Kripto Yatırımı 101: Bunları Bilmeden Kripto Yatırımı Yapmayın! | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Kripto Yatırımı 101: Bunları Bilmeden Kripto Yatırımı Yapmayın!

Kripto yatırımı konusunda öğrenilmesi gereken şeyler neredeyse sonsuz. Ancak bazı şeyler var ki teknik analiz ya da indikatörleri öğrenmeye başlamadan önce bunları bilmelisiniz. Bunlardan bazıları acı tecrübelerle bazıları ise eğitimle öğrenilebilir ancak uygulaması tamamen sizin elinizde!

Kripto para yatırımı ya da altcoin yatırımları olarak isimlendirebileceğimi finansal faaliyetler, her ne kadar yaş sınırını (18) bulunsada parası olan bir çocuk için bile zor değildir. Bu noktada zor olmayan şey bir hesap açmak, oraya bakiye oluşturmak ve kafanıza göre bir coin almaktır ki “Binance Para Yatırma: Adım Adım Binance Nasıl Para Yatırılır?” makalemizde bu durum anlatılmaktadır.

Ancak altcoin yatırımı konusunda asıl zor olan uzun vadede istikrarlı bir şekilde düzenli gelir kazanmaktır. Keza “Kripto Para Yatırım Eğitimi: En Kazançlı Yatırım” makalemizde de bu zorluğun “domino tekniği eğitimi” gibi eğitimler ile çözülebileceğine değindik.

Bitcoin önderliğinde kripto para sayılarının artması ve daha çok yatırımcının piyasaya girmesi kripto para yatırımlarına daha temkinli yaklaşmayı gerektirir. Çünkü artık binlerce kripto para piyasaya girdi ve büyük bir kripto para piyasası oluştu. Bunun başlıca nedenleri kripto paraların yenilikçi ve teknolojik olması, ciddi kazançlar sağlatmasıdır.

Ancak bu sektörde “kolay kazanç” algısının yarattığı başarısız yatırımcı hikayelerinde de bir enflasyon yaşandı çünkü kripto para yatırımı ile uğraşan pek çok kişi ise bilgisizce yatırımlar ile beklediği kazançları sağlayamayarak ve kendi kripto bakiyelerini istedikleri gibi yönetemeyerek ciddi kayıplar yaşamaktadır.

Bu tarz kayıpların önüne geçmek adına Kripto Para Yatırım Eğitimi almak oldukça faydalı olacaktır. Eğer siz de eğitim ile aşağıdaki kaçınılması gereken durumları harmanlarsanız kazanan tarafa geçmeniz “çok kolaydır” ki bu kazancın kendisidir aslında.

Bir de olası para kayıplarını önlemek için kripto para eğitimine bile başlamadan önce bazı bilinmesi gereken kurallar, tüyolar ve ipuçları bulunur. Bu makalemizde özellikle yeni başlayanlar için bilinmesi gereken on temel öğretiden bahsedeceğiz. Bu makale sonunda heyecanla yatırıma başlamak yerine önce kriopto para eğitim paketlerimize bakmanızda büyük fayda var.

İçindekiler

  1. İhtiyaç Parasından Sermaye Olmaz
  2. Kripto Paraya GBT Yapın
  3. FOMO’dan Uzak Durun
  4. Paranızı Yönetmeyi İyi Bilin
  5. Bitcoin’i Sürekli Takip Edin
  6. Düşük Fiyata Aldanmayın!
  7. Volatilite (Oynaklık) Olgusunu Anlayın
  8. Zararınızı Durdurun ya da Kârınızı Alın
  9. Kripto Para Sepeti Çeşitli Olsun
  10. Duygularınızı ve Psikolojinizi Yönetin

İhtiyaç Parasından Sermaye Olmaz

Türkiye’de sıklıkla karşılaştığımız üzücü batış haberlerinin temelinde işte bu madde yatar.

Ne yazık ki kulaktan duyma üçe katladı beşe katladı spekülasyonları ile ailesinin oturduğu evi, arabayı bir hevesle piyasaya aktarıp tamamını kaybedenlerin bilmediği en önemli şey de budur aynı zamanda.

Sermaye ve yatırım uzun vadede ihtiyaç duyulmayan bir paralarla ve birikimlerle yapılmaktadır. Kısa sürede lazım olacak paralar, borçlar, krediler ya da varlıklarınızın satılmasıyla ele geçen parayla yatırım olmaz ancak çoğu kripto para yatırımcısı bu hataya sık sık düşmektedir.

