Bu kararlardan yararlanabilmek için sabit bir maaş alıyor olmak ve belirli ödeme kriterlerini karşılayabiliyor olmak gerekecek. Buna ek olarak kâr payı, hisse senedi gibi ek ödemeler kripto para ile yapılamamaya şimdilik devam edecek.

Yeni Zelanda hükümetinin bu kararı yalnızca sabit maaş sistemi ile çalışan kişileri kapsıyor. Yani serbest meslek alanında çalışan kişiler bu uygulamalara dahil olmayacak. Bir başka dikkat çekici detay ise bu maaşların Yeni Zelanda'nın para birimi olan Yeni Zelanda Doları'na doğrudan çevrilemeyecek olması. Ayrıca kilitlenme zamanlayıcısına sahip olan kripto para birimleri de bu yönetmeliklere dahil edilmeyecek.

Yeni Zelanda'da 1 Eylül itibari ile uygulamaya girecek olan bu yönetmelikler birçok kural ve kısıtlama ile kontrol edilmeye çalışılıyor olsa bile, kripto para birimlerini ana dalga ekonominin içine sokmak anlamında oldukça büyük olan bu adımın, Avrupa ülkelerini de kısa zamanda etkisi altına alması ve bunun dünya ekonomisi üzerinde yaratacağı etki hem ekonomistler hem de konunun meraklıları için sabırsızlık ile bekleniyor.

New York Kayıtsız Kalmıyor

Kripto paranın hızla büyüyor olmasına zaten hiçbir zaman kayıtsız kalmayan Amerika Birleşik Devletleri, New York'un yeni belediye başkanı olan Eric Adams'a, yönetime geldiği ilk ay, kendisinin talebi üzerine Bitcoin ve Etherium ile maaş ödemesi yaparak kripto para ile maaş dönemini çok iddialı bir giriş ile başlatmış oldu.

New York borsasıyla dünyaya yön veren büyük elma olarak biliniyor. Böyle bir adımın teknolojinin anavatanı olan San Francisco Silikon Vadisi yerine New York’tan çıkması ise finans piyasalarında kripto paranın ne kadar büyük ve önemli bir yer edindiğinin göstergesi olarak yorumlanabilir.

New York gibi, dünyanın en gelişmiş yerleşim bölgelerinden biri olan dev bir şehrin belediye başkanının maaşını kripto para ile alağını açıklaması hem Amerika Birleşik Devletleri hem dünya piyasaları hem de kripto paralar için oldukça büyük bir gelişme.

Belediye Başkanı Eric Adams zaten yönetime geldiği ilk ay olan Ocak ayının maaşını Bitcoin ve Ethereum olarak alacağını açıkladı. Zaten öncesinde de kripto paraların ekonomiye girme sürecini destekleyen Eric Adams maaşını kripto para ile alan ilk belediye başkanı olacak.

Miami’de İşler Kızışıyor

Dünya para ekonomisinin kalbi diyebilceğimiz Amerika Birleşik Devletleri'nin New York ve Miami şehirleri adeta dünyanın kripto para başkenti olmak için birbiri ile yarışıyor. Bu iki şehir de kripto ile maaş alma dönemini başlatmak için kolları sıvadı.

Politik anlamda oldukça yenilikçi başkanlara sahip olan bu iki şehir, ekonomi anlamında da vizyon sahibi olup kendilerine güvenli bir gelecek kurmak ve ileride piyasaya tamamen hâkim olacağını düşündükleri kripto paralar konusunda birer öncü şehir olmak istiyorlar.

Miami Belediye Başkanı Francis Suarez de New York'daki meslektaşı olan Eric Adams gibi kripto paralarda gelecek gören ve bu konuya odaklanıp çeşitli yatırımlar yapan bir başkan. Yine meslektaşı Eric Adams gibi Francis Suarez de belediye başkanlığı yaptığı şehri dünyanın kripto para başkenti yapmak istiyor.

Bu ayın başlarında Coingape tarafından girilen habere göre Belediye Başkanı Francis Suarez Miami'deki vatandaşların vergilerini Bitcoin birimi ile ödemelerin önünü açan bir tasarı hazırlıyor. Coingape tarafından aktarılan gelişmelere göre bu tasarı Miami'deki belediye çalışanlarının maaşlarını Bitcoin olarak almalarının da zeminini hazırlıyor.

Aynen New York Belediye Başkanı Eric Adams gibi sıkı bir Bitcoin destekçisi olan Miami Belediye Başkanı Francis Suarez zaten bu destekleri ile gündemden düşmüyor. Yakın bir zamanda Belediye Başkanı Suarez Miami'nin kripto paralara yatırım yapabilmesi için başka bir tasarı daha sunmuştu fakat Miami'nin bağlı olduğu eyalet olan Frorida, yerel yönetimlerin bu kadar değişken varlıklara sahip olmasını uygun görmedi ve bu tasarıyı reddetti.

Bir Cumhuriyetçi Parti üyesi olan Miami belediye başkanı Francis Suarez, politik arenada düşündüğümüzde, neredeyse zıt kutuplarda bulunduklarını söyleyebileceğimiz, Demokrat Parti üyesi New York Belediye Başkanı Eric Adams ile kripto paraların geleceği konusunda tuhaf bir biçimde hemfikir gibi gözüküyor. Bu da kripto paraların çok parlak ve parlak olduğu kadar da kaçınılmaz olan geleceğine işaret ediyor.

Kriptopara ile Maaş Düşündürtüyor

Geçtiğimiz yıllarda dünyayı yavaş yavaş etkisi altına almaya başlayan kripto ile maaş ödeme sistemleri, bu yılın başında artık tamamen insan hayatına yayılıyor. Bitcoin, Ethereum ve buna benzer kripto para ile maaş alma durumu belediye başkanlarına, hatta sporculara kadar yayılmış durumda. Avrupa ve Güney Amerika'da birçok futbolcu Bitcoin olarak maaş alma sistemlerine geçiş yaptı.

Üstelik alınan son verilere göre hali hazırda kripto para sahibi olan kişilerin yaklaşık yüzde elli beşinin maaşlarını kripto para almak konusuna olumlu baktığı bildirildi. Yani kripto para ile maaş sistemlerine geçmek isteyen tek grup sporcular, başkanlar ya da ünlüler değil.

Peki ya kripto para ile maaş almanın ne gibi avantajları olacak? Henüz bu soru için doğru bir yanıt vermek için çok erken. Ancak hem şirketler hem kullanıcılar genel oranda kripto para ile maaş almak pozitif düşüncelere sahip.

Kripto para ile maaş konusunda yaşanan tüm bu gelişmeler yakın zamanda Türkiye'yi de dünyayı aldığı gibi etkisi altına alacaktır. Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde kripto para karşılığı meyve sebze satan pazarcılara bile rastlanmıştı. Türkiye'deki şirketler ve işverenler de dünyanın geri kalanı gibi kripto para ile maaş ödeme sistemine geçmeyi kendilerine nasıl uyduracaklarını sık sık düşünmekte ve planlamaktadırlar.

Tüm bu gelişmelere dayanarak kripto ile maaş alma ya da bitcoin olarak maaş alma konularını sık sık gündemde göreceğimize ve kripto para ile maaş ödeme sistemlerinin hızla hayatımıza entegre edileceğine kesinlikle emin olabiliriz.

 

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun ve hemen sizi arayalım.