Altcoin Yatırımı Yaparken Bunlara Dikkat! | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Altcoin Yatırımı Yaparken Bunlara Dikkat!

Altcoin yatırımı yaparken nelere dikkat edilmeli? Bu soruya tek sayfada cevap vermek pek mümkün değil. Kripto yatırımı yapanların birçoğu altcoinler üzerinden ilerlerken bazı yatırımcılar altcoin yatırımlarına sıcak bakmıyor. Bunun nedeni de yine Altcoin olgusunun pek bilinmemesinden kaynaklanır.

Altcoin yatırımı yaparken dikkat etmeniz gereken durumları nelerdir? Bu soruya yanıt arayacağımız bu makaleden önce Kripto Para Yatırımı 101: Bunları Bilmeden Kripto Para Yatırımı Yapmayın!  yazımıza bakmanız da faydalı olacaktır. Kripto dünyasına profesyonel bir giriş yapıp, bu piyasadan kazanç sağlamak isteyenlerin dikkate alması gereken durumlar anlatışmıştır.

Gelecek vadeden ve kendini kanıtlamış olan onlarca altcoin bulunuyor. Ancak her altcoin alım için uygun olmayabiliyor. Gerek projeleri gerek amaçları gibi konulara dair bilgisizlik, altcoin yatırımı yaparken kişiyi kazançtan çok zarara uğratabiliyor. Öncelikle altcoin nedir sorusunu kısaca cevaplamak gerekirse; Bitcoin hariç tüm kripto para birimlerine altcoin denilebilir. Bitcoin’in kendisini kanıtlamasından sonra piyasaya binlerce farklı altcoin çıkarılmıştır. Her altcoinin kendince farklı çalışma prensibi, projesi, miktarı bulunmaktadır. Altcoin yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar da işte bu konularda dikkatli olmalı.

İçindekiler

  1. Proje Ekibini Tanıyın
  2. Teknik Doküman (White Paper) Okuyun
  3. Arz Önemli
  4. Altcoinlerde Zamanlama Her Şey
  5. Kripto Para Borsasını İyi Seçin
  6. Altcoin’in Amaçları ve Özellikleri Bilinmeli
  7. Altcoin Yatırımı Sabır İşi

Proje Ekibini Tanıyın

Hissesini alacağınız bir şirketin yönetim kurulu üyeleri ve en önemlisi CEO, CFO gibi yöneticilerini hiç tanımadan bilmeden onların yönettiği bir firmaya yatırım yapar mısınız? Elbette yapanlar bulunur ancak bu pratik kısa sürede zarar etmenize neden olabilir. Altcoinlerde ise durumlar bir şirket hissesi almaktan daha karışık olabiliyor.

Bu karışıklığı aşmak ise çok kolay. Öncelikle her altcoinin bir proje üzerine çıkarıldığını akıldan çıkarmamak gerekiyor. Haliyle altcoinlerin bazıları şirketler tarafından ortaya çıkarılırken bazıları kişisel çabalar, vakıf faaliyetleri hatta anonim yazılımcılar tarafından bile üretilebiliyor.

Bu noktada altcoin almak için karar verdiğinizde bu projenin kim ya da kimler tarafından oluşturulup yönetildiğini bilmeniz gerekiyor. Projeyi yöneten kişi ya da kişilerin uzmanlık alanlarının ne olduğu öğrenilmeli, daha önce yapmış olduğu projelerinin ne olduğu, nasıl sonuçlandığı bilinmelidir. Bunları bildiğinizde mevcut projesinin de ne şekilde sonuçlanacağı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Proje ekibi hakkında detaylı bir araştırma altcoin yatırımı yaparken fikirlerinize yön verecektir.

Unutmayın siz bir yatırım yapıyorsunuz ve bir altcoine paranızı emanet ediyorsunuz. Eğer bu projeyi yönetecek ekip kalifiye ve tanınır değilse risk de o oranda artacaktır.

Teknik Doküman (White Paper) Okuyun

Teknik doküman nedir? White Paper nedir? Bunları bilmeden altcoin almayacağınızı farz ediyoruz ve öğrenmek isterseniz White Paper makalemize göz atmanızı öneriyoruz.

Çünkü altcoin alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun bir diğer cevabı da White Paper’a bakmaktır. White Paper, bir şirket ya da kâr amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından oluşturulan çözümün, ürünün ya da hizmetin teknik özelliklerini tanıtmak için yayınlandığı bilgilendirici bir belgedir. Yani White Paper, bir ürünün satışından önce pazarlama aracı olarak tasarlanmıştır. Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto da Bitcoin’i White Paper yayımlayarak duyurmuştu.

