Kripto Yatırım Stratejileri: Seç, Beğen, Al! | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Kripto Yatırım Stratejileri: Seç, Beğen, Al!

Günlük kripto al sat yaparak değerlendirdiğiniz yatırımlarınızı günlük yatırım olarak mı nitelersiniz? Tabi ki hayır bu olsa olsa günlük kripto yatırım stratejileri olabilir. Yatırım gün içinde defalarca işlem yapsanız bile doğası gereği uzun vadede getirisi olan bir olgudur. Bu olgu teknik bilgi, disiplin ve doğru stratejiyle sizi zengin edecek tek pratiktir!

Doğru zamanda doğru yerde olarak tonlarca para, sınırsız şöhret ve güç kazananların farkı şans mıdır?

Yoksa doğru yeri ve zamanı ön görebilerek geliştirdikleri kişisel ön görülerinden mi kaynaklanır?

Peki bu zenginlik, şöhret ve güç sahiplerinin ortak noktaları nelerdir? Elbette genişletilebilir bu benzerlikler arasında olmazsa olmazlar şunlardır:

 • Bir konu hakkında yeterli bilgi birikimi
 • Kazanılmış, eğitilmiş becerileri
 • Hedefleri doğrultusunda strateji
 • Daha da önemlisi azim ve cesaret

O zaman kripto para yatırımını nasıl bunlardan bağımsız düşünebiliriz ki? Hem de herhangi bir noktadan başlanabilecek bir fırsat olarak karşımıza çıkarken!

İçindekiler

 1. Kripto Para Yatırımı 101: Stratejiye Giriş ve Perspektif
 2. Kripto Para Yatırım Stratejileri
 3. En Çok Bilinen Kripto Para Yatırım Taktikleri
 4. Hold the Door, Hodor: HODL
 5. Scalping
 6. Günlük Al Sat Taktileri

 

TEKNİK ANALİZ EĞİTİMİ

Yükselecek kripto paraları kolaycak bulmak için ihtiyacınız olan herşeyi öğrenin

DETAYLI İNCELE

Kripto Para Yatırım Dersi 101: Stratejiye Giriş ve Perspektif

Bu hayatta ağaçlardan meyve toplayarak yaşamaya çalışsanız bile bir stratejiniz, o meyvenin gelişimi ve toplanması gerektiği zamana dair bütüncül bir perspektifiniz olmalı ve hangi meyve olgun hangisi daha koparılmamalı bilebilmelisiniz.

O zaman şöyle beş on dolar atayım da birkaç senede paramı katlayım düşüncesi olmadan kripto para yatırımı ile geçinmek için de temel bir perspektife ihtiyacımız var. Kısacası önce neyle uğraştığımızı bilelim:

 • Geçtiğimiz yıllarda yaşanan dijitalleşme insanları, insanların para kazanma yöntemlerini, hatta paranın kendisini bile temel anlamda değiştirmeye başladı.
 • Bu değişimin ürünü olan kripto paralar, 10- 12 yıl gibi kısa bir süre içinde hiç beklenmediği kadar büyüdü ve bugün Bitcoin, Ethereum gibi devler haline geldiler.
 • Hızla büyüyen ve piyasayı alt üst eden kripto paralar özellikle son yıllarda yatırımcıların yegâne odak noktası haline gelirken, piyasaya her gün yeni bir kripto para birimi ve yine her gün binlerce yeni yatırımcı katılmaya devam etti.
 • Yeni yatırımcılar kripto paraların değerlenmesi, kripto paraların değerlenmesi de yeni yatırımcıların gelmesi anlamına geliyor ve bu iki faktör döngü halinde birbirini besliyor.
 • Bu da yatırımcıları her gün yeni stratejiler geliştirmeye, her gün yenilikleri takip edip o yeniliklerin üzerinde teknikler uygulamaya çalışıyor.

