The Sandbox | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

SAND

The Sandbox: Building and Craft

Günümüzde oyun sektörü planlamakta olduğu projeleri blockchain üzerine taşımaya yönelik yatırımlar yapıyor. Oyun sektörü, özellikle oyun deneyimini güçlendirmek ve kullanıcıları oyunların daha da içine almak için çeşitli metaverse çalışmaları için epey fazla kaynak yatırımı yapmakta. Teknoloji ile az çok ilgilenen, ya da gündemi biraz da olsa takip eden herkesin bileceği gibi geçtiğimiz 2021 yılının Eylül ayında, Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, Facebook'un ismini ''Meta'' olarak değiştirdi. Bu değişimin ardından meta evren oyunlarına ilgi de git gide arttı ve artmaya da devam ediyor. Blok zincirleri üzerinden oluşturulan meta evrenler insanların genel anlamda birbirleri ile iletişim kurma şekillerine kadar giden köklü değişimlerin kapısını aralıyor. Bunun yanında oyun içi dijital varlıklara sahip olma kavramı da adeta baştan şekilleniyor. The Sandbox, oyunculara benzersiz deneyimler sunmayı hedefleyen bu sanal deneyim oyun projelerinden biri.

The Sandbox hali hazırda piyasada bulunan en popüler blockchain oyunları arasındadır. The Sandbox isimli bu proje platformdaki oyuncuların NFT (Non Fungible Token) adı verilen benzersiz tokenler aracılığı ile sanal arazilere ve oyun eşyalarına sahip olabiliyor, böylece oyuncuların hem ekosisteme katkıda bulunmalarına hem de yaratıcılıklarının sınırlarını zorlamalarına imkan sağlıyor. Oyuncular bu gibi platformlar sayesinde yaratıcılıklarını diledikleri gibi sergileyebiliyorlar.

The Sandbox Nedir?

Kısaca açıklamak gerekirse The Sandbox veya SAND bünyesinde bulunan oyuncuların Ethereum blok zinciri üzerinde benzersiz tokenler (NFT) kullanmak sureti ile kendilerine bir sanal dünya inşa etmelerine olanak sağlayan bir oyna kazan oyunudur.

Oyuncular The Sandbox meta evreninde bulunan farklı sanal ortamlara, merkezlere ve çevrelere erişmek için kendi avatarlarını tasarlayabilme şansına sahiptirler. The Sandbox Minecraft veya Roblox gibi oyunların blok zinciri üzerinden oynanan DeFi versiyonu olarak tanımlanabilir.

Sandbox Pazar Yeri (Sandbox Marketplace)

Sandbox Pazar Yeri ya da The Sandbox Marketplace Nisan 2021 tarihinde kurulmuştur. Sandbox Pazar Yeri kullanıcıların ASSETS adı verilen oyun kaynaklarını Sandbox (SAND) tokenlerini kullanarak satın alabilecekleri bir benzersiz token, yani NFT pazar yeridir. The Sandbox oyuncularına platform ile etkileşim kurabilmeleri için 3 adet token sunar. Bu tokenler Sandbox (SAND), LAND ve ASSETS'dir. Bu üç tokenin birbirinden farklı kullanım alanları ve spesifik amaçları vardır.

SAND Coin Nedir?

Sandbox ya da borsada bilinen kısaltması ile SAND coin, The Sandbox platformunda kullanılan yerel kripto para birimine verilen isimdir. Sandbox (SAND) bir ERC-20 tokenidir. Sandbox'ın günümüz itibari ile toplam arz miktarı 3 milyarı bulmuştur. Binance ya da Bitlo gibi güvenilir kripto para borsaları aracılığı ile SAND coin almak mümkündür.

Aslen bir hizmet tokeni olan Sanbox (SAND) The Sandbox ekosistemi üzerinde gerçekleştirilen her türlü etkileşim ve her türlü işlem için kullanılabilmektedir. Oyuncular The Sandbox ekosistemi üzerinde bulunan The Sandbox Marketplace isimli pazardan ASSETS alım satımı yapabilmek için Sandbox (SAND) tokenine sahip olmalıdırlar. Sandbox (SAND) tokene sahip olan kişiler kısaca DAO olarak da bilinen Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon isimli yapı aracılığı ile hem platform üzerinde yapılacak değişiklik önerilerini onaylayabilir hem de kendi değişiklik önerilerini sunabilirler. Tabi bir de buna ek olarak Sandbox (SAND) coin sahipleri bu SAND'leri oyun içinde stake edebilir ve buna karşılık çeşitli ödüller kazanabilirler. Kazanılan bu ödüller arasında SAND coinler kullanılarak yapılmış olan işlemlerden elde edilecek olan kazançtan ayrılmış bir pay da yer almaktadır.