Öncelikle yatırım riskli bir durumdur ve her zaman kazanç yoktur. Yatırım yaptığınız kripto para birimi zaman zaman düşüşler yaşayacaktır ve bu da hesabınızdaki paranın değer kaybetmesine neden olacaktır. Böyle bir durumda ihtiyacınız olan bir para ile yatırım yaptığınızda günlük hayatınızdaki ihtiyaç ve ödemelerinizi gideremeyebilirsiniz.

Kripto yatırım yaparken ihtiyacınız olmayan, size ait, gündelik yaşantınızı etkilemeyecek bir para ile yatırım yapmalısınız. Kredi ya da borç ile yapacağınız her yatırım sizi büyük bir çıkmaza sokacaktır. Bu yüzden mantıklı davranıp yatırım yapmaya dikkat edin.

Kripto Paraya GBT Yapın

“Genel Bilgi Toplama” yani GBT genellikle kolluk kuvvetlerinin kişilerin geçmişi hakkında yaptıkları araştırma için kullanılır. Ancak yatırımcılar da satın alacakları kripto paralar için böyle bir tutum belirlemelilerdir.

Belirttiğimiz gibi binlerce hatta on binden fazla çeşit kripto para bulunuyor ve bunların tümü kârlı ya da güvenilir olmayabiliyor. Öncelikle bir kripto paranın derinlemesine araştırılması ve buna göre yatırım yapılması gerekiyor. Projenin amacı, kimler tarafından yönetildiği, hangi borsalarda listelendiği, arz sayısı gibi konuların araştırılıp öğrenilmesi gerekiyor. Elde edeceğiniz bilgiler kripto para yatırımı için kılavuz niteliğinde olacaktır.  Bu bilgilere nasıl yaklaşacağınızı ise “Riski Bilgiyle Azalt: Kripto Para Temel Analiz Rehberi” makalemizden öğrenebilirsiniz.

Özellikle ICO’lar size çok çekici gelebilir. ICO, bir kripto para biriminin piyasalara girmesi öncesinde yatırıma açılmasıdır. Bu açılma bu kriptonun düşük fiyattan alınmasına olanak sağladığı için ciddi kazançlar sağlıyor. Alış fiyatından daha yüksek fiyata pazara sürüleceği bilgisi sizi zarara uğratabilir. Daha düşük fiyattan borsalara girebilir ya da almış olduğunuz ICO bir anda piyasadan silinip gidebilir. Dolandırılmamak ve kayıp yaşamamak için projeyi iyice araştırın ve tanıyın.

FOMO’dan Uzak Durun

Fomo Nedir? sorusunu kısatla özetleyecek olursak; kaybetme korkusu olarak bilinen FOMO, birçok yatırımcının büyük zararlara uğramasına sebep olmuştur. Kripto para piyasasında sık sık adı geçen FOMO’ya kapılmamaya dikkat edin.

Anlık yükseliş ya da düşüşlerde heyecana ve korkuya kapılarak alım ya da satımlar yapmayın. Piyasayı dikkatlice ve sakince inceleyin ve emin adımlarla işlemlerinizi gerçekleştirin. Unutmayın ki kripto para piyasasında sık sık düşüş ve yükselişler yaşanıyor. Bu durumlarda sakın FOMO’ya kapılmayın.

En eğitimli yatırımcılar bile bazı durumlarda FOMO etkisine kapılabilir. Eğitimler özgüveninizi yükseltir ve bu tarz durumlar için sizi hazırlar ama büyük yatırımlar söz konusu olduğu hiçbir eğitim yatırımcı psikolojisini etkilemeyebilir.

Paranızı Yönetmeyi İyi Bilin

Kripto para yatırımı yapmak istiyorsanız her şeyden önce paranızı nasıl kullanacağınıza karar vermelisiniz. Her satın alma işleminin riskli olduğunu bilin ve buna göre hareket edin. Kötü kararla alacağınız kripto paralar paranızı kaybetmenize neden olacaktır ve sizin bu zararı kapatmak için yapacağınız yanlışların artmasını sağlayacaktır.

Bu nedenle öncelikle gündelik hayatınızda ya da önceki yatırımlarınızda para yönetmeyi ne kadar iyi öğrendiğiniz önemlidir. Eğer İşternet’in uzman ekonomist danışmanlarından istikrarlı olarak yararlanmayı düşünüyorsanız bu bile paranızı iyi yönetmek istediğinizin göstergesi olabilir.