Hergün yeni yeni kripto taktikleri ile karşılaştığımız bu durum karşısında hem yatırımcılar hem de meraklılarının akıllarında şöyle sorular dönüyor:

 • Uygulanabilecek en iyi kripto para stratejileri nelerdir?
 • Kripto al sat stratejileri oluşturulurken nelere dikkat edilmeli?
 • Özellikle yeni başlayanlar için kripto para stratejileri hangileridir?

En iyi kripto ticaret stratejileri üzerlerinde çok iyi düşünülmüş, çok iyi planlanmış kripto al sat stratejileridir diyebilmeyi çok isterdik ancak yeterli bilgi birikiminiz ve teknik analiz becerileriniz yoksa yıllarca uğraşsanız da doğru ve iyi planlanmış bir strateji oluşturumayabilirsiniz.

Hatta aşağıda yer alan stratejileri noktası noktasına uygulamanız bile işe yaramayabilir, çünkü zaman ve fiyat hareketleri o yatırım stratejisi için uygun olmayabilir. Uygunluğu anlamak için ise iki fırsatınız var:

 • Yıllarca zaman ve bolca para kaybederek, başkalarınkilerden ders çıkarmak yerine her hatayı bizzat kendiniz yürüterek, artık yaşlandığınızda uzman bir yatırımcısı olabilirsiniz, o da belki.
 • İkinci fırsat ise hali hazırda bütün meseleleri kısa bir sürede tam nitelikli öğrenerek alacağınız eğitimler sayesinde hemen kazanmaya başlayabilir, yani en iyi yatırımı, yatırımlarınızın bekası için kendi eğitiminize yapabilirsiniz.

Kripto Para Yatırım Stratejileri

Yatırımcıların kripto para değerlerini, kripto para değerlerinin de yatırımcı sayısını hızla arttırdığı bu piyasa, normal, alışılageldik para piyasaları ile karşılaştırdığımızda oldukça istikrarsız olmakla suçlanır ancak bu durumun neden kötü olduğunu kimse anlatamaz.

Hele bir de bu eleştirileri yöneltenlere, stabil kripto paraların da olduğu anlatılınca hiç cevap alamaz olursunuz.

Evet kripto para piyasalarında sadece bir gün içinde yüzde yirmi, hatta yüzde otuza kadar varan dalgalanmalar olabilmektedir. Bu da yatırımcıların çok büyük oranda paralar kazandıkları kadar yine çok büyük oranda para kayıpları da yaşayabilecekleri, hatta yaşadıkları anlamına gelebilir.

Kripto para piyasası oldukça riskli ve tehlikeli bir piyasadır. Fakat aynen normal piyasalardaki gibi büyük risk, kripto para piyasalarında da büyük kazanç potansiyeli anlamına gelir.

İşte böyle bir piyasada yeterli eğitim ve teknik analiz bilgisi size bu piyasa istikrarsızlığından en az düzeyde etkilenme olanağı tanır. Haliyle istikrarsız piyasanın kaybedenleri aslında kripto para yatırım eğitimi alan kazananları fonlar ve eğitim ücretlerini kısa sürede katbekat geri sunar!

Bütün bunlara ek olarak doğru bir yatırım stratejisi ve kripto para al sat taktilerine geçiş yapmadan önce yeni yatırımcılar için her stratejide hesaba katmaları gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar başlıklar halinde ele alınabilir ama buradan edineceğiniz bilgiler size onları yorumlama kabiliyeti kazandırmaz.

Dominasyonun Gücü: Lokomotif BTC

Yatırımcıların kripto para stratejileri kurarken akıllarından çıkarmamaları gereken en önemli faktörlerden birisi de Bitcoin'dir. Bitcoin’i ve onun verilerini denkleme katmadan oluşturulan bir yatırım stratejisi, en az eğitimsiz olanı kadar eksik kalacaktır.