The Sandbox Marketplace pazarında diğerlerine göre daha nadir olan bazı ASSETS'ler bulunur. Bu ASSETS'leri yaratabilmek için GEM ve CATALYST adı verilen bazı oyun kaynakları gereklidir. Oyuncunun fazla miktarda Sand token stake etmesi nadir ASSETS'leri yaratmak için gerekli olan GEM'ler ve CATALYST'ler bulma şansını oldukça arttırır.

Son olarak Sandbox ya da SAND token The Sandbox evrenindeki oyunlar oynanarak elde edilebilir, ya da piyasadaki güvenilir kripto para borsaları kullanılarak kolayca satın alınabilir.

Assets Nedir?

ASSETS kısaca The Sandbox Marketplace pazarında bulunan, kullanıcılar tarafından yaratılmış olan benzersiz tokenler, yani NFTlerdir. VoxEdit kullanılarak oluşturulmuş olan voksel varlıkların The Sandbox Pazar Yerine yüklenmesi ve diğer kullanıcılara satılmak amacı ile benzersiz tokenlere çevrilmesi ile ASSETS yaratılmış olur.

ASSETS'in oyun içindeki formu büyük oranda kullanıcının tercihlerine bırakılmış vaziyettedir. Örneğin ASSETS oyun içinde bulunan bir araç, bir hayvan ya da bir bina gibi çevresel bir varlık olabilmenin yanında, kıyafet, silah ya da bir eşya olarak kullanıcı avatarları üzerine de eklenebilmektedirler. Özellikle Game Maker üzerinden kendi oyunlarını yaratan geliştiriciler tasarlamış oldukları ASSETS'ler ile benzersiz bir oyun deneyimi sunma potansiyeline sahiptirler.

Land Nedir?

Land, İngilizce'de konum, bölge, ülke ya da yerleşim gibi anlamlara gelir. Bu anlamından da kolayca anlaşılabileceği gibi burada bahsi geçen terim olan LAND, The Sandbox evreninde bulunan dijital gayrimenkul parçalarına verilen isimdir.

LAND, Ethereum blok zinciri üzerinde bulunan bir benzersiz ERC-721 tokenidir. Kullanıcılar Game Maker adlı aracı kullanarak kazandıkları ASSETSleri kullanarak oyunlarda kendi yapılarını inşa etmek için LAND satın alabilirler. Ayrıca oyuncular birden fazla LAND'i birleştirmek sureti ile kendilerine ESTATE adı verilen oluşumları da yaratabilirler.

Tüm bunlara ek olarak LAND kullanıcıların oyunda yaşamış oldukları deneyimleri paraya dönüştürebilmelerine de olanak sağlar. Kullanıcılar içerik ya da etkinliklere ev sahipliği yaparak Sandbox ödülleri kazanabilir, kişiselleştirmiş oldukları LAND'leri kiralayabilir, satabilir hatta LAND'lerini ziyaret eden, oyunlarını oynayan oyunculardan talep etmek üzere bir ücret belirleyebilirler.

An itibari ile The Sandbox'da toplam 166.446 LAND bulunmaktadır. Bu LAND'lerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu LAND'leri herkese açık olarak düzenlenen LAND satışlarından satın almak mümkündür. Satın alma işlemleri için yalnızca Sandbox (SAND) ve Ether (ETH) birimleri kullanılmaktadır.

The Sandbox üzerinden yapılan açık satışların ve satış tarihlerinin listesine The Sandbox gitbook üzerinden ulaşmak mümkün. LAND satın alabilmenin bir diğer yolu ise OpenSea gibi NFT platformlarından LAND sahipleri ile iletişime geçmektir. Buna ek olarak pek tabi The Sandbox Pazar Yerinden de LAND satın alabilmek mümkündür. Ancak bu alışverişlerde talep edilen ücret muhtemelen herkese açık yapılan satışlara nispeten daha yüksek olacaktır.

The Sandbox (SAND) Amacı Nedir?

The Sandbox tüm bu açıklamalardan anlayabileceğimiz gibi tamamen kullanıcılar, ya da oyuncular tarafından geliştirilmiş içeriklerden meydana gelen bir platform, veya başka bir tabir ile bir evrendir. The Sandbox, platformda bulunan oyuncuların yaratıcılıklarını kullanmalarını, kendi sınırlarını test etmelerini ve adım adım oluşan meta evrene katkıda bulunmalarını hedefler.

The Sandbox piyasadaki diğer oyna kazan oyunlarından farklı olarak önceden tasarlanmış bir oyun evrenine sahip değildir. Bu da The Sandbox'ın kullanıcıların kullanımı oldukça kolay olan ücretsiz araçlar ile evrendeki hemen hemen herşeyi kişiselleştirebilmelerini destekleyen bir yaklaşımda olduğuna işarettir. Burada amaç oyuncular tarafından oluşturulan içeriklerin oyun deneyimini geliştirecek biçimlerde kullanılması ya da benzersiz tokenlere, yani NFTlere dönüştürülüp paraya çevrilebilmesidir.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM