Bitcoin Kullanım Alanları: Alışverişte Yeni Usül | İşternet

Kripto Para eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Bitcoin Kullanım Alanları: Alışverişte Yeni Usül

Bitcoin (BTC) önderliğinde kripto paralar her yerde! Bitcoin’in alışverişte ilk kullanıldığı günden bu yana on üç yıl geçti. Peki Bitcoin nerede kullanılır ve Bitcoin ile neler alınır? Siz de merak ediyorsanız gelin birlikte bakalım.

Bitcoin kullanım alanları ve Bitcoin ile ne satın alınır gibi konular tartışırken Rusya devlet bakanları, doğalgaz ithalatında olası bir yaptırım karşısında Bitcoin ile ödeme kabul edebileceklerini açıkladı!

Bu tür gelişmeler size de sık sık “acaba ne zaman metal para taşımaktan kurtulacağım” merakı uyandırmıyor mu?

Kripto piyasasının hayatımızdaki yeri artıkça, kripto para birimlerinin lokomotifi olan Bitcoin'in kullanım alanları sürekli çoğalmakta. Birçok sektör bu yeniliğe ayak uydurarak biz kullanıcılara Bitcoin ile satın alma fırsatı sağlamaktadır.

Düşük bir olasılık olsa bile henüz Bitcoin ile tanışmadıysanız “Bitcoin (BTC) Nedir?” makalemize ivedi biçimde göz atmanızı tavsiye ediyoruz!

İçindekiler

 1. Bitcoin Kullanım Alanları
 2. Bitcoin’i Nerelerde Harcayabilirim?
 3. Bitcoin’imi Kaybedersem Ne Olur?
 4. Bitcoin Cüzdanı Şifresini Unutmak
 5. Yanlış Yere Bitcoin Göndermek
 6. Bitcoin İşlemlerini Tersine Çevirmek Mümkün mü?
 7. Bitcoin ile Para Kazanılır mı?
 8. Bitcoin Nasıl Saklanır?

Bitcoin Kullanım Alanları

Bugün sokaklardaki mağazalarda, alışveriş merkezlerinde veya fiziki pazar yerlerinde Bitcoin kullanarak bir şeyler satın almak hala fiilen pek mümkün değildir. Lakin elbette imkânsız da değildir.

Öte yandan pandemi koşullarının ticaret koşullarını çevrimiçi internet dünyasına hızlı bir biçimde uyarlaması zaten dijital bir kripto para birimi olan BTC’nin alışverişlerde kullanılmaya başlamasına ivme kazandırmıştır. Bu durumda Bitcoin kullanım alanlarını yüksek oranda artırmıştır.

Özellikle internet siteleri üzerinden alışveriş yapacaksanız aşağıda maddelenen ürünlerden en az birkaçına ulaşarak onları Bitcoin ile satın almanız mümkün olacaktır. Aslında bu maddeler halinde yazacağımız ürün ve hizmetler de her açıdan gündelik hayatın satın alınan metalarıdır.

Bitcoin ile alabileceğiniz ürün ve hizmetler genel kapsamlı başlıklar halinde şu şekilde listelenebilir:

 • Gıda ve İçecekler
 • Emlaklar
 • Otobüs ve Uçak Biletleri
 • Tekstil Ürünleri
 • Platform abonelikleri
 • Otel Odaları

Unutmayın bunlar halihazırda kesin olan genel başlıklardır ve çok yakın zamanda bu listeye Rusya’dan doğalgaz alımı veyahut Almanya’dan radar sistemi alımı bile girebilir.

Zihninizde BTC almak gibi bir fikir belirdiyse hemen “Bitcoin Satın Alma Rehberi: Bitcoin Nasıl Alınır?” makalemize geçebilirsiniz.

Bitcoin'i Nerelerde Harcayabilirim?

Yukarıda sıraladığımız, Bitcoin ile alabileceğimiz bu ürün ve hizmetlerin dışında, BTC’lerimizi harcayabileceğimiz çevrimiçi başka siteler mevcut mudur?

İşin aslı şu ki bu türde Bitcoin kabul eden site ve platformlar gün geçtikçe ivmelenen bir popülariteye sahip olmuş ve haliyle sayılarında da artışlar meydana gelmeye başlamıştır. Bu bölümde kripto para birimi olarak BTC harcayabileceğiniz çeşitli mecraları başlıklar halinde aktarmaya çalışacağız.

İşte Bitcoinlerinizi değerlendirebileceğiniz beş büyük mecra:

TravelbyBit

Gezginlerin en büyük masraf kalemlerinden birisini uzun bir seyahate ya da kısa bir gezintiye de çıkmış olsalar mecbur kaldıkları kredi kartı kullanımlarından alınan işlem ücretleri ve komisyonlar oluşturmaktadır.

İşte TravelbyBit, Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto para birimlerini de kullanarak hem otel hem de uçak bileti rezervasyonları yapmanıza yaramaktadır. Üstelik üye olarak, kripto para birimleriyle yapacağınız her rezervasyon %10 gibi güzel bir indirim ödülüyle karşılaşırsınız.