Kripto para piyasasında başarılı olabilmek White Paper’a oldukça fazla ihtiyaç duyulur. White paper, ürünün ayrıntılarını, mimarisini, kullanıcılarla nasıl etkileşime geçeceğini belirten önemli bir belgedir. Projenin ne zaman piyasaya çıkacağı, arzının ne kadar olacağı gibi önemli bilgilerin büyük bir bölümü White Paper’da belirtiliyor.

Haliyle bu teknik dökümanı bir kere görmeden herhangi bir altcoine yatırım yapmak akıl karı değil. Öte yandan bazı projelerin var gibi görünmesine rağmen herhangi bir white paper’ı bulunmuyor ve çoğunlukla yatırımcıları spekülasyona uğratarak zarara sokabiliyorlar. Öte yandan bir white paper’ı doğrudan okumadan bir proje hakkındaki her şeyi bilmek de mümkün olabilir ama yine de o kâğıdı okumakta fayda var!

Kripto Para Arzı Önemli

Bir ürünün ne kadar çok ya da az olduğunu bilmeden onun üretiminin nicelik boyutuna hâkim olmadan fiyatı hakkında fikir yürütmek imkansıza yakındır. Arz dediğimiz olgu da tam burada devreye girer.

Altcoin yatırımı yapmak için dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de arzı yani sayısıdır. Altcoinin değerini belirleyen en önemli etkenlerden birisi arzdır. Altcoinin arzı ne kadar azsa değeri de buna yönelik o kadar artış gösterecektir.

Bu durumu biraz daha kolay açıklayacak olursak; 10 tane elmanız var ve bunu talep eden kimse bulunmuyor. Bu durumda elmanızın bir değeri bulunmuyor. Ancak elmalarınız 100 kişi tarafından isteniyorsa elmanız en yüksek fiyat veren tarafından alınacaktır. Elmalarınız sınırlı sayıda olduğu için sahip olmak isteyen kişiler en yüksek değeri vermek zorundalar.

Altcoinlerde de durum bundan farksızdır. Sınırlı sayıda bir altcoin hiç beklenilmeyecek değerlere ulaşabilir. Ancak sınırsız arza sahip bir coin pek fazla değerlenmeyecektir ya da değerlense bile büyük düşüşler yaşayabilir. Kazanç sağlamak için sınırlı ve az arsa sahip bir altcoin alınmalıdır.

Ancak az arza sahip bir altcoin de zaman zaman all time high yani en yüksek değerine ulaşabilir ve sonrasında bir düzeltme yaparak fiyatını düşürebilir. Arz burada onlarca parametre arasından sadece bir tanesidir ve hiçbir zaman tek başına bir şey ifade etmemektir.

Altcoin Yatırımında Zamanlama Her Şey

Zaman zaman zaman. Üzerine şarkılar, destanlar yazılan ve felsefenin bile üstüne inşa edildiği fenomen. Hem göreceli hem de saniyelere, dakikalara kadar bölünmüş ve çok net! Herakliatos “aynı derede iki kere yıkanamazsınız” derken zaman olgusuna işaret ediyordu.

Altcoin almak istediğinizde de alacağınız zamanı çok iyi seçmeniz gerekiyor. Zamanlamanız ne kadar iyi olursa yatırımınızın kârı da o kadar iyi olacaktır. Birçok yeni yatırımcı fırsat kaçırma korkusuna kapılarak yükseliş sırasında alım yapmaktadır ve sonucunda ciddi zararlara uğramaktadır. Alım yaparken derince bir araştırma ve inceleme yapılmalıdır. Altcoinin tepe noktası, alt direnç noktası gibi analizleri yapılmalıdır ve en doğru zaman seçilerek alım yapılmalıdır. Bunu yaparken de kendinizin nasıl bir yatırımcı olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Uzun vade mi yoksa kısa vade mi yatırım yapacaksınız bunun bilincinde olmalısınız ve buna göre incelemenizi yapmalısınız.

Altcoinin hacmi, ilerleyiş yönü, alış talepleri gibi konuların hepsi incelenmelidir ve fiyat düşükken alınmaya dikkat edilmelidir. Yüksek bir seviyeden alış yapıldığında altcoinin fiyatında ciddi düşüşler yaşanabilir ve bu sizin yatırımınızın büyük ölçüde azalmasına neden olabilir. Böyle bir durumda uzun bir süre zararınızı kapatmak ve kazanç sağlamak için beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Kripto Para Borsasını İyi Seçin

Altcoin yatırımı için kullanacağınız borsa büyük derecede önem arz ediyor. Günümüzde yüzlerce kripto para borsası bulunuyor ve bunların hepsi kullanışlı ya da güvenilir olamıyor. Özellikle yakın zamanda yaşanan Thodex borsası olayından sonra yatırım yapılacak borsanın iyi seçilmesi gerekiyor. Aksi takdirde düşüş ya da yükseliş sırasında borsa altyapısı yetersiz kalabilir ve ciddi zararlar yaşayabilirsiniz. Ya da borsa bir anda kapanabilir ve yapmış olduğunuz tüm birikim ve yatırım kaybolabilir.

