Metaverse Oyunları: Kripto ve NFT Kazandıran Oyunlar | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Metaverse Oyunları: Kripto ve NFT Kazandıran Oyunlar

Oynarken kripto kazandıran oyunlar olduğunu biliyor muydunuz? Evet kısaca online para kazanma yollarının en popüler yöntemlerinden biri haline gelen metaverse oyunları sosyal internet ağlarında bir furya haline geldi. Siz de internetten para kazanma yolları arıyorsanız tam yerindesiniz!

Kripto alemi diyerek genişletebileceğimiz blok zincir teknolojisi ve kripto paralar, sektörel olarak öyle bir genişleme yaşadı ki artık oyun oynayarak kripto para ve daha da değerlisi NFT kazanmamızı sağlayan bir takım metaverse oyunları bile bulunmakta.

Bu yazımızda hem oyun oynayarak eğlenebileceğiniz hem de zenginleşebileceğiniz yöntemlere değinmek istiyoruz. Sizi zengin kılacak şey ise oyunlarda da kullanılan ve nakite çevrilebilen kripto paralar ile koleksiyonluk değeri olan eşsiz tokenler (Non-fungible Token NFT) olarak karşınıza çıkacak. Kripto paraların değerlerinde artış görülmesi oyun dünyasına da etki ederken blok zincir proje yöneticileri oyuncularına hem eğlenebilmeyi hem de kazanç vaad edebilecekleri oyunlar kurguluyor.

Play to Earn konsepti de işte buradan doğuyor. P2E ise oyuncuları Game Finance (oyun finansı, GameFi) sistemlerine kitleler halinde taşıyor.

İçindekiler

 1. Play to Earn (P2E): Oyna Kazan Konsepti ve GameFi
 2. Oynarken Kripto Para ve NFT Kazan
 3. Para Kazanabileceğiniz Metaverse Oyunları
 4. Alien Worlds
 5. Gods Unchained
 6. Axie İnfinity
 7. Splinterlands
 8. Star Atlas
 9. The Sandbox 3D
 10. Battle Racers
 11. Illuvium
 12. Decentraland
 13. Gerçek Gamerlara Dev Hizmet: Dört Gözle Beklenen Oyunlar

 

Play to Earn (P2E): Oyna Kazan Konsepti ve GameFi

Oynadıkça kripto para kazandıran oyunlar ile ilgili detaylı bilgileri sunmadan önce sizlere bu sistemin nasıl ortaya çıktığı ve sistemin size nasıl oyun oynayarak para kazandırabileceğini açıklamak önemli ve yararlı olacaktır.

Bu noktada konsept ve sistem ayrımı yapmak gerekiyor:

 • Konsept: Play to Earn (P2E)
 • Sistem: Game Finance (GameFi)

Bir oyunu oynayarak finansal kazanç elde etme yöntemi evrensel olarak P2E konsepti olarak geçerken hem oyun oynayarak hem de kripto ara kazanmanızı sağlayan sistemlere verilem genel ad GameFi olarak karşımıza çıkıyor.

GameFİ Nedir? GameFi Sistemi Nasıl Çalışır?

Game Finance kısaca oyun finansı olarak Türkçeye çevrilebilir. GameFi kısatlmasıyla betimlenen bu sistemlerde oyun oynayarak para kazanabilmeniz için belirli şartlara dahil olmanız gerekmektedir. Ama önce GameFi için daha hayati olan Metaverse kavramını bilmeni gerekir. Eğer meseleye hâkim değilseniz buradan başlayabilirsiniz: Metaverse Nedir: Kripto Emlak Sektörü

Oyundan oyuna farklılık gösteren ve oyun yapımcılarının iç sistemlerindeki sürdürülebilirlik politikaları gereği oyunlar oyunculara ödüllü turnuvalar ya da çekilişler düzenleyerek hediyeler dağıtabilmektedir. GameFi oyun sistemi kazan-kazan ilkesine dayalı olarak blok zincir temelli oyunlardan oluşmaktadır. Buradaki amaç, bir kripto para birimini başka bir kripto para birimine takas edebilecek kadar kazandıktan sonra nakite çevirmek ya da yatırım olarak tutmaktır.