Spendabit

Spendabit, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin nerelerde kabul gördüğünü size gösteren adeta bir "Google" niteliğindedir. Aradığınız hizmet ve ürünü yazarak, bunları nereden kripto para karşılığında temin edebileceğinizi de rahatça bulabilirsiniz.

Coinmap

Ödeme olarak kripto para birimlerini kabul eden satıcıları haritalandıran bu site sayesinde, istekleriniz doğrultusunda uzun bir satıcılar listesine ulaşabilirsiniz. Bitcoin olarak ödeme yapmak isteyen ama bunu nerelerde yapacağını bilmeyenler için Coinmap müthiş bir veritabanı hizmeti vermektedir.

Bitrefill

Ödemeleriniz için Lightning Network de kullanabileceğiniz bu site daha çok almak istediğiniz ürün ve hizmetlere dair hediye kartlarını satışa çıkarmaktadır. Böylece BTC veya diğer kriptolar ile rahatça hediye kartları alarak, istediğiniz ürün ve hizmetlere nakit harcama yapma zorunluluğu olmadan ulaşabilirsiniz.

Bitcoin'lerimi Kaybedersem Ne Olur?

Kalabalık bir cadde yolda yürürken para düşürmek herkesin başına gelebilen talihsizliklerden birisi.

Kimisi ise cüzdanını çaldırdığı daha kötü durumlar bile yaşamıştır.

Gündelik hayatta her an kendi hatalarımızla da olsa para kaybetme riski bulunduğu gibi Bitcoin’lerinizi de kaybetme riskiniz olabilir.

Bitcoin dahil hiçbir kripto para transferinde ne bankalar ne de başka aracı kurumlar bulunmadığı için herkes kendi kripto paralarını kendisi güvende tutmak durumundadır.

Bazı yatırımcılar daha kontrollü olabilmek adına sıcak kripto para cüzdanları kullanırken, daha sık işlem yapan kullanıcılar ise Bitcoin paralarını borsalarda tutmayı tercih etmektedir. Bu noktada belirtmek gerekir ki iki türlü BTC kaybetme durumu yaşayabilirsiniz.

BTC Cüzdanı Şifresini Unutmak

Cüzdan kullananlar için şifrelerinin unutulması döndürülemez bir Bitcoin kaybı ile sonuçlanabilmektedir.

Bu nedenle son kurtarıcı olarak “seed phrase” denilen ve “tohum cümle” anlamı taşıyan cümleler vardır. Bir kullanıcı son adımda şifresinin üzerine cümlesini de unutursa Bitcoin'lerini geri alması mümkün olmayabilir.

Yanlış Yere BTC Gönderme

P2P (Peer to Peer) yani eşler arası transfer teknolojisi; kullanıcılara oldukça uzun cüzdan adresleri üzerinden sadece kişilerin onayları dahilinde BTC aktarımı yapma olanağı sunar.

Ancak bu işlemin bir riski, BTC gönderiminde yanlış ağ ve cüzdan eşleştirmesi hatanız ile kripto paralarınızın yanlış kişilere gönderilmesidir. Bu durum da geri döndürülemediğinden Bitcoin'lerinizi kaybedebilirsiniz.

Bu nedenler cüzdanlar arası transfer yaparken ERC-20, Tron ya da diğer blokzincir ağlarından hangisi üzerinden bir adres aldığınızı öğrenip gönderirken de aynı ağı seçtiğinize emin olmalısınız.

Çoğu zaman kopyala yapıştır işlemiyle onlarca karakterden oluşan cüzdan adreslerini kullanıyoruz, bu noktada kopyala yapıştır esnasında bir karakterin eksilmesi ya da araya fazladan bir nokta koymanız bile Bitcoin’lerinizi geri alamayacağınız bir boşluğa gönderebilir.

Bitcoin İşlemlerini Tersine Çevirmek Mümkün mü?

Herhangi bir işlemin, blok zincire veri olarak işlenmesi, geri döndürülemez ve iptal edilemez niteliktedir. Blockchain üzerinden kayda geçirilen bir veri, artık pratikte ortadan kaldırılamaz.

Bu nedenle varlıklarınızı transfer ederken, doğru adrese gönderdiğinizden emin olmak adına mümkün olduğunca fazla kontrol yapılmalıdır. En az iki hatta belki de üç kere adres ve ağı gözden geçirmelisiniz ki BTC kaybına uğramayın.

Bitcoin ile Para Kazanılır mı?

BTC sayesinde para kazanmak ve birikimlerimizi artırmak elbette mümkündür. Ancak para kazanmayı planlacağınız her yatırım gibi Bitcoin ile de para kazanabilmek için belirli bir para kaybetme riskini göze almalısınız.

Yatırımlarını uzun vadeli planlayan yatırımcılar, uzun dönemde BTC fiyatının yükseleceğini öngörerek Bitcoin alır ve genellikle fiyat istenilen seviyeye gelene kadar elinde tutar.

