Kripto Teknik Analiz: Sık Yapılan Hatalar | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Kripto Teknik Analiz: Sık Yapılan Hatalar

Teknik analiz, kripto yatırımlarında kazanca giden yoldaki son duraktır. Ancak bu durak öyle herkesin doğru yoldan gelebileceği bir yerde değil aksine karşınıza bir sürü sapak çıkaracak ve aklınızı karıştıracak bir konumdadır.

Teknik analiz, kripto para yatırımcısının kullandığı temel araçların başında gelmektedir ancak siz bunun hala farkında değilseniz şu makalemize bekleriz “Kripto Teknik Analiz Araçları: Kripto Kazançların Temel Anahtarı”.

Unutmayın yaygın kullanıma sahip teknik analiz yöntemlerinde, hata payının da çok yüksek olduğu her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Hatalardan ders çıkarmak önemli olsa da doğrudan yatırım ve birikimimizi etkileyen bu hatalardan kaçınmak, özellikle kripto para yatırımcıları için daha öncelikli bir davranış olacaktır.

İçindekiler

 1. Teknik Analize Genel Bakış
 2. Kayıpları Azaltmayı Bilin
 3. Gereğinden Çok Alım Satım Yapmayın
 4. Zarar Ederken İntikam Hissine Kapılmayın
 5. İnatçı Olmayın, Değişime Açık Olun
 6. İstisnai Durumlara Hazır Olun
 7. Unutmayın Bu Bir Olasılık Oyunu
 8. Kendiniz Olun Başkalarını Takip Etmeyin
 9. Başka Bir Hata Yapmadan Teknik Analiz Öğren

Teknik Analize Genel Bakış

Eğer kripto analizinin hatalı kullanımlarını aktaracağımız tekniz analizlere dair daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, “Teknik Analizde Kullanılan Temel İndikatörler” başlıklı makalemizi okuyarak TA’nın temellerini öğrenebilirsiniz.

Teknik analiz kısaca bir kripto paranın geçmiş zaman dilimlerindeki verilerine göre gelecek fiyat hareketlerinin ön görme çabasıdır. Lakin bu çaba kendiliğinden başarıya ulaşamaz.

 • Bollinger Bantı
 • Hareketli Ortalama
 • Macd Göstergesi
 • RSI İndikatörü

Sadece birkaçını yazdığımı bu teknik analiz araçlarından ne kadar fazlasını kullanabilir ve analizinizi çeşitlendirebilirseniz zengin olmaya o kadar yaklaşırsınız. Ancak bunları bilen eğitimli yatırımcıların bile düştüğü ve teknik meselelerden alakasız hatalar bir çok yatırımı buharlaştırmakta!

Bu noktada teknik analizde yapılan ve çoğunlukla yatırımcı psikolojisi ve davranışçı teorilerle açıklanabilen hatalar en iyi bilimsel yaklaşımları bile boşa çıkartabilmektedir. Bu hatalardan en sık karşılaşılanları ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Kayıpları Azaltmamak
 • Aşırı sayıda alım satım yapmak
 • İntikam hissiyle daha riskli işlemler
 • Fikri sabit olmak
 • Olağandışı durumlarda terste kalmak
 • Olasılığın doğasını anlamamak
 • Diğer yatırımcılara göre hareket etmek

Kayıpları Azaltmayı Bilin

Kripto para teknik analizi için önemli durumların başında kayıpların önlenmesi gelmektedir. Kripto para yatırım stratejilerinde kazanmaya başlamadan önce kaybetmemek daha önemli bir adımdır. Bu doğrultuda kripto analizlerini ve alım satım işlemlerini bu gereklilik üzerinden belirlemek faydalı olacaktır. Vadeli işlemler gibi riskin yüksek olduğu işlemler yapılırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında ise stop-loss kurma eylemi gelmektedir.

Stop-loss

Yatırım yaptığınız kripto paranın belirli bir değer kaybetmesinden sonra, önceden ayarladığınız seviyeden emrinizi yerine getirerek yatırımızın öngörülenden fazla değer kaybetmesinin önüne geçebilen önemli bir araçtır.

Böylece kripto teknik analizi yaparken alacağınız riskleri önceden hesaplayabilirsiniz.

Gereğinden Çok Alım Satım Yapmayın

Kripto para yatırımlarınızı, 24 saat açık borsalarda günlük ve anlık olarak takip ediyor olmanız, gün içinde sık tekrarlarla alım satım yapmanıza yol açmamalıdır. Çünkü kripto para teknik analizinde yapılan hatalar da çoğunlukla hızlı davranma içgüsünden kaynaklanır.

Kısa süre içinde birden çok işlem yapmak, kripto yatırımcıları için gerekli olan teknik analiz süresini oldukça kısaltacağından, risk ve kayıpları arttırma potansiyeline sahiptir.