Bazı oyunların oyun öğeleri ve görsel efektleri gerçek parayla satılabilmektedir. Bu fiyatlar bazen birkaç TL ile sınırlı kalırken bazen de oyuna veya sisteme göre yüzlerce veya binlerce TL ye kadar ulaşabiliyor. Oyun içinde bulunan para birimi gerçek para karşılığın bir değere sahip olur ve sistem gereği gerçek para nazaran değerinde artış veya düşüşler gerçekleşir. Oyun içi gerçek para oyunun para birimi sisteminde olduğu gibi kripto para birimleri de aynı şekilde çalışır.

Herhangi bir GameFi para birimi, oyuncu sayısı ve kullanım sıklığı ile paralel olarak fiyatlandırılabilir. Oyun yapımcıları yeni oyuncuları kazanabilme niyetindedirler. Bu yüzden oyuncu potansiyeli olan bütüm müşteri kitlesine, cazip gelebilecek şekilde oyun içi oynayış, görsel efektler ve kazanç gibi konularda uygun koşullar oluşturmaya ve daha fazla oyuncu kazanmaya çalışırlar.

Oynarken Kripto Para ve NFT Kazan

Oyun oynayarak para kazanma konusun genel prensibi, oynamaya ne kadar erken başlarsanız, o kadar çok kazanabilirsiniz. GameFi sisteminde oyuncu bir tür madenci gibi oyunda yer alır. Bu sistemde diğer oyunların aksine, sadece zamanınızı boşa harcamazken, aynı zamanda zamanınızı oyun oynayarak kripto para kazanmaya yönelik kullanabilirsiniz.

Ancak bu oyunlardan sadece kripto para kazanılmaz. Bazılarında da görebileceğiniz üzere kademeli olarak çok birim coin vermek yerine belirli bir başarı karşılığında NFT yani blokzincir tabanlı eşsiz koleksiyon tokeni vermeyi tercih eden oyun sistemleri de mevcuttur.

Haliyle siz oyun oynarken cüzdanınızı dolduracak iki farklı kazanım mevcuttur:

 • Coin ve Altcoinler
 • NFT’ler

Coin ve altcoin yani kısaca kripto para kazandıran oyunlarda sistemler daha çok oyunda kullanılan sanal paraların Tether (USDT) üzerinden değerlendirilmesi üzerine kurulmuştur. Bu oyunlarda karakter hesabınızı oynayarak geliştirdikçe karakterinizin zenginliği oyun içinde geçerli paralarla artar.

Bir süre sonra bu oyunda kazandığınız kripto paraları, gerekli şartları yerine getirerek kripto cüzdanlarınıza çekebilir ve oradan da rahatça nakite dönüştürebilirsiniz.

İkinci yöntem ise size oyun içinde yer alan bir nesneyi, silahı, karakteri ya da özelliği NFT yani blokzincir işlenmiş eşsiz bir kod eseri olarak sunmaktadır.  Eğer NFT mevzusuna yabancıysanız kripto para kazanarak kesin gelir etmek daha kolay görünebilir.

Ancak NFT Kullanım Alanları makalemize göz atarak NFT’nin ne kadar değerli olduğunu kavrarsanız, kısa vadede kripto para birikimi yapmak yerine uzun vadede binlerce hatta milyonlarca dolar değerinde bir NFT kazanmak çok daha tercih edilebilir gelecektir.

Sonuç olarak değişen dünyada oynadıkça maddi gelir kazandıran oyun sektörü çağımıza damga vuracak diyebiliriz. Peki bu oyunlar nelerdir, nerede bulunur, nasıl oynanır gelin beraber bakalım.

Para Kazanabileceğiniz Metaverse Oyunları

İnternetten oyun oynayarak para kazanabileceğiniz bir sürü oyun bulunur. Böyle söyleyince hepimizin aklında çocukluğumuzun Ultima Online, Metin2, Knight Online gibi oyunlar gelebilir. Ancak şüphesiz ki oynayarak kazanabileceğiniz oyunların en çok kazandıranları metaevren oyunları olmuştur.

Meta evren oyunları oynayarak para kazanmak için çok basit ve temel bazı gereksinimler bulunur:

 • İlk önce kazanacaklarınızı koyacak bir kripto para cüzdanı oluşturmanız gerekmekte. 
 • Eğer tercihiniz NFT kazanmak ise NFT’ler için de cüzdan alternatiflerinden birini tercih etmelisiniz.
 • Böylce almış olduğunuz kripto para cüzdanı ile alım-satım işlerinizi yaparken, NFT’lerinizi de yüksek güvenlikli cüzdanda tutabilirsiniz.
 • Oynayacağınız oyunun kullanmakta olduğu Blockchain sistemini dikkate alarak, bağlantı kurma özellikli cüzdanları öğrenip cüzdanınızı buna göre oluşturabilirsiniz.
 • Unutmayın bütün GameFi oyunlarını oynamak ücretsizdir.

