NFT'nizi Nasıl Alırsınız: En Yaygın NFT Kullanım alanları | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

NFT'nizi Nasıl Alırsınız: En Yaygın NFT Kullanım alanları

NFT kullanım alanları o kadar çok ki artık önünde “en yaygın” sıfatını kullanmamız gerekiyor. En yaygın gibi kısıtlayıcı bir kümede bile bu sektörleri birkaç başlıkla anlatmak mümkün değil! Özellikle NFT sanat eserlerini incelemenizi şiddetle öneririz.

Daha ileri gitmeden önce sizi durdurmamız gerek.

“NFT (Non Fungible Token) Nedir?” makalemizi okudunuz mu? Çünkü NFT’ler hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz onların kullanım alanlarını anlamanız pek kolay olmayabilir.  Giriş mahiyetinde ilk başlıkta NFT hakkında bir ön bilgilendirme bulunsa bile kavramı kendine özel makalesinden okumak çok daha iyi bir alternatif olarak değerlendirilmelidir.

İçindekiler

 1. NFT’ye Dair
 2. NFT ile Eşsiz Sanat
 3. Koleksiyonluk NFT’ler
 4. Merkeziyetsiz Finans ve NFT
 5. NFT’nin Eğlencesi Oyunlar
 6. Do Re Mi – Ne Fe Te: Müzik
 7. Gerçek Varlığı Temsilen NFT
 8. Dünyayı Dolaşan Sektör: Lojistik ve NFT

 

NFT’ye Dair

Eğer tavsiye ettiğimiz makaleye bakmadan buraya kadar devam ettiyseniz sizi durdurmadan gerekli bilgileri listelemeye hazırız:

 • Son günlerde sıkça karşımıza çıkan NFT kısaltmasının açılımı “Non-Fungible Token” dir.
 • NFT kısaca içinde barındırdığı (video, ses, resim vb.) dosyalar sayesinde maddi bir varlığın, dijital karşılığına dair kanıt bulunduran “eşsiz ve bir benzeri olmayan” dijital meta olarak betimlenebilir.
 • 2017 yılında Ethereum üzerinden başlatılan NFT projeleri, 2021 itibariyle kripto para piyasalarının en gözde gündemlerinden biri haline gelmiştir.
 • Böylece ve benzeri olmayan tokenlar, yoğun ilgi görmeye başladı. Kripto koleksiyonları ve NFT kullanım alanları yeni bir dijital patlamaya yol açtı.
 • NFT ekosistemi ve en yaygın kullanım alanları şu anda sınırlı kabul edilemeyecek kadar çeşitli biçimlerde karşımıza çıkabilmekte.
 • Token olarak üretilen metaların gerçek dünyadan varlıklar olması; lojistikten, müzik telif haklarına kadar her alanda görülebilmesi, ilginin başlıca nedenlerinden.
 • NFT projeleri gelişip dönüştükçe, deneysel kullanım biçimlerinin benimsendiğine tanık olacağız görünüyor.

Peki hem NFT ekosistemi hem de NFT kullanım alanları göz önüne alındığında “NFT nerelerde kullanılır?” sorusuna ne cevap verebiliriz?

 

NFT Sanat Eserleri: Eşsiz Sanat

Eşsiz tokenlar, dijital mecradaki nft sanat eserleri için uzun zamandır çözülemeyen enderlik/nadirlik problemlerinin aşılmasında oldukça önemli bir yardım sağladı. Fiziki sanat eserleri bile kopyalanıp çoğaltılırken, sanal sanat eserlerini orijinal ve benzersiz olarak nasıl sunabilirsiniz?

Sahte veya replika sanat eserleri, gündelik yaşantıda her yerde karşımıza çıkabilirken eserlerin gerçek olup olmadığını saptamak çoğunlukla kolay olabiliyor. Kripto sanat eserleri ise farklı olarak kendi değerlerini orijinallikleri ve mülkiyetlerini dijital mecrada teyit edebilmek üzerinden kazanıyor.

Kim olursa olsun Ethereum blockchaini üzerinde bir CryptoPunk'ı görebilir ve eseri indirip kaydedebilir ancak bu durum hiçbir zaman o kişini asıl orijinal esere sahip olduğunu göstermez. CyrptoPunks makalemizde bu sanatın en havalı hallerinden birini görebileceğinizi belirtmekte fayda var.

