Metaverse Nedir: Kripto Emlak Sektörü | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Metaverse Nedir: Kripto Emlak Sektörü

Metaverse nedir sorusu şu zamanda pek popüler. Nft sanal arsa veya metaverse arazi olarak da ele alabileceğimiz bu kavramla birlikte sanal evren Nedir? Meta Evren Nedir? gibi kavramlar sorular hayatımıza hızla girmeye başladı.

Metaverse ile klasik yatırım modellerinin dışına çıkmayı düşündünüz mi hiç?

Siz de şuralardan benim de bir sanal arsam olsun diye kesinlikle düşünmüşsünüzdür.

Artık çocuklara torunlara bir apartman dairesi ya da köyden bir arsa mirası bırakmak çok demode olmadı mı?

Emlak yani Amerikalı’ların o meşhur “real estate” sektöründe yaşanan balon 2008’de hayatlarımızı ne kadar kötü etkiledi hatırlıyor musunuz?

Ayrıca küreselleşen bir dünyada bir yere sabit kalacak bir gayri menkul yatırımı yapmak size mantıksız mı geliyor?

Bir şekilde emlak alıp onu cebinizde gezdirmek mümkün!

Yediden yetmişe ilgi çeken, büyük şirketler kadar bireysel yatırımcıların da katlanarak arttığı kripto para camiasında, blockchain teknolojisinin bizlere sunduğu bir diğer inovasyon da NFT’ler ve onlarla ilişkilendirilen sanal meta arazilerdir.

Dijital bir gayrimenkul niteliği taşıyan metaverse arsalarının ne olduğuna ve ne işe yaradığına dair soruları yanıtlamaya çalıştığımız bu makale, özellikle kripto para piyasalarında işlem yapan şirket ve şahıslar için güzel bir giriş olacaktır.

İçindekiler

 1. Metaverse Ne Demek?
 2. Metaverse Nedir?
 3. Metaverse Hangi Temel Yapılar Üstüne Kuruluyor?
 4. Metaverse Arazi Nedir?
 5. Meta Evren Arazilerinin Kullanım Alanları Nelerdir?
 6. Küresel Şirketler Meta Evren Arazisi Satın Alıyor Mu?
 7. Nft Sanal Arazilerin Fiyatları Nelerden Etkilenir?
 8. Metaverse Kripto Paraları

Unutmayın blokzincir teknolojisinin sunduğu yatırım araçları çok geniş bir yelpazeye sahiptir ve NFT sanal araziler bunlardan sadece birisidir.

Eğer dijital emlaklar yeteri kadar ilginizi çekmiyorsa belki de meseleye en başından başlamak için: BTC Satın Alma Rehberi: Bitcoin Nasıl Alınır? Makalemizden başlayabilirsiniz.

Metaverse Ne Demek?

Metaverse Yunancada öte anlamı taşıyan 'Meta' sözcüğü ile İngilizcede evren anlamına gelen 'Universe' kelimesinin birleşiminden oluşan Metaverse, 'Evrenötesi' anlamına gelmektedir. Hayal dünyamızın sınırlarını zorlayacak olan metaverse kavramı gündeme geldiğinden beri tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Metaverse Nedir?

Son günlerde herkesin bir şekilde karşılaştığı metaverse kavramının neyi ifade ettiğine dair birçok tartışma konusu ortaya çıkmıştır. Kısaca meta evren kavramı; sosyalleşme mecrasından, eğlence ve iş sektörlerine kadar gündelik hayattaki pratiklerimizin dijitalleştirilmesi ve gerçek hayattaki birçok ögeyi sanal evrenle birleştiren online bir dünyayı tanımlamaktadır.

Sanatçılardan tutun çok uluslu şirketlere kadar herkesi cezbeden bu yeni konsept hakkında şunlar söylenebilir:

 • 2021 itibariyle Facebook (yeni adı Meta), Microsoft ve Epic Games gibi teknoloji alanında birçok lider şirket, bu sanal evrene dair keşif ve gelişim süreci başlamıştır.
 • Bu dijital dünyada hem mülkiyet hem kimlik temsiliyetleri hem de ekonomik faaliyetlerin yürütülebilmesi için blockchain teknolojisi vazgeçilmez bir rol oynar.
 • Metaverse evreni, birden çok sanal dünyayı kalıcı olarak birleştirebilen, online bir 3D evren konsepti şeklinde karşımıza çıkar.
 • Meta evren hakkında “geleceğin interneti” gibi benzetmelere de sık sık denk gelinebilir. Meta evren; bahsi geçen dijital dünyalarda kullanıcıların, birlikte faaliyetler (iş, oyun, sosyalleşme) yürütebilmesine olanak tanımaktadır.
 • Meta evrene dair en yakın tecrübe şu anda daha çok video oyunlarının konseptleri üzerinden sunulmaktadır.
 • Bu bağlamda oyun içi evrenlerde düzenlenen etkinlikler ve oyun ekosistemlerinde oluşan ekonomik pratikler güzel örnekler olarak gösterilebilir.

Meta evrenler birçok alanda varlıklarını sürdürseler de en çok sanal arsalar üzerinden tanınırlığa ulaşmışlardır.

Metaverse Hangi Temel Yapılar Üstüne Kuruluyor?

Kimlik Metaverse evreninin temel elementleri arasında ilk sırada yer