Bunlar tamamsa işin eğlenceli kısmına geçebiliriz. Çünkü artık nasıl evrenlerden hangi fantezi dünyalarından hoşlandığınıza ve hangi kripto parayı ya da NFT’yi kazanmak istediğinize göre oyun seçmeniz gerekir.

Para kazanmak için oynayacak bir oyun seçmek tam da çağımızı anlatan çok havalı bir eylem değil mi?

Üstelik yelpaze o kadar geniş ki karar verirken bir hayli zorlanacaksınız.

Alien Worlds

Alien Worlds, 2020 yılında oluşturulan ve madencilik metodu ile Kripto Para (TLM) kazanabilmenizi ve madencilik sonucunda NFT oyun kartı kazanma şansına sahip olabileceğinizi sağlayan bir oyundur. Alien Worlds hem merkeziyetsiz finans hem de Metaverse Blok Zinciri tabanlı bir oyundur ve ücretsiz olarak oynanabilmektedir.

TLM token, Alien Worlds metaverse evreninde oyuncuların rekabet içinde olmaları, oyundaki hedeflere ulaşmaları ve yönetim faaliyetlerine katılmak adına var olan yerel hizmet tokenı olarak tanımlanmaktadır.

Alien Worlds, oyuncularına, DAO adını verdiği gezegenlere katılarak oyundan ödül olarak kripto para kazanmalarını sağlar. Alien Words, oyun içi madencilik metodu ile oyuncularına hem oyun oynamalarına hem de Kripto Para birimi (TLM) hem de NFT ödüllerini kazanabilmelerine olanak tanıyor. Bu ödüller için oyuncular, arazilerde madencilik yaparak her kazım sonrası TLM ödemesi alır ve şanslıysa NFT Kartı düşürmeye çalışabilir.

Gods Unchained

Gods Unchained, esasında geleneksel kart oyunlarının (futbolcu, pokemon, digimon vb.) NFT haline dönüştürülmüş blok zincir hali gibidir.

Kartların özellikleri ve oyuncuların kabiliyetlerinin belirleyici olduğu oyuncu vs oyuncu şeklinde maçlar yapılarak maç sonuçlarına göre kartlar biriktirilir.  Oyuncuların belirli ve hiyerarşik bir sıralamaya tabi tutulmasıyla birbirine yakın seviyedeki oyuncuların maça çıkması sağlanıyor. Bu durum hem adaletli görünüyor hem de aynı seviye ve becerideki oyuncular arasında kıyasıya bir rekabet ortamı oluşturuyor.

Düşmanının hayat puanını sıfıra düşüren taraf karşılaşmanın galibi oluyor. Her maç kazanmanın arkasından tecrübe puanı kazanıyorsunuz. Tecrübe puanlarınızı gösteren bar her yeteri kadar dolduğunda rütbe ya da seviye atlayarak ve koleksiyonluk bir kart paketi sahibi oluyorsunuz.

Daha da güzeli bu kartların her biri ERC-721 standardındaki token ile desteklenmektedir ve bu da onu açık piyasalarda alıp satabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Axie Infinity

Axie Infinity oyun oynayarak kripto para kazan mantığı ile çalışan oyun içi alım-satımı mümkün kılan bir oyundur. Ethereum tabanlı, oyun içi NFT öğeleri Axie'leri al-sat yaparak veya karşılaşmalardan elde ettiğiniz Kripto Para birimlerini gerçek paraya dönüştürerek kazanç elde etmenizi sağlar.

Oyun içinde aktif kullanılan tokenler (SLP ve AXS), Binance, Kucoin, Huobi, FTX gibi büyük Kripto Para borsalarında listelenmiştir. Son aylardaki yükselişiyle dikkatleri toplamayı başaran Axie Infinity oyununda kullanılan AXS, gün geçtikçe değerini katlamakta ve oyun oynarken Kripto Para kazanma imkânı sağlayan oyunun kullanıcılarına kar elde ettirmektedir. Bu durum Axie oyununu en çok kazandıranlar listesinde zirvelere çıkarmıştır.

