Kripto Çıkarma Rehberi: Kendi Darphanenizi Kurun | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Kripto Çıkarma Rehberi: Kendi Darphanenizi Kurun

Kendi kriptonızı nasıl yaratabilirsiniz? Yeni kripto para çıkarma işlemleri merak edilen popüler konular arasında yer alıyor. Özellikle her futbol takımının ve oyunun bile kendi kriptoları varken artık daha kişisel kripto çıkarmak da mümkün.

Dünyanın hanedanlar ve krallar tarafından yönetildiği beş yüz yıl önce bir kişi çıkıp kendi paramı çıkartıyorum dese tahtta hak iddia için idam cezasıyla yargılanabilirdi.

Günümüzde de herhangi bir ülkenin herhangi bir vatandaşı kendi ülkesinin para birimi yerine geçecek yeni bir para piyasaya sürse ve ekonomide bölünme yaratsa vatana ihanet ile suçlanabilirdi.

Para basmak yıllar boyunca iktidarın yönetme meşruiyetinin hem nişanesi hem de baskı aracı olmuştur. Bu noktada blockchain teknolojisi ve kripto paraların sık sık devlet otoriteleri tarafından tehditkâr ithamlara maruz kalması daha anlaşılır oluyor değil mi?

İçindekiler

 1. Karar Aşaması: Coin mi Token mi?
 2. Kendi Kripto Paranı Yapmak: Sen Coin
 3. Kripto Para Nasıl Çıkartılır?
 4. Kendi Kripto Paranı Yapmanın Maliyeti Nedir?
 5. Ürettiğiniz Kripto Para Nasıl Listelenir?

Karar Aşaması: Coin mi Token mi?

Kendi kripto paranı yapmak, yeni coin çıkarmak ya da yeni bir token oluşturmak, sadece oluşturma kısmı baz alındığında pek de zor bir işlemler sayılmamaktadırlar. Kripto para, coin ya da token seçeneklerinden oluşturulabilir.

Bu seçenekler hakkında kabaca şunlar söylenebilir:

 • Yeni bir token oluşturmak, yeni bir coin oluşturmaya göre daha az tecrübe ve daha az ustalık gerektirir.
 • Ayrıca token oluşturma maliyeti coin oluşturma maliyetine göre nispeten çok daha düşük olacaktır.
 • Token oluşturmak için de teknik bilgi gerektiği söylenebilir.  
 • Konu hakkında hiçbir teknik bilgisi olmayan birinin token oluşturmasının pek de bir imkânı yoktur.
 • Ancak gereken miktarda teknik bilgiye sahip olan birisi için Polygon, Ethereum, Solana ya da Binance Smart Chain gibi blockchainleri kullanarak neredeyse dakikalar içinde yeni bir token oluşturma şansı daima vardır.
 • Geliştiriciler kripto para çıkarmak niyetindeler ise öncelikle bu kripto paranın amacı konusunda net olmalı ve seçimlerini bu amaca göre, coin ya da token çıkarmak üzerine yapmalıdırlar.
 • Coin ya da token arasında seçim yaparken bu iki kripto para türünün geliştiricilerin arzu ettikleri kullanımın hangi alanında hizmet vereceği ve kripto paranın bu hizmete ne seviyede entegre edilebileceği en önemli faktör olmalıdır.
 • Token oluşturmak için önceden belirlenmiş olan kodları kullanılabilir.
 • Binance Smart Chain ve Ethereum yeni token oluşturma işlemi için kullanılan en popüler servisler arasında başta gelir.
 • Bunun yanında tercihini token yerine yeni coin oluşturma işlemi olarak yapan geliştiricilerin, ya gereken teknik bilgiye sahip olmaları ya da coin üreticilerden profesyonel hizmet almaları gerekmektedir.
 • Geliştirmenin bu aşamanın arkasından geliştiricilerin bir blockchain tercihi yapması gerekir.
 • Ardından bir mutabakat mekanizmasına ve bir mimariye ihtiyaçları olacaktır.
 • Teorik anlamda hemen hemen herkes kendi kripto parasını oluşturabilecek olsa da bu aslında oldukça yüksek miktarda teknik bilgi, zaman, sabır ve özveri isteyen bir iştir.