Bahsi geçen sanat eserleri, NFT'ler olduğunda, değerleri sadece eserin kendisine bağlı olmamakta. Bu noktada NFT ekosistemi içinde; bu eserin mülkiyetine dair kanıt sunabilmek de en az eser kadar kilit bir role sahip. Kripto sanatı materyallerini, NFT kullanım alanları arasında en popüler noktaya getiren nedenlerin başında da işte bu mülkiyet ispatı özelliği gelmektedir.

Koleksiyonluk NFT’ler

Koleksiyonerlik gerçek dünyamızda nadir ve eşsiz metaları toplayarak, tasnif ederek bir değer üretmeyi amaçlayan bir faaliyet türü olarak kripto dünyası ve NFT kullanım alanları üzerinde de karşımıza çıkmaktadır. NFT ekosisteminde de sanat eserlerinin hemen arkasından koleksiyonluk NFT üretimi de anaakım haline gelmiş görünmekte.

NFT’ye dair ilginç bir kullanım alanı olarak NBA’in NFT koleksiyonluk kartları piyasaya sürmesi bu alanda en büyük sıçramayı yaşatan gelişmelerden birisi olarak görüyor. NFT kullanımı adına, Twitter girdilerini tokenlaştırarak satışa çıkarmayı başaran bir platform olan Valuables, dijital sanat eserlerinin yanısıra sadece koleksiyon değeri olan ancak bir görsel sanatı bulunmayan metaları da piyasaya sunarak NFT kullanım alanlarında yeni bir çağ açmıştır.

Böylece ünlü bir ismin attığı ilk tweet içeriği sadece ve birkaç kelimeden ibaret olsa bile koleksiyon parçası olarak fiyatlandırılıp sanal bir meta haline getirilebiliyor. Olayı daha elle tutulur biçimde anlamak için bu tweet NFT’leri, önemli kişilerin “el yazısının dijital hali” olarak açıklamak yanlış olmayacaktır.

Merkeziyetsiz Finans ve NFT

NFT’ler bir değer olarak müzik, resim veya koleksiyon ürünü olmalarının yanı sıra başka değer biçimleri de olarak da kullanılmaktadır. NFT kullanımı DeFi olarak kısaltılan merkeziyetsiz finans rejimlerinde de eşsiz finansal olanaklar sağlayabilmektedir.

NFT’ler ikincil ekosistemlere girebilmek ve çeşitli finans havuzlarında işlem yapabilmek için zaman zaman bir bilet işlevi görmektedir. Bu durumda BakerySwap'ın yiyecek kombinasyonlarıyla kullanıcılarına daha yüksek staking kazançkarı sağlaması NFT kullanım alanlarından finansal kullanıma en güzel örneklerden birisi olarak karşımıza çıkar. Kullanıcılar bahsettiğimiz kombinasyonlar üstüne spekülasyon yapabilir, kombinasyonları ikincil piyasada satışa çıkararak kar edebilir ya da staking için kullanabilir.

NFT’nin finansal kullanımı artış gösterirken çeşit kullanım alanları da paralel olarak gelişim göstermekte ve bu bağlamda oyun NFT’leri de özellikle genç kripto analistleri tarafından ilgi görmektedir.

NFT’nin Eğlencesi Oyunlar: Kripto Para Oyunları

Kripto para oyunları, zamanının çoğunu oyunlarda geçiren çoğu oyuncular için takas yapılabilecek ve satılabilecek benzersiz metalara yönelik gittikçe genişleyen bir talep oluşturmaktadır. Ender olma durumu diyebileceğimiz “nadirlik” özelliği bu metaların fiyatları ile doğrudan ilintilidir. Tahmin edileceği üzere zaten oyuncular değerli, dijital öğeler düşüncesine hiç de yabancı değildir.

Küçük çaplı işlemler ve oyun içi ticaret faaliyetler doğrultusunda, NFT ekosistemlerinden ve blockchain inovasyonundan yararlanabilecek, hem debütçeleri devasa boyuta ulaşabilen yeni  oyunsektörü türemiştir. Bu durum eşgüdümlü biçimde NFT'nin kullanım alanı özelinde temsil ettiği şeylerin çeşitliliği bağlamında da ilgi çekici bir alandır.