Zaten bu işin eğitimini alan uzman yatırımcılar asla Bitcoin’i göz ardı etmemeleri gerektiğini ilk ağızdan nedenleriyle öğrenmiştir. Ancak henüz eğitim almayanlar için bu nedenleri kısaca tanımlayabiliriz:

 • Bitcoin kripto paraların ilki ve en değerlisi konumundadır.
 • Bitcoin piyasalarda kripto paraların babası olarak da bilinir.
 • Bu da basitçe açıklamak gerekirse şu anlama gelir; Bitcoin tüm kripto paraların değerini belirleyen baş kripto paradır.
 • Bitcoin'in değerinin düşmesi genelde diğer kripto para birimlerinin de değerlerinin düşmesi anlamına gelir.
 • Aynı şekilde Bitcoin biriminin değerinin artması, büyük ihtimalle diğer kripto para birimlerinin de değerlerinin artmasına sebep olacaktır.

Madencilik: Artan Maliyet Azalan Arz

Kripto para stratejileri hazırlanırken madencilik piyasası da göz önünde bulundurulması gereken piyasaların başında gelir. Kripto yatırımcılarının genellikle madencilik yapmadıkları bilinir. Bu genel geçer bilgi büyük oranda doğru da sayılabilir. Ancak iyi bir yatırımcı eğer etkili kripto para stratejilerine sahip olmak istiyorsa madencilik piyasasını daima çok yakından takip etmelidir.

Yatırımcılar madencilik maaliyetlerinin artmasının kripto para birim değerlerini de aynı oranda arttıracağını, maliyetin düşmesinin ise yine oransal biçimde değerleri düşüreceğini asla aklından çıkarmamalıdır. Bunun nedenlerini merak edenler aşağıdaki maddeleri daha iyi kavramak için öncelikle şu makalelere bakmalıdır:

 • Bitcoin Üretimi: Bitcoinler Nereden Geliyor?
 • Bitcoin Halving Nedir?

Bu makalelerdeki kapsamlı konseptler kısaca şu durumlardan bahsediyor:

 • Bitcoin örneğinde olduğu gibi, bir kripto paranın arz edilmesi için çeşitli üretim mekanizmaları kullanılır.
 • Bunlar doğrudan klasik iktisadın, azalan arz yükselen fiyat ya da yükselen arz azalan fiyat kurallarıyla ilişkilidir.
 • Mesela Bitcoin arzının maksimum sınırına yaklaşıldıkça, dört senede bir BTC üretimi aynı işlemlerle yarı yarıya düşürülüyor. Bu durum da bir BTC için üretilen her enerji, zaman ve emek miktarını tamamen ikiye katlaması demek.
 • Eğer zaten maksimum arza ulaşmış ve artık üretilmeyen bir kripto paranın ise halihazırda madenciliği bittikten sonra yükselmesi beklenir.

 

Uluslararası Gündem Takibi

Etkili bir kripto para stratejisi planlayabilmek için gündemi daima ve çok yakından takip etmek gerekir. Dünya'da yaşanan politik, siyasi, askeri gelişmeler ekonomi üzerinde her zaman en belirleyici faktör olmuştur.

Bu gelişmelerin ve adeta canlı bir organizma gibi değişen gündemin ekonomi üzerindeki en belirleyici faktör olması, aynı zamanda kripto para ekonomisinde de en belirleyici faktör olması demektir.

Bu durum hakkında verilebilecek en bariz örneklerden biri, geçtiğimiz yıllarda İran ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yaşanan askeri bir problemin Bitcoin değeri üzerinde yarattığı dramatik etki olacaktır.

İran, Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak'ta bulunan askeri üslerine saldırı düzenlediğinde Bitcoin değeri sadece bir gün içinde 8000 Amerikan dolarından 8300 Amerikan dolarına çok keskin bir yükseliş gerçekleştirmiştir. Amerikan dolarının dünya ekonomisinin belirleyici birimi olduğunu düşündüğümüzde bunun piyasalarda ne kadar güçlü bir etki yarattığını anlamak da çok kolay olacaktır.