Axie Infinity, kendi pokemon karakterinizi oluşturabileceğiniz gibi bu karaktere ekstra güçler ekleyecek olan yeri özellikler ekleyebilirsiniz. Başka oyuncularla ve otomatik karakterler ile gerçekleştireceğiniz karşılaşmalar sonucunda oyun size kripto para kazanma ve gücünüzün artış göstermesine olanak sağlar. Kendi karakterinizi kendi hayalinize göre kurgulamanızı sağlayan Axie Infinity Nasıl Oynanır içeriğimize mutlaka göz atın

Splinterlands

Splinterlands, Gods Unchained oyunuyla bazı benzelikler gösteren başka bir P2E oyunudur. Yine kart oyunu olarak tasarlanmış ve oyun içi ticareti de mümkün kılarak kendi finansal ekosistemini inşa etmiştir.

Kazananlar bu oyunda da ödüllendirilir anca Splinterlands’ın bir dezavantajı vardır. Oyun başlangıcı adına mecburen bir başlangıç paketi satın almanız gerekir. Sonra Steam hesabı açarak ve satın aldığınız başlangıç paketi kartlarını Steam’in Splinterlands oyunu üzerinde açmanız lazım.

Bu noktada şans devreye giriyor ve satın aldığınız ilk paket kartlarını niteliklerine göre kullanmaya başlıyorsunuz.  Çok nadir bir kart çıkarsa doğrudan yüksek oranda kazanmaya bile başlayabilirsiniz. Ek olarak benzer karttan birkaç tane çıkarsa aynı kartları birleştirerek güçlerini artırabilirsiniz. Bu durum onları kripto para karşılığında yüksek değerden satmanıza yarayacaktır.

Kartları detaylıca öğrendikten sonra rakiplerle savaşabilir veya görevleri yaparak ilerleme sağlayabilirsiniz.

Star Atlas

Star Atlas, Solana blockchain ağı üzerinde kurulan uzay temalı bir strateji oyunudur ve NFT ya da kripto para kazandıran oyun listesinde önemli bir yer tutar. 2060 gibi uzak bir geleceği alan Star Atlas çok oyunculu yapıya sahiptir. Star Atlas metaversenin üzerindeki oyuncular, Star Atlas evreninde benzersiz token'lar (NFT) oluşturabilir, biriktirebilir, değiş tokuş yapabilirler.

Böylece oyun oynarken Kripto Para kazan sistemine dahil olarak kazanmış oldukları Kripto Para birimlerini gerçek paralara dönüştürebilirler. Star Atlas oyun evreni çok geniş bir dünyadan oluşmaktadır. Oyuncular kaynak toplamak ve metaverse içindeki diğer oyuncuları yenmek için rekabete girerken sayısız tehlikelerle stratejik planlarla karşılaşmaktadır. Oyuncular, kendi şehirlerini kurabilir ve kendi stratejileri ile yönetebilirler. Bazı bölgelerin kontrolünü ele alabilmek adına belirli düzeyde otonom metotlar meydana getirilebilmektedir. Oyuncular oyun oynarken kazandıkları Kripto Para birimlerini gerçek paralara dönüştürebilirler.  

Star atlas, merkeziyetsiz bir proje olarak çalıştığından dolayı, oyun içinde elde edilen Kripto Para birimlerinin satışı konusunda bir kısıtlama sunmaz ve cüzdan hakkını oyuncuya tabii tutar. Star Atlas oyun oynarken kripto para kazan sistemine teşvik etmek ve daha yüksek katılım sağlamak için oyuncularına hediyelerde sunmaktadır.

The Sandbox 3D

The Sandbox 3D aslında pek de bilinmeyen “voxel” tabanlı bir oyun evrenidir. Tabi Sanbox para kazandıran oyun olarak çok bilinir ama “voxel” tabanlı olduğu bilinmez.  Para derken de itibari paraya kolaylıkla dönüştürebileceğiniz kripto para ve NFT’lerden bahsediyoruz.

Bu oyunda kullanıcılar dijital varlıklar oluşturur ve takas eder. Sandbox bu bağlamda bir oyun olmanın dışında en aktif NFT pazarlarından biri pozisyonundadır.

Oyun içinde oyuncular “voxel” olarak isimlendirilen meta nesneleri işleyerek, nadirliğine ya da niteliğine göre voxel varlıkları üstünden kripto para kazanabilir ve herhangi bir itibari (fiat) paraya dönüştürebilir.  Sandbox 3D bir noktada aşırı popüler Minecraft oyununun blokchain tabanlısı olarak tanımlanabilir.