Diğer bir kısım yatırımcılar ise orta ve kısa sürelerde kara geçmek için BTC’yi, farklı kripto paralar üzerinden al-sat yaparak oynaklığıyla bilinen piyasalarda paralarını artırmayı hedefler. Şüphesiz ki iki strateji de kendi içinde avantajlar ve riskler barındırır.

Karma stratejiler de yatırımcılar için seçenekler sunabilir ve böylece hem uzun hem de kısa vadeli paylaştırılmış bir fon riski oluşturulmuş olunur. Örnek olarak bir yatırımcı, Bitcoin'lerinin bir bölümünü kısa vadeli portföyünde alıp satarak değerlendirirken diğer kısmını ise uzun vadeli bir yatırım biçiminde düşünüp sabit olarak elinde tutabilir.

Kripto paralarınızı, portföyünüzde bölmenin, ispatlanmış herhangi bir doğru veya yanlış yöntemi bulunmamaktadır. Kendisini yatırımcı olarak gören her kişi, özel ve kişisel riskler alabilir, yöntemler izleyebilir.

Bu yöntemler arasında borç vererek ilerleyen tarihlerde borç üzerinden pasif faiz getirisi kazanmak gün geçtikçe daha da yaygınlaşan yöntemlerden birisi olarak dikkat çeker.

Bitcoin ile para kazanmak oldukça önemli grafik okuma becerileri, teknik analiz bilgileri gibi nitelikler üzerine inşa edildiği zaman size düzenli bir yüksek gelir fırsatı doğurabilir. Lakin bunları öğrenmek yıllarca uğraşarak hatta zarar edilen yatırımlardan para kaybedilerek edinilen tecrübeler de demektir.

Fakat hem yıllarınızı hem de paranızı kaybetmeden bu bilgi birikimine ve tecrübeye ulaşmak İşternet eğitimleriyle artık mümkün. Zaman ve para kaybederek para kazanmayı öğrenmek, eğitimle kısa sürede para kazanmayı öğrenmekten çok daha sancılı bir süreç olacaktır.

Eğer siz de mantığınızın sesiyle eğitim almayı düşünürseniz “Domino Tekniği İle Kaybetmeden Kazanmayı Öğrenin” makalemizde neden bahsettiğimizi çok daha detaylı anlayabilirsiniz.

Bitcoin'lerimi Nasıl Saklayabilirim?

Bu soruya çeşitli borsa, cüzdan ve uygulamaların adları üzerinden belki de onlarca varyanta bölünmüş bir cevap verilebilir.

Ama temelde cevapları iki ana başlıkta toparlamak mümkündür:

 • Sıcak Borsa Cüzdanları
 • Soğuk Cüzdanlar

Bitcoin'lerinizi Bir Borsada Tutmak

BTC varlıklarınızı, kendinize ait olmayan, üçüncü bir tarafa güvenerek küresel kripto para borsalarında tutmak yatırımcılar için her zaman bir seçenektir.

Bu durum bazı makalelerde “emanete dayalı çözüm” kelimeleriyle tanımlanmaktadır çünkü aslında olan şey belirli işlem yapma olanağı sunan borsalara Bitcoin emanet etmektir.

Bu saklama seçeneğinde bir al-sat yapabilmek adına seçeceğiniz borsanın platformuna kaydolarak her defasında giriş yapmanız gerekir.

Bu doğrultuda ister uzun ister kısa vadeli işlemlerinizi, fon yönetimizini veya borç vererek para faizi kazanma stratejilerinizi borsalar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Borsaların size sunduğu spot cüzdanlar çoğunlukla sıcak cüzdan niteliklerini barındırır. Bu nedenle bu saklama yöntemine dair daha derinlemesine bilgi almak isteyenler için “Sıcak Cüzdan Nedir?” makalemiz bir hayli ideal olacaktır.

Bitcoin’i Soğuk Cüzdanda Tutmak

İlk seçeneğimizin yanı sıra “emanet üzerine” kurulu olmayan opsiyonlar da mevcuttur. Kısaca kripto para cüzdanı diyebileceğimiz ve portföyünün kontrolünü tamamen yatırımcıya veren saklama türünde işlemler daha basit nitelikler taşır.

Bunun için gerekli olan fonları tutabilmek adına bir soğuk cüzdan kullanıcısı olmaktır. Borsadan farklı olarak, cüzdanlar direkt biçimde BTC’lerinizi kendilerini saklamaz.

Soğuk cüzdan yöntemi, Bitcoin'inizi kaydettiğiniz blok zincirler üstündeki kilitleri açabilecek bir yazılım kodu tutar. Bu kod blockchain kilitlerinin anahtarı kabul edilir.

Trust Wallet soğuk cüzdan seçenekleri arasında en bilinenler arasında yer alır ve bu tarz cüzdanlar, şifrelerini unutmadığınız sürece en güvenilir seçenekler arasında yer alır.

Soğuk cüzdanlar ve çeşitleri hakkında daha çok şey öğrenmek isteyen yatırımcılar “Soğuk Cüzdan Nedir?” makalemize bakabilir

 

Kripto Para eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun ve hemen sizi arayalım.