Önceki para yönetiminiz sizin için yeterli değilse küçük bir miktar sermayeyi nasıl yöneterek katlayacağınızı öğrenmenin en güzel yöntemlerinden birisi de kripto yerine önce eğitime yatırım yapmaktır.

Bitcoin’i Sürekli Takip Edin

Ben Bitcoin almadım, başka bir kripto para aldım dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak kripto para alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun bir diğer cevabı da Bitcoin’dir. Kripto paraların atası olan Bitcoin, kripto para piyasasındaki değişikliklerde büyük rol oynuyor.

Bitcoin’deki fiyat ve hacim değişiklikleri kripto para piyasasında da büyük değişikliklere neden oluyor. Örneğin; Bitcoin’in fiyatının ve hacminin artması sonucunda diğer altcoinlerde düşüşler görülüyor. Bunun açıklaması da kripto para piyasasındaki paranın altcoinlerden çekilip Bitcoin’e geçmesidir. Kripto yatırım yaparken Bitcoin değerinde meydana gelen dalgalanmaları, yükseliş ve azalışları sürekli olarak takip etmelisiniz ve bu değişikliklerin ne anlam ifade ettiğini öğrenmelisiniz.

İşte tüm bu nedenlerle önce  Bitcoin’i tanımanız bir hayli mühim! https://isternet.com/coin/3/bitcoin adresinden Bitcoin'in ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Düşük Fiyata Aldanmayın!

Kripto para yatırımı yapmak istediğinizde farklı fiyatlardan alabileceğiniz yüzlerce çeşit kripto para bulunuyor. Böyle bir durumda ilk gözünüze çarpan kripto paralar fiyatı oldukça düşük olanlardır. Bunun başlıca nedeni de hemen hemen her kripto paranın sıfır noktasında bir fiyattan piyasaya çıkıp yüksek bir değere ulaşmasıdır.

Siz de böyle bir kripto para gördüğünüzde düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satma arzusuna kapılabilir ve alım yapabilirsiniz. Ancak bu durum hiç de dilediğiniz gibi gerçekleşmeyebilir.

Her kripto para değer kazanacak diye bir kural yoktur. Almış olduğunuz kripto para hep o düşük fiyatta seyredebilir ya da daha da altına düşebilir. Bu yüzden hazır ucuzken torbamı doldurayım şeklinde hareketlerde bulunmayın. Öncelikle kripto paranın değerlenme potansiyeli var mı diye araştırma yapın ve ona göre yatırım yapın. Bu noktada Temel Analiz ve Teknik Analiz gibi yöntemler size yardımcı olabilir. Teknik Analiz Araçları: Kripto Kazançlarının Temel Anahtarı makalemize göz atarak düşük fiyatların sizi kandırmaması için kullanmanız gereken araçları öğrenebilirsiniz.

Ancak unutmayın bu araçları tanımak onları kullanabilme yeterliliği demek değildir. Herkes kepçe ya da forklift nedir bilir ama bunları kullanabilmek için herkesin eğitime ihtiyacı vardır.

Volatilite (Oynaklık) Olgusunu Anlayın

 

   
       
       
           
               

KRİPTO PARA YATIRIM EĞİTİMİ

               

Uygulamalı teknik analiz öğrenin, yükselecek kripto paraları kolayca bulun

                DETAYLI İNCELE            
       
   

 

Bilindiği üzere kripto piyasası ciddi yükselişleriyle veya oynaklığıyla sık sık gündeme geliyor. Bunun asıl nedeni de oldukça hareketli bir piyasa olmasıdır. Bir kripto para 10 dolarlık bir değer bandında seyrederken anında onlarca hatta yüzlerce katına çıkabiliyor. Tabi bu durum tam tersi şeklinde değer kaybı ile de yaşanabiliyor.

Kripto paralarda sık sık fiyat değişmeleri yaşanmaktadır ve fiyatlar sürekli olarak aşağı ya da yukarı yöne hareket etmektedir. Bu nedenle kripto para yatırımı yaparken bu hareketliliğe çok dikkat etmelisiniz ve tedbirli davranmalısınız. Ya da kripto para teknik analiz eğitimi alarak, gün içerisindeki dalgalanmalardan kendinize ufak ufak kazançlar sağlayabilirsiniz.

Bu nedenlerle kripto para piyasalarının en belirgin gerçekliği olan Volatilite nedir ne değildir iyi bilmek ve yatırımlarımızdaki riskleri / fırsatları buna göre hesaplamak yeni yatırımcılar için büyük bir gerekliliktir. Oynaklık kimileri için tedirgin edici görünse de kimileri için zenginliğe geçiş adına büyük fırsatlar barındırmaktadır.

Zararınızı Durdurun ya da Kârınızı Alın

Belirttiğimiz gibi kripto para piyasası oldukça dalgalı bir piyasadır. Volatilite olarak bililen bu durum, kripto piyasındaki düşüşler ve yükselişler öngörülemeyecek bir derecede olması anlamına gelir. Böyle bir durumda önceden önlem almak kayıpların önüne geçecektir.

Yatırım yapmış olduğunuz kripto parada bir fiyat çizgisi belirleyin ve satılacak alt ve üst kısımlara emirler girin. Bu sayede kayıplarınızın önüne geçebilirsiniz ya da kripto paranın fiyatı yükseldiğinde kârınızı alabilirsiniz. Unutmayın herhangi bir kripto yatırımında yüksek kazanç sağlasınız bile bu kazancı başka yerlere kanalize etmediğiniz yani karınızı çekmediğiniz sürece aslında reel bir getiriniz yoktur.

Stop loss nedir ve nasıl yapılır, elde edilen kar nasıl realize edilir öğrenmek eğitimle mümkündür. Ancak bunları bilmeden yatırım yapmak size kayıplar yaşatacağı gibi es kaza kazandığınız belirli miktarları da elinize almadan kaybetmenize neden olabilir.

Kripto Para Sepeti Çeşitli Olsun

Eğer bir sürü yumurtayla bir yolculuğa çıkacaksanız bu yumurtaların hepsini tek sepette taşımak ne kadar mantıklı olabilir? Yol da giderken bu sepet darbe alsa yere düşse bütün yumurtalarınızın kırılacağı düpedüz bir gerçekken bu büyük riski neden alasınız ki?

Kripto para yatırımı yapmak istediğinizde portföyünüzü geniş tutun. Piyasada alınabilecek yüzlerce kripto para bulunuyor ve siz bunlardan sadece birine yatırım yapmayın. Özellikle en değerli kripto para Bitcoin gibi düşünmeyin. Bitcoin ya da başka bir kripto para alıyorsanız yanına başka paraları da eklemeye özen gösterin.

Her kripto paranın farklı amaçları, değerleri ve projeleri bulunuyor. Bu nedenle hepsinin değerini belirleyen faktör farklı oluyor. Bir kripto parada düşüş yaşanırken diğerinde yükselişler görülebiliyor. Bu nedenle tek bir kripto para yerine birçok kripto para alarak sepetinizi çeşitlendirebilirsiniz ve biri düşerken diğerinden kâr sağlayabilirsiniz.

Bu noktada altcoinleri tanımak ve bilmek de çok önemli çünkü sepet yaparken illa birkaç tane de olsa altcoin bu sepette yerini alıyor. Bu nedenle “Altcoin Yatırımı Yaparken Bunlara Dikkat! makalemizi okumanız fayda sağlayacaktır.

Duygularınızı ve Psikolojinizi Yönetin

Kripto para yatırımlarında birikiminiz söz konusu olduğu için işe gelecek kaygısı, ailenizin refahı gibi tedirgin edici meselelerde dahil olabiliyor. Bu noktada ilk maddeyi tekrar okumanızda fayda var. Yukarıda yer alan dokuz farklı başlığı da dikkate alırsanız işlemlerinizde nispeten daha rahat davranabilirsiniz.

Ancak yine de duygular ve psikoloji söz konusu olduğunda her insan bir muamma haline dönüşebiliyor. Ancak duygularla ya da çeşitli psikolojik etkenlerle piyasada hareket etmek bir noktada fırsatlarınızın önünü kesecek ya da sizi zarara uğratacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca mantıklı hareket etmeye çalışılmalı ve duygular göz ardı edilmelidir.

İlk yatırımlarınızda duygularınızı pek kontrol edemeyebilir ve hatalar yapabilirsiniz. Zaman içerisinde duygularınızı yenmeye başlayacak ve daha sakin ve rasyonel kararlar vererek yatırım yapacaksınız. Ancak yine de siz ilk yatırımınızdan itibaren duygularınızı kontrol etmeye çalışın çünkü bu bir yolculuk ve erken kalkan her zaman daha çok yol alır.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun ve hemen sizi arayalım.