Minecraft’ta olduğu gibi bu oyun üzerinden nesneler, canlılar üretmek onlara hareket kabiliyeti vermek mümkündür ve bu oluşturduğumu varlıkları pazar yerlerinde satmak da mümkündür. Ek olarak oyuncular bu oyun içinde kendilerine göre farklı oyunlar da tasarlayabilir ve diğer oyuncularla oyun içindeki oyunlarda yarışabilir.

Sandbox 3D oyunu da hem kripto para hem de NFT kazanabileceğiniz bir fırsatlar dünyası sunar. Oyun oynayışınız, başarınız ve hedefleriniz doğrultusunda ister kripto para (SAND) ister değerli NFT nesneleri (LAND) kazanabilirsiniz.

Sandbox 3D metaverse evreninin lokal kripto para birimi ERC-20 standartlarında bir token olan SAND coindir. SAND token oyun evreninde takas birimi olarak kullanılır oyun içi öğeler de SAND ile alınıp satılabilir. Bu kripto paraları yatırım ve gelire çevirmek mümkündür ancak oyuncular kripto para yerine oyun içinde LAND denilen NFT nesnelerini arayıp bularak, kazanarak çok büyük kazançlar elde edebiliyor. LAND o kadar değerli bir NFT ki sadece bir ay içinde üç milyon dolardan dokuz milyon dolara kadar piyasa hacmi ve satışa ulaşabiliyor!

Battle Racers

Para kazandıran oyun tanımı Battle Racers için söylenmiş gibi. Bu tehlikeli yarış oyunu üstelik atari oynamış nostalji seven oyuncular için çok ideal. 1990’lı yılların grafiklerini ve temalarını barındıran bu metaevrende oyuncular, en iyi yarış aracını üretebilmek için silah ve araba parçaları gibi farklı nesneleri kazanarak birleştirmeye çalışıyor.

Nascar yarışlarını andıran ancak araçların silahlı olduğu tehlikeli pistlerde her oyuncu rakiplerini ortadan kaldırmayı ve her koşulda yarışı kazanmayı amaçlıyor. Bu oyunda kripto para kazanmak mümkün değil ama NFT kazanmak gibi bir ihtimal olduğu için aslında yarışların ödülü çok daha büyük. Yarışlarda başarı yakalayan ve ödüller kazanan yarışmacıların araçlar NFT’ye dönüştürülerek blok zincire işlenebiliyor. NFT yarış arabaları, en popüler NFT Pazar yerlerinden biri olan OpenSea platformunda çok yüksek miktarlarda kripto para karşılığında satın alınabiliyor. Kısaca yarışlar minik servetler için yapılıyor.

Oyuncular için araçlarına yükleyecekleri farklı beceriler çeşitli stratejiler doğrultusunda şekilleniyor. Yarışları kazanmanın yolu bazı durumlar hızdan bazı durumlarda savunma yapmaktan bazı durumlarda da en güçlü silahlara sahip olmaktan geçiyor.

Illuvium 

Illuvium oyununu bilmeyenler bile eğer kripto para yatırımcısı ise aynı adı borsalarda en az bir kere görmüştür. ILV kısaltmasıyla listelenen bu kripto paradan gelir elde etmek için onu satın almanıza ya da teknik analiz yaparak alım noktaları belirlemenize gerek yok. Çünkü oyun oynayarak birçok ILV biriktirebilir istediğiniz zamanda da başka bir birime dönüştürebilirsiniz.

Bu oyun RPG olarak bilinen türden ve kripto para, NFT kazanabileceğiniz RPG oyunların öncülü olarak gelecek için bir hayli umut vaad ediyor. Ki oyunda yaratık toplayarak bu yaratıklar vasıtasıyla üç boyutlu savaşlara girmek o kadar sürükleyici ki para kazanmak derdiniz olmasa bile oynamak isteyebilirsiniz.

İlluvium.io adresinden resmî sitesinde göreceğiniz havalı yaratıklar sayesinde oyunda ILV kazanmak, biriktirmek ya da takas için kullanmak mümkün. Sitelerinde yer alan “fight for ETH” (Ethereum için savaş) sloganlarından da anlaşılacağı üzere Ethereum blockchain temelli bir oyun olarak illuvium’un en büyük avantajlarından birisi de henüz (2022 ilk çeyreği) itibariyle yeni piyasaya sürülmesi.