Kendi Kripto Paranı Yapmak: Sen Coin

Kripto para piyasasındaki geliştiriciler için kendi kripto paralarını çıkarmak, geniş kitlelere hitap etmek ve yüksek gelirler elde etmek açısından oldukça heyecan verici bir fikirdir. Peki nereden başlamak gerekir?

Aslında kripto para çıkarmak için hali hazırda birçok yöntem bulunur. Bunun yanında kripto para çıkarma maliyeti projenin ne kadar karmaşık olduğuna göre ciddi anlamda değişiklik gösterebilmektedir.

Kripto para blockchain teknolojisine dayanan temelleri nedeni ile diğer dijital ödeme yöntemlerinden oldukça farklıdır. Bu farklılığın en iyi gözlemlenebildiği alan kripto paraların üzerinde bir dış denetim mekanizması olmamasıdır. Bu durumun getirdiği gizlilik kripto paralara bankalar, hatta hükümetler gibi merkezi birimlere göre çok daha özgür bir kullanım alanı sunmaktadır.

Kendi Coinini Yarat

Coinler kendilerine ait olan bir yerel blok zincirine sahiptir. Buna verilebilecek en iyi örneklerden biri Bitcoin'in yanında Ethereum olacaktır. Ethereum, Ethereum Blockchain adı verilen, kendine ait bir blok zincirine sahiptir.

Coinler tüm bu ağın içinde belirli bir amaca hizmet edeler diye bir genelleme yapmak gerçekten oldukça kapsayıcı ve doğru olacaktır. Bu amaçlara yönetişimde yer almak, staking ya da basitçe işlem ücretlerini ödemek örnek verilebilir.

En baştan yeni bir coin yaratmak, yeni bir blok zinciri geliştirilmesi gerektiği için oldukça uzun ve özverili bir süreç olacaktır. Ancak geliştiricilerin bu süreci kısaltmak adına kullanabilecekleri birkaç yöntem bulunur:

 • Çatallama yöntemi bu yöntemler için verilebilecek çok iyi bir örnek olacaktır. Bitcoin Cash (BCH) tabanı çatallama yöntemi kullanılarak oluşturulan coinlerden biridir.
 • Çatallama yapabilmek için blok zinciri kodlama üzerine ciddi anlamda teknik bir bilgi birikimine sahip olmak gerekir.
 • Kripto para çıkarmak için başarı, blockchain ağına ne kadar kullanıcı katılabildiği üzerinden ölçülür ve bu da kolay bir süreç değildir.

Kendi Tokenini Yarat

Tokenler, coinlerden farklı olarak önceden var olan blok zincirleri üzerinden inşa edilirler. Kullanım alanı olarak coinlere benzerlik gösteren rollere sahip olabilir, kendi projeleri içinde coin olarak kullanılabilirler.

Ancak tokenlerin başlıca kulanım alanı önceki cümlede de belirtildiği gibi kendi projeleri içinde kalır. Bu duruma verilebilecek en iyi örneklerden biri Binance Smart Chain içindeki PancakeSwap'ın CAKE'i olacaktır:

 • PancakeSwap kullanıcıları CAKE'i, PancakeSwap ekosistemi içinde belirli işlemlerin ödemelerini gerçekleştirmek, çekilişlere katılmak, hatta benzersiz yeni bir token üretmek için kullanabilirler.
 • Bu duruma karşın CAKE kendine ait bir blockchaini olmadığı için PancakeSwap dışında kalan BSC'nin çoğu uygulamasında kullanılamaz.
 • Kısacası tokenlerin kullanım alanı büyük oranda sadece kendi projeleri içindedir.

Yeni bir token yaratmak için veya token üretmek için mevcut olan blok zincir sağlayıcılarından hizmet alınabilir. Tokenler bu blok zincirinin güvenliği ve itibarından yararlanır. Coin ile kıyasladığımızda tokenler üzerinde tam bir kontrol sahibi olamasak bile tokenler de pek çok özelliklerini isteğe göre uyarlayabilme yetisine sahiplerdir. Özellikle Etherium ve Binance Smart Chain üzerinden üretilen tokenler birçok araç ve web sitesinden faydalanmaya olanak sağlar.