En Çok Bilinen Kripto Para Yatırım Taktikleri

Bu başlık altında kafa karışıklıklarına dair bir reçete sunuyoruz. Strateji ve taktikler birbirinden ayrı kavramlardır. Taktik sınırları ve eylem planı kısıtlı ve küçük nüvelerden oluşan kısa vadeli eylemleri kapsar. Strateji ise aksine ne kadar uzun vadeli olursa o kadar güçlü olacak bir perspektifi işaret eder.

Bir taktiği sürekli olarak benimsemek de bir strateji olarak kabul edilebilir. Ama hiçbir kapsamlı strateji tek taktik uygulamaktan vücut bulamaz.

Hold the Door, Hodor: HODL

Özellikle piyasaya yeni giren kullanıcılar için en kolay kripto stratejilerinden biri olan hodl hemen her kullanıcının kolayca uyum sağlayabileceği bir ticaret stratejisidir. İsmini İngilizce ‘’hold’’ tabirinden alan hodl stratejisi temelde potansiyel barındıran bir kripto parayı almak, zamanı geldiğinde bunu karlı bir biçimde satmak ya da kripto parayı güvenli bir biçimde elinde tutmaktır.

Zaten ‘’hold’’ kelime anlamı olarak ‘’tutmak’’ demektir.

Bu basit açıklamadan kolayca anlaşılabileceği gibi hodl öğrenmesi kolay bir sistem olmakla birlikte, aynı zamanda takip etmesi ve uzmanlaşması oldukça zorlu bir sistemdir. Olasılıklar her zaman açıktır. Kripto piyasasında da normal borsada olduğu gibi gelecek kayda değer oranda belirsizdir.

Bu durumda kullanıcıların yapması gereken kripto stratejilerini geliştirirken iyice düşünmeleridir. Yatırımcılar stratejilerini oluşturmadan önce alabilecekleri tüm kaynaklardan bilgiler almaları ve bu bilgileri uzmanca analiz etmelidirler.

Scalping

Scalping, birçok teknik analiz aracı ile borsa üzerinde grafikler oluşturmaya yarayan, bu grafiklerden çıkardığı analizler ile trendler oluşturan yöntemlere denir. Yüzlerce sayıda teknik analiz indikatörü bulunan scalping yöntemi oldukça kişiye özel bir yöntemdir.

Scalping ile bir grafik çıkarmak ortalama 15 dakika sürmektedir. Scalping ile yatırımcılar yatırım yapmadan önce bazı denemeler yapabilir. Genelde bu denemelerden yüzde yetmiş oranında başarı alındığında bu gerçek hayata uyarlamaya uygun bir yatırım olarak kabul edilir.

 

Kripto Para Günlük Al Sat Taktikleri

Günlük yatırım sistemleri, kısaca açıklamak gerekirse piyasadaki günlük dalgalanmalar üzerine tahminler yapma ve bu şekilde para kazanmaya çalışma olarak basitleştirilebilir. Günlük yatırım yapmaya kolay bir örnek vermek gerekir ise; mesela o an piyasadaki Ethereum ve Monero değerlerini alın ve bunlar üzerinde birbirlerine karşı ne kadar değer kazanıp kaybedeceklerini tahmin etmeye çalışın. Tahmininiz günlük, saatlik, hatta dakikalık bile olabilir. Günlük al sat stratejileri de bu durum göze alınarak hazırlanır.

Günlük yatırım sistemleri öğrenmesi kolay, geliştirmesi çok zor olan doğaları sebebi ile özellikle yeni yatırımcıların hemen dikkatini çeker. Günlük yatırımlar bazı yeni yatırımcılar tarafından hızlı para kazanma, hızlı zengin olma, hatta vurgun yapma şansı olarak algılanabilirken durum aslında pek de böyle sayılmaz. Piyasadaki günlük yatırımcı sayısına oranladığımızda gerçekten çok az kişinin günlük yatırımlarla kısa sürelerde yüklü miktarlar kazanabilmiş olduklarını görürüz. Yani günlük yatırım öyle sanıldığı gibi bir ''kolay yoldan köşeyi dönme'' yöntemi değildir. Günlük yatırım sistemlerinde başarılı olabilmek için etkili bir günlük trade stratejisi geliştirmek bu işlemin her zaman ilk adımı olmalıdır.