Bu evrende diğer oyuncular makası açmadan herkesle eşit olarak aynı anda başlamak bir süre sonra sizi oyunun en çok kazananları arasına sokabilir. Kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir yatırım fırsatı!

Decentraland

Decantraland neredeyse meta evren  kavramının sözlük anlamı. 2000’li yıllarında başında pek de oyun olmayan ve sanal bebek beslemeye benzeyen popmundo diye bir oyun furyası yaşanmıştı. Decantraland ise farklı bir evrende yaşamayı çok daha üst bir tecrübeye taşıyarak blokzincirin nimetlerinden faydalanmanızı sağlayan bir sanal dünya.

Dünya derken evet gerçekten arsaların konutların olduğu yüz bine yakın parsel araziden oluşan üç boyutlu bir dünya. VR (sanal gerçeklik) ile özdeşleştirilebilecek bir platform olarak oyunculara kendi NFT’lerini üretme ya da kazanma fırsatları sunarken bir yandan da ETH blockchain bazlı MANA token birimiyle satın alınabiliyor ve satılabiliyor.

Bu oyundan para kazanmak için sanal gerçeklik üzerinden arsalar al- sat yapabilir veya bu araziler üstünde çeşitli şeyler inşa edebilirsiniz. Sanal gerçeklik içinde düzenlenen etkinliklere avatarınızla birlikte gerçekmiş gibi katılarak oyunlarda yer alabilir ve ödüller kazanabilirsiniz. Oyunun en güzel yanı ise resmen internet üzerinden para kazanmak için tasarlanmış olması! Bu sanal gerçekliğin her parçası blokzincire işlenmiş benzersiz tokenlerdir.

Yani oyunda sahip olduğunuz her şeyin gerçek hayatta da maddi bir değeri vardır ve sanal arsalarınız, avatarınız ve hatta onun aksesuarları, kıyafetleri kısaca her şeyiniz birer NFT olarak satılabiliyor. Bu durum oyunu daha ilgi çekici yapıyor değil mi?

Oyun oynamadan nasıl bir metaverse arazisi alabileceğini merak edenleri şöyle alabiliriz: “Metaverse Arsa Alma Rehberi: Meta Evrende Yeriniz Olsun

Gerçek Gamerlara Dev Hizmet: Dört Gözle Beklenen Oyunlar

İnternetten para kazanmak benim işim diyenler ya da meraklı yatırımcılar bu noktaya gelene kadar çoktan yukarıdaki oyunların sitelerinde, forumlarında kaybolmuş olabilir. Ama asıl olay şimdi başlıyor çünkü aslında gerçek oyun severlerin yaptığı bir şey yapacağız ve beklenen oyunlardan bahsedeceğiz.

Ancak oyun oynayarak para kazanma yolları arasından “yeni bir oyuna herkesten önce başlayarak daha çok kripto para ya da NFT kazanmak” da oldukça etkili bir strateji olabiliyor. Kısacası oyun yoluya kripto para kazanmak için biraz da gamer gibi düşünmeye başlamak lazım.

Yukarıdaki oyunlar devasa bir sektörel büyümeye işaret ederken pastadan pay almak isteyenler elbette artacak görünüyor. Çok eski oyunlarda rakipler o kadar çok kazanmış ki bir noktadan sonra sıfırdan oyuna başlamak pek karlı bir iş değil. Bu nedenle yeni oyunlara da aslında hep talep ve arz oluşmakta.

Biz de henüz piyasaya sürülmedikleri için yukarıda listeleyemediğimiz ama bilmenizin şart olduğu oyunları burada alt başlık halinde ele alalım istedik. Bu makalenin vitamini de biraz sonuna kadar okuyanlara yarayacak diyebiliriz.

Neon District

Neon District üstteki listede benzersiz olan Ilvium oyunun gelecekteki en büyük rakibi olacak gibi görünüyor çünkü bu oyun da RPG şeklinde oynanıyor. Oyuncular kahramanlarını ve onların envanterlerini geliştirmek için rekabet edecekler.  

Ayrıca Decentraland oyununda gördüğümüz gibi Neon District'te de oyun evrenindeki her nesne NFT şeklinde. Bu oyun kripto para değil NFT kazandıran türden olacak gibi ancak yine de blokzincir tabanlı bir oyun kripto parası olan Neon da birçok borsada listeniyor.