Bu nedenle piyasalarda bazı durumlarda, işlem açmamanın, alım satım yapmaktan daha karlı olabildiği ve teknik analizleri kapsamlı biçimde incelemeden yapılacak alım satımların, sadece beklemekten daha riskli olabileceğini unutmamak gereklidir.

Kripto analizlerinde geniş zaman aralığında yapılan teknik analizlerin her zaman kısa zaman odaklı analizlerden daha güvenilir olduğu bilinmektedir. Bu nedenle özellikle yeni başlayan kripto yatırımcılarına uzun sürede mümkün olduğunca az al-sat yaparak sabırlı olmaları tavsiye edilmektedir.

Zarar Ederken İntikam Hissine Kapılmayın

İntikam alım satımı kavramı, sıklıkla önemli kayıpların arkasından zararı telafi etmek için yapılan alım satımlar için kullanılmaktadır. Bir kripto yatırımcısı veya kripto analizcisi için yatırımlar pozitif yönde gidiyorken, sakin kalmak ve hatta teknik analizler yapmak görece daha kolaydır.

Kripto analizi (analiz, analitik düşünceye vurgu yapan bir kavramdır) için temel nokta ise her şey ters giderken bile, duygulardan ve panikten kaçınarak, alım satım planına sadık kalmaktan geçer:

 • Sakinlik burada anahtar kavramdır.
 • Büyük bir kaybın hemen ardından alım satım yapmak daha fazla kayıp potansiyeli demektir.
 • Olasılıklar, sayısal döngüler ve aktörlerin psikolojisine bağlı bir arena olan kripto piyasasında, özellikle intikam hissi yaratan kayıplar çoğu zaman yatırıcımların hata yapmasında önemli rol oynar.
 • Oynadığı rolün büyüklüğü ise bir kripto yatırımcısının duygularını, planına ne kadar dahil ettiği üzerinden doğrusal olarak artış gösterebilmektedir.
 • Rasyonel düşünce, mantık ve sabır, intikam ve panik hisleriyle alım satım yapmamızı önleyecektir.

İnatçı Olmayın, Değişime Açık Olun

Kripto para piyasası, yatırımcılar tarafından değişkenliği ile bilinmektedir. Öyle ki piyasaların değişken yapısı kriptoya dair değişmeyecek tek şey olarak karşımıza çıkar.

Bu bağlamda kaçınılması gereken en büyük hatalardan birisi de değişen koşulları görmezden gelerek herhangi bir yatırımda veya teknik analizde inatçı bir tutum sergilemektir:

 • Adaptasyon her kripto yatırımcısının geliştirmeye çalıştığı bir özellik olmalıdır.
 • Belirli bir piyasa koşulundaki teknik analiz, o an için en çok kazandıran yöntem olsa bile başka hiçbir koşulda fayda sağlamayabilir.
 • halde kaçınılması gereken bir hata da bir koşulda işe yarayan bir teknik analiz veya stratejide ısrarcı olmak şeklinde belirtilebilir.
 • Katı olan her şey, esnek olanlara göre çok daha kırılgandır.

Kripto piyasalarındaki değişiklikler ölçüsünde esneklik gösterebilmek daha fazla hareket alanı ve daha fazla kazanç anlamına gelir.

İstisnai Durumlara Hazır Olun

Kitle psikolojisine bağlı bütün piyasalar gibi kripto para piyasalarında da olağan dışı piyasa koşullarını yatırım denklemine dahil etmemek, kripto teknik analizde dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir.

Örnek vermek gerekirse:

 • Kripto teknik analizlerinde kullanılan göstergelerden “RSI”, 0-100 aralığında 30 seviyelerine kadar düştüğünde bile bu durum her zaman satım sinyali oluşturmayabilir.
 • RSI’nın yüksek olması ise alım sinyali olarak yorumlanabilirken, 90 seviyelerinin üstüne çıkması bile alış işleminin mantıklı olacağı anlamına gelmeyebilir.
 • Bütün bu değerler olağan dışı piyasa koşulları şemsiyesinde farklı değerlendirmeler gerektirmektedir.
 • Kripto teknik analizi araçları üstünden körü körüne kararlar almak olağan dışı koşullarda büyük zararlara yol açabilir.

Bu basit örnek yetmese bile durumu aktarmaya yeterlidir. Bu örnek dışında da anlık bir savaş ya da bir ekonomik kriz o da olmadı bir politikacının ya da merkez bankasının Bitcoin yorumu, piyasaları kısa süreli çok olumlu ya da çok olumsuz etkileyebilir. Eğer olağandışı bir hareket görüyorsanız bu durumu hazırlıklı biçimde karşılayacağınızdan emin olun.

Önce nedenini saptayın ve ne kadar süreceğini kestirmeye çalışın.

Unutmayın Bu Bir Olasılık Oyunu

Hayat başınıza gelebilecek olasılıkların bir toplamıdır. Her olasılık kendisinden sonraki olasıkları da şekillendirir. Olasılıklarımız kadar fırsatımız vardır ve dahası olasılıklar bizi şekillendirir.