Öncelikle almak istediğiniz altcoinin hangi borsalarda listelendiğine bakmanız gerekiyor. Sonrasında ise bu borsaların işlem hacimlerini kontrol etmelisiniz. İşlem hacmi yüksek olan bir borsa kullanmak en doğrusu olacaktır.  Bu hem birçok yatırımcının bu borsayı tercih ettiğini işaret etmektedir hem de borsanın işlemler için yeterli bir kapasiteye sahip olduğunu göstermektedir.

Peki bu borsaları nereden mi bulacaksınız? İşte size büyük hizmet: Güvenilir ve En Çok Tercih Edilen Kripto Para Borsaları içeriğimizden bulabilirsiniz. Bu makaleden sonra olur da Binance ile yatırımı uygun görecek olursanız, ek olarak şu makaleyle eyleme geçebilirsiniz: Binance Para Yatırma içeriğimizi inceleyin. 5 dakikada binance ve binance tr üzerinden nasıl para yatırılır öğreneceksiniz.

Altcoin’in Amaçları ve Özellikleri Bilinmeli

Yukarıda da belirttiğimiz gibi altcoini tanımak için White Paper’ı okumak gerekiyor. Ancak bu bilgilerden neler çıkardığımız da ayrıca önemlidir. Bu altcoinin üretimi nasıl olacak, madencilik yapılabilecek mi, yapılacak ise ekran kartlarıyla mı gibi sorulara açıklık getirmek gerekiyor.

Altcoin eğer ekran kartı madenciliğine müsaade ediyorsa bu onun büyük bir kesim tarafından kullanılacak olmasına işaret olacaktır. Madencilik esnasında kişiye kazandıracağı ödüller onun değerlenmesinde büyük rol oynayacaktır. Madencilik hususunda yeterli bilgi birikimine sahip değilseniz sizi şöyle alabiliriz: Bitcoin Üretimi: Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Altcoinin çalışma prensibi, kullanım alanları da oldukça önemli bir konu. Altcoinin işlevselliği ne kadar çok olursa tercih edilmesi de buna bağlı olarak çok olacaktır. Örneğin; Ethereum altcoini kendi oluşturmuş olduğu platform içerisinde gaz ücreti olarak kullanılıyor ve bu ona ihtiyaç duyulmasına sebep oluyor.

Diğer bir hususta altcoinde burn yapılıp yapılmayacağıdır. Burn, kısaca kripto paranın bir kısmının yakılma işlemidir. Bu durum altcoinin arzında azalmaya neden olacaktır. Arz azaldığında da belirttiğimiz gibi değerinde artış yaşanacaktır.

Altcoin Yatırımı Sabır İşi

KRİPTO PARA YATIRIM EĞİTİMİ

Ben bekleyemem günlük alım satım işlemleriyle kendime gelir oluşturmak istiyorum diyenler için

DETAYLI İNCELE

Bilindiği üzere her yatırım bir risk içerir. Yükseliş beklense de bu durum tersine yani düşüş olarak gerçekleşebilir. Böyle bir durumda korkuya kapılmamanız gerekiyor. Düşüş ile birlikte zaten zarardasınız bu yüzden satış yapmamalı ve beklemelisiniz. Tabi bu durum sizin yatırım yapmış olduğunuz altcoinin verdiği güvene de bağlıdır. Eğer almış olduğunuz altcoinin projesine inanıyor ve güveniyorsanız düşüş sırasında satış yapmayın ve tekrar yükselişe geçmesini bekleyin. Ayrıca bu düşüş size bir alım fırsatı da yaratabilir.

Öte yandan bir taraftan da sermaye büyüklüğünüz ve yatırımcı profiliniz haliyle de stratejinize göre düşen bir coini erken düşüşte elden çıkararak zararınızı da durdurabilirsiniz. İki alternatif de yatırımcıdan altcoinine kadar farklı durum ve koşullarda faydalı ya da zararlı olabilecektir. Ama bunu öğrenmek de bir sabır işi tabi.

Genel kripto para piyasasındaki haberleri ve sizin almış olduğunuz altcoin ile ilgili haberleri de sürekli olarak takip edin. Yeni gelişmelerden, olumlu ya da olumsuz haberlerden haberdar olmaya çalışın. Bu sayede düşüşün nedeni ile de bilgi sahibi olabilirsiniz ya da beklenen bir yükselişin haberini alabilirsiniz.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun ve hemen sizi arayalım.