Aşırı ilgi çekici bir konsept sunan Neon District pizza dağıtım ağlarında mücadele üzerine kurulu. Aç müşterilerinize en hızlı ve güzel pizzaları göndermeye çalışarak takımınızı ve ekipmanınızı geliştirebilirken, diğer pizza dağıtıcısı oyuncuların dağıtım ağlarına zarar vermek pizza kuryelerini pusuya düşürmek de yağma ve ganimet üzerinden para kazanabilirsiniz.

Star Wars’un pizza savaşları gibi aydınlık tarafta mı kara tarafta mı olacağınız size kalmış. Ancak hangi tarafı seçerseniz seçin, oyunu iyi oynar üstünüze düşeni yerine getirirseniz para kazanacaksınız! Ne diyelim; kriptografik kodlarla üretilen bir dünyada pizza savaşları vereceğimiz çok eğlenceli bir çağda yaşıyoruz! Eğer blok zincirin diğer nimetlerini de merak ediyorsanız “Blockchain (Blok Zincir) Teknolojisi Nedir ve Nasıl Çalışır?” makalemiz sizi bir güzel şaşırtabilir.

Guild of Guardians

Guild of Guardians çok yakında kripto para kazanabileceğiniz oyunlar arasında yerini alacak. Bekleyiş oyun kurucularının açıklamalarına göre 2022 yılının ikinci yarısına doğru bitecek. Ancak bu tür yüksek teknoloji içeren oyunların geliştirme aşaması uzamaya çok meyilli olabiliyor.

Oyun sadece internetten para kazanmak için değil gerçekten heyecanlı bir deneyim sunacağı nedeniyle şimdiden aşırı popüler. Kurucular da bir bakıma kripto para ya da NFT kazanmak isteyenler ile gerçekten güzel oyun oynamak isteyen oyuncular arasında bir denge politikası gözetiyor. Oyun daha piyasaya sürülmeden PvP modunun olmayacağı yani oyuncularla diğer oyuncular arasında birebir bir rekabet olmayacağını duyurdular.

Kısaca oyunun konsepti, teması kadar oynanış biçimi de Diablo oyunu ile benzerlik sergiliyor. Çeşitli heroic karakterlerden bir takım kurarak zindanlarda geçen görevleri bitirmek ana misyon. Bu süreçte de çeşitli kaynaklar toplamak kahramanlardan oluşan takımınızın başarılı olması için önemli. Kahramanlarınız ne kadar başarılı olursa da o kadar gelir elde etme fırsatınız var. Diğer oyunlarda da olduğu farklı oyuncularla bu ürünleri takas edebiliyorsunuz. Oyunun kendi içindeki para birimi Gem olarak geçiyor.

Sonuç olarak hem heyecan dolu bir oyun oynamak isteyenler hem de oynarken para kazanma isteği olanlar GoG oyununu heyecanla bekliyor.

Gold Fever

Makalemizin son oyunu Gold Fever da dört gözle beklenen ve oynarken kazandıran oyunlar şeklinde tanımlanmayı hak ediyor.

Kısaca oyunda bir karakter oluşturup, bu metaverse evreninin kripto para birimi olan NGL sembolüyle tasarlanmış coinleri (altınları) kazanmak için rakipleri geride bırakmaya çalışıyorsunuz. Üstelik bir ormanda! Yani bu oyun kripto para kazandırıyor elde var bir.

Keza oyun evrenindeki; kıyafet, silah ve çeşitli nesneler arasında bazı NFT objeleri de bulunuyor. Bu oyun NFT de kazandırıyor demektir elde var iki! Ancak oyunun NFT ödüllendirme sistemi arz kısıtlılığı ile sağlanıyor ki bu da NFT’leri daha değerli ama kazanılması daha zor kılıyor. Tercih sizin; kolayca NLG toplayarak küçük birikimler yapmak da mümkün NFT peşinde koşarak voleyi vurmak da. İkisini de aynı oyun içinde başarılı yapmak bile mümkün.

İki ihtimalde de NLG ya da NFT’lerinizi kolayca kripto para piyasalarında ya da OpenSea gibi NFT market platformlarında kolayca paraya dönüştürebilirsiniz. Altın gribi, altının her şey olduğu bir ormanda size para kazandıracak yepyeni bir salgına dönüşecek görünüyor.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun ve hemen sizi arayalım.