Hiçbir kripto para analizi, olasılıklardan bağımsız düşünülemez ve kesin bilgiler ortaya çıkarmaz. Bu durum, hangi kripto teknik analiz aracını kullanıyor olursanız olun, piyasanın sizin beklentilieriniz doğrultusunda davranacağının garanti olmadığı anlamına gelir:

 • Teknik analiz bir kripto para için fiyat yükseleceğini öngörüyor olabilir ancak o kripto para hiçbir yükseliş yaşamadan uzunca süre sabit kalabilir.
 • Teknik analizin olasılıklar içinde en olasıyı bulmak adına bir araç olduğu ve araçlarımızı ne kadar çeşitlendirirsek o kadar faydalı olacağı gözden kaçırılmamalıdır.
 • İşte alım satım planınızı ve stratejilerinizi belirlerken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan birisi de bu olasılık oyununu hesaba katmaktır.
 • Ne kadar tecrübe sahibi olduğunuz ya da yatırımınızın büyüklüğü sizi olasılıklardan bağımsız kılmaz.
 • Çünkü kripto para teknik analizinde yapılan hatalar çoğunlukla kripto yatırıcımlarının kendilerine en güvendiği noktada ortaya çıkmaktadır.
 • Unutmayın: kripto para piyasalarında her şey ihtimal dahilinde, hiçbir şey kesin değildir.

Kendiniz Olun Başkalarını Takip Etmeyin

Kripto piyasalarından öğrenmenin en iyi yollarından birisi her zaman deneyimli kripto analistlerini ve onları teknik analizlerini takip etmektir.

Bu konuda daha tecrübeli ve eğitimli olan kişileri takip etmek bir tür öğrenme süreci olarak oldukça işlevsel olsa bile, yatırımlarımızı yönlendirmek konusunda tek başvurduğumuz yol olmamalıdır.

Öyle ki en uzman yatırımcılar bile kendi tavsiyelerinde hata payı olduğunu kabul ederler. Ayrıca her yatırımcı profili birbiriyle uyum göstermez. Tavsiye alacağınız kişi kendince kaybetmeyi göze aldığı bir miktar sermayesini büyük riskli bir yatırım aracına yatırarak, riskli ama daha çok kazanmak isteyebilir.

Belki de kendisinin portföyündeki diğer yatırımları çok iyiye gittiği için bir miktar risk alabilecek hareket alanı vardır ancak zaten birkaç yüz dolarla yatırım yapan yatırımcı için böyle bir hamle gereksiz olabilir.

Ayrıca atalarımız her koyun kendi bacağından asılır diye boşuna dememiştir. Herkesin kazanmayı düşündüğü bir piyasada, sizin kazanmanızı sizden çok kimse istemez ve bunun için çaba göstermez. Bunun farkında olarak kendinize güvenin ve fanatik takipçilik yapmayın.

Kripto işlemlerinde kaçınmanız gereken bir diğer hata da başkalarının stratejilerini sorgusuz sualsiz takip etmek olacaktır. Bu durum ilk birkaç işleminizde size kar sağlayabilir ancak süreklilik göstermeyecektir.

Peki ama teknik analiz nedir nasıl yapılır bilmiyorken bu mümkün mü? Maalesef hayır.

Başka Bir Hata Yapmadan Teknik Analiz Öğren

Bu hatalardan tam anlamıyla kaçabilmek için piyasalardaki hareketlere dair bilimsel bir yaklaşımınız olmalı. Ancak böylece duygularınızdan arınarak objektif verisel gerçekleri görebilirsiniz.

Grafikler ve onları okuma becerisi, yatırım davranışlarınızı yönetecek hislerden çok daha kazançlı pusulalardır.

İşternet Kripto Para Yatırım Eğitimi ile kazanımlarınızı kendi başınıza kripto para borsalarında uygulayabilirsiniz.  isternet.com adresinden kripto eğitimine kaydolup hızlı bir şekilde kendi başınıza kripto al-sat yaparak ek gelir oluşturmak için kendinizden ve eğitimden başka bir şeye ihtiyacınız yok.

Kripto yatırımlarda istikrarlı biçimde kazanmaya devam etmek istiyorsanız kendi koşullarınıza uygun bir sistem inşa etmek ve takip edeceğiniz birden çok kaynağı sentezlemek size daha çok fayda sağlayacaktır.

Nihayetinde kripto para teknik analizi önemli durumların; kişisel koşullara, eğitime ve yatırımlara göre yorumlanması yoluyla geliştirilebilir. Bir kripto analistinin riske atacağı miktar ve zaman her kripto yatırımcısı için uygun olmayabilir. Piyasanın değişkenliği, yatırımcı portresinin de değişkenliğine yol açtığı için bir noktada herkes kendi duruşunu belirlemek durumundadır.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun ve hemen sizi arayalım.