Coin Üretmek mi yoksa Token Üretmek mi?

Geliştiricilerin yapacağı bu tercih coin ve tokenin kullanım alanları ile ilgilidir. Soru, bu birimin ne için kullanılacağı olmalıdır.

Token şu durumlar için idealdir:

 • Play to Earn (Oyna kazan) metaverse oyunları ya da Merkeziyetsiz Finans da denilen DEFI uygulamaları için son derece yeterli olacaktır.
 • Sadece bu işlemleri yapmak için bir coin üretmenin maliyetine, zamanına ve çalışmasına gerek yoktur.
 • Hem Ethereum hem Binance Smart Chain oyna kazan oyunları ve DEFI uygulamaları için oldukça esnek bir alan ve çeşitli özgürlükler sunar.

Coin üretimi ise şöyle özetlenebilir:

 • Yeni bir coin üretmek ise bambaşka bir hikayedir.
 • Yapabildiklerinin sınırlarını zorlamak isteyen inovatif geliştiriciler için bu üstesinden gelinmesi gereken bir mücadeledir.
 • Yeni bir coin üretme süreci bir token üretme sürecine göre kesinlikle çok daha zor ve meşakatli olacaktır.
 • Ancak doğru amaçlara yönelik, doğru şartlarda üretilmiş yeni bir coin arkasından gelecek birçok olasılık ve inovasyonun öncüsü olabilme potansiyelini taşır.
 • Binance Smart Chain, Polygon, Solana ve Etherium gibi örnekler geliştiricilerin ilham kaynağı olmuştur.

Tüm bunları göze aldığızda hem yeni bir coin üretmek hem de yeni bir token üretmek çok sıkı bir çalışma temposu ve ekonomi piyasalarına yönelik nitelikli bir birikime sahip olmayı gerektirir.

Kripto Para Nasıl Çıkarılır?

ÜCRETSİZ KRİPTO PARA DANIŞMANLIK HİZMETİ

Kripto para piyasası hakkında merak ettiklerinizi uzman ekonomistlere danışın

HEMEN DESTEK AL

Bu noktada belirtmek gerekir ki bir blog makalesiyle birilerine bırakın kripto para çıkarmayı basit bir kodlama becerisi bile imkansıza yakındır. Ancak hali hazırda yazılım ve blockchain bilgisi olan kişiler nereden başlayacağını bilemiyorsa şu bilgilerle yola çıkabilirler:

 • Kripto para yaratmak için kullanılan en yaygın araçlar Binance Smart Chain, Ethereum, Polygon ve Solana'dır.
 • Bu araçlar, kendilerinin öncesinde belirlemiş oldukları standartlara dayanarak yeni bir token yaratmak için çeşitli yöntemler sunarlar.
 • BEP-20 ve ERC-20 standartları, bu token standartlarına örnek olarak verilebilir.
 • Neredeyse tüm kripto sağlayıcıları BEP-20 ve ERC-20 standartlarını desteklemektedirler.
 • BEP-20 standartları Binance Smart Chain tarafından ERC-20 standartları ise Ethereum tarafından düzenlenmiştir.
 • Hem Binance Smart Chain hem de Ethereum kullanıcılarına kendi tokenlerini ve merkeziyetsiz uygulamalarını (DApp) üretmelerine olanak sağlayan sözleşmelerin yaratılmasına ve bu sözleşmelerin kişiselleştirilmesine imkân tanımaktadır.
 • Kullanıcılar yarattıkları merkeziyetsiz uygulamalar üzerinden tokenlerine daha fazla işlevsellik ve daha geniş bir kullanım alanı sağlayan karmaşık ekosistemler yaratabilirler.
 • Yeni bir token üretme niyetinde olan geliştiriciler tüm bunların yanında Polkadot ve Ethereum gibi güvenilir sağlayıcılar tarafından hazırlanmış olan, biraz da kişiselleştirme şansı tanıyan yan blok zincirleri de kullanabilirler.
 • Polygon Ağı'nın Ethereum'a bağlı olan Polygon Ağı'nın da bunlara benzer bir deneyim sunuyor olması da geliştiriciler tarafından değerlendirilmelidir.
 • Polygon Ağı'nın kullanımı daha ucuz olmanın yanında bir de daha hızlıdır.
 • Yeni bir token yaratmak için blok zinciri seçiminin ardından tokenin hangi yöntem ile üretileceği belirlenmelidir.
 • Bu süreç Binance Smart Chain ve Ethereum Virtual Machine dayanaklı blok zincirleri kullanılırsa oldukça kolaylaşabilir.
 • Geliştiriciler Binance Smart Chain ve Ethereum Virtual Machine'in sunduğu araçları kullanarak, kendi belirledikleri kurallar ve parametrelere dayanan tokenler yaratabilirler.
 • Bu araçları kullanmak genellikle ücretlidir. Ancak akıllı sözleşmeler ile aşinalığı olmayan kullanıcılar için en pratik seçenek bu araçları kullanmak olacaktır.
 • Yeni coin oluşturma işlemi için kesinlikle uzman bir ekibe ve tecrübeli blockchain geliştiricilerine ihtiyaç olacaktır token gibi tek başına birisinin çıkarması çok zaman alır.
 • Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincirleri üzerinden çatallama yapmayı hedefleyen geliştiriciler için bile yeni coin çıkarma işlemi hala çok fazla çalışma gerektirecektir.
 • Bu çalışmalara kullanıcıları aynı zamanda doğrulayıcılar olarak hareket etmeye teşvik etmek ve blok zincirini işler halde tutmak için düğümler işletmek de dahil edildiğinde bu sürecin zorlu bir süreç olduğunu söylemek hiç de abartı olmayacaktır.

Kendi Kripto Paranı Yapmanın Maliyeti Nedir?

Kripto para üretimi ne kadar maliyet gereklidir sorusu akıllardaki önemli sorulardan biri. Kripto para çıkarmak için gerekli olacak maliyet bu kripto para üretilirken tercih edilen düzenlemelere ve uygulanan yöntemlere bağlıdır.

Eğer geliştiricinin amaçladığı şey, yeni coin oluşturma yönündeyse bunun için yeni bir blok zinciri yazılması gerekir. Böyle özverili bir iş için de kayda değer bir ekibe ihtiyaç vardır. Tabi bu ekip, yapacağı bu meşakatli iş için bir ücrete tabi olacaktır. Günümüzde güvenilir bir kod yazılım ekibinden hizmet almanın bedeli aşağı yukarı 15.000 dolar fiyatlarındadır.

Bunun yanında amaçlanan token oluşturmaksa, token oluşturma maliyeti coin oluşturma maliyetine göre çok daha düşük olacaktır. Ethereum veya Binance Smart Chain üzerinden 50 dolar gibi nispeten ucuz bir maliyet ile yeni bir token üretmek mümkün.

Kripto paraların oldukça yayın olduğu 2022 yılının ocak ayında, zaten hali hazırda sadece üretimi bile yeterince büyük bir maliyet gerektiren kripto paralar, buna ek olarak pazarlama ve toplum geliştirme alanlarına da muhtemelen binlerce dolara ulaşacak olan ek yatırımlar gerektirecek.

Ürettiğiniz Kripto Para Nasıl Listelenir?

Düşünün ki bir token çıkardınız ve Binance’da listelendi! Tebrikler köşeyi döndünüz demektir!

Kullanıcılar üretmiş oldukları coin ya da tokenleri Binance gibi kripto para borsalarında listeleyebilirler. Bu kripto para borsalarında listelenmek kullanıcının geliştirmiş olduğu yeni kripto parayı düzenlemelere tabi tutularak güvenli bir şekilde kitlelere ulaştırır. Bunun için kabaca şu yol izlenebilir:

Eğer geliştiriciler sağlam bir kripto para projesine imza attılar ise Binance'de ''Launcpad/Launchpool'' da dağıtım için ya da doğrudan listelenmek için online başvuru formunu doldurabilir ve eğer proje uygun görülürlerse Binance borsasında listelenebilirler.

Binance gibi bir kripto para borsasında listelenmek yeni üretilmiş olan kripto paranın geniş kitlelere ulaşmasına ve çok başarılı olmasına sebep olabilir.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun ve hemen sizi arayalım.