Bilgisayar ve mobil oyunlara yönelik tokenlar oyuncular için birden çok imkânı kolaylıkla sağlamaktadır. Ancak yine de aşırı bütçeli  dijital oyunlar söz konusu olduğunda NFT kullanım alanlarının çok geliştirilmesi gerekliliği göze çarpmaktadır.

Bu eğlenceli sektörün en büyük örneklerinden birisinin hikayesini: “Axie İnfinity: Metaverse’ün Eğlenceli Hali” makalemizden dinleyebilirsiniz.

Do Re Mi – Ne Fe Te: Müzik

NFT kullanım alanları NFT’lere ses ekleyerek görsel sanatın dışında müziğin de dijital değere dönüştürülmesine olanak sağlamaktadır. NFT kullanımını, müzik endüstrisinde bir değer olarak bir şarkı kaydının dijital "ilk baskısı" şeklinde görebilirsiniz.

Bir NFT üzerine şarkı eklemek bir yöntemdir ancak müzik NFT’lerinin bir diğer kullanımı da sanatçıların çokça zorluk çektiği telif ve fikri mülkiyet hakları alanındadır. Artık blockchain tabanlı yayın mecraları müzisyenler için kendi eserlerini değerlendirebilecekleri bir alan oluşturmaktadır.

Ancak müzik NFT’leri henüz önemli ve büyük bir müzik sanatçısı ile anılmamakta haliyle koleksiyonluk NFT’lerin, NBA ile yaptığı çıkışı yakalayamamaktadır. Fikir ne kadar güzel olsa da alanında popüler isimlerle yapılacak iş birlikleri halen önemli gereklilik olarak engel teşkil etmektedir.

Gerçek Varlığı Temsilen NFT

“NFT nerelerde kullanılır?” Sorusuna çoğunlukla verilecek cevaplar arasında en önemli yerlerden birisi de maddi dünyaya ait gerçek varlıkların dijital mülkiyetleştirilmesi şeklinde karşımıza çıkar. Kısacası NFT ekosistemleri içinde NFT kullanımını gayrimenkuller gibi varlıklarla birbirlerine bağlamak dijital mülkiyet ispatlamasının ilk ayağını oluşturmaktadır.

Önceki alanlara göre bu alandaki gelişmelerin görece daha hızlı ivme kazanacağı öngörüsünü destekleyen yegâne fikir şudur: Zaten benzersiz olma iddasındaki bir NFT’nin, yine benzersiz olan bir mülkle (Örneğin bir köşk veya yalı) ilişkilendirilebilmesi gerçek dünyada somut karşılığı olması açısından daha kolaydır.

Özellikle açık artırma gibi yöntemlerle satılacak gayrimenkullerin ticaretine dair alıcı ve satıcı haklarının hukuken tesis edilmesi bu NFT kullanım alanı açısından şimdilik en önemli beklentiyi oluşturmaktadır. Nihayetinde objelerin internetteki yansımaları arttıkça, gerçek dünya metalarının dijital temsilleştirilmesi daha da popüler bir gündem olacaktır.

 

Dünyayı Dolaşan Sektör: Lojistik ve NFT

NFT Kullanım alanları arasında gayet ümit verici ancak en az gelişmiş alanlardan olan lojistik sektörü de gelecekte önemli bir NFT dünyası potansiyeli barındırmaktadır. Blockchain teknolojisinin spesifik biçimde sabit ve şeffaf olmasından kaynaklı olarak için lojistik sektörünün de bu teknolojiye dair kullanışlı olabilecek bir alan olmasını sağlar.

Bahsi geçen nitelikler, tedarik zincirlerinin barındırdığı verileri gerçek, nesnel ve güvenilir biçimde yansıtmamızı olanaklı kılar.  Tüketimin çılgın boyutlara ulaştığı modern çağda, nüfus yoğunluğu ile birlikte, dolaşımdaki hızlı tüketim mallarının özellikle gıda ve içecek sektöründeki takipleri giderek önem kazanırken, bozulabilir ürünlerin üretilmesi, fabrikadan çıkması ve nerede ne kadar süreyle kaldığı gibi önemli konular hem menşei hem de ürünün yolculuğu açısından önemli detaylardır.

NFT kullanımı lojistik tedarik zincirlerinde henüz operasyonel anlamda artmamış olsa da gelecek vadeden NFT kullanım alanlarının başında gelmektedir.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun ve hemen sizi arayalım.