Günlük yatırımcılar, eğer gereken bilgi ve birikime, üzerine bir de tecrübeye sahipler ise tüm gün aktif olarak işlem yaparlar ve bu işlemler doğalar gereği dakikalık bile olabildikleri için sayıları oldukça fazladır. Günlük yatırımların sınırı yatırımı yapan kişi ile ilgilidir. Bunun dışında herhangi bir sınırlama bulunmaz. Bu da günlük trade stratejisi hazırlamak isteyen bireyler için olabildiğince geniş bir spektrumla karşılaşacakları anlamına gelir.

Stres Yönetimi

Günlük yatırım yine doğası gereği oldukça stresli bir işlem sürecidir. Günlük trade stratejisi oluşturulurken buna dikkat edilmeli, stres yönetimi çok iyi planlanmalıdır. Günlük işlemlere karşı tecrübeli olmayan bireylerin kayıp yaşamalarının en büyük sebeplerinden biri iyi stres yönetimi yapamamaktır. SEC'in yaptığı açıklamaya göre günlük yatırımcıların büyük bir çoğunluğu yatırım yaptıkları ilk ay kendi bütçelerine göre kayda değer oranda zararlar ile karşılaşmışlardır.

Karşılaştırma Takibin Önemi

Günlük al sat stratejileri hazırlanırken yatırımcılar ciddi miktarda vakit ve enerji talep eden, devamlı takip edilmesi gereken değişimlere uğrayan her bir ipucunu ve bilgiyi analiz etmeli, üzerine bu bilgileri Ayı Trendi ve Boğa Trendi olarak bilinen trendler ile devamlı karşılaştırmalıdır.

Soğukkanlı Olun

Günlük yatırımcılar herşeyden önce sakinliklerini ve serinkanlılıklarını aktif oldukları tüm süre boyunca korumalıdırlar. Ne olursa olsun yatırım yaparken soğuk kanlı olmalı ve ani, üzerinde yeterince düşünülmemiş ya da dış etkilere dayanan kararlar vermemelidirler.

Günlük yatırımda en çok kayba sebep olan faktör serin kanlılığını kaybetmektir. Yatırımcılar daima sakin olmalı ve planladıkları günlük trade stratejisine bağlı kalmalıdırlar.

Geçmiş Dalgalanmalar

Bunun yanında yatırımcılar yatırım yapacakları kripto para birimlerinde yakın zamanda yüksek dalgalanmalar olup olmadığını kesinlikle kontrol etmelidirler. Bu dalgalanmalar yatırımcıların düşündüklerinden çok daha fazla kar etmelerine sebep olabildiği gibi büyük zararlara da kapı açabilir. İyi analiz yapmak bu işin püf noktasıdır.

İyi analiz yapmak ise bir anda öğrenilebilecek ya da kestirme yolları olan bir süreç değildir. Yatırımcının özellikle iyi analiz yapabilmek için kendini adaması ve bu işe ciddi anlamda vakit ayırması sürecin olmazsa olmazıdır.

İnternet üzerinden para kolaylıkla para kazanabilmeniz için, kripto yatırımında kullanacağınız en doğru ve güncel bilgileri İşternet kripto para yatırım eğitimlerinde bulabilirsiniz.

Uzun zamanlar alabilecek araştırma, deneme-yanılma süreçlerinden ve olası para kayıplarından çok kısa sürede kurtulabilirsiniz. Kripto para yatırım eğitimimiz sayesinde hem teknik analiz hem de yatırım stratejisi öğrenerek kolaylıkla kripto para günlük al sat işlemlerini yaparak kendinize ek gelir oluşturabilirsiniz. Herkes kazanıyor sen de kazan! Detaylı bilgi için mutlaka eğitimlerimize bir göz atın!

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun ve hemen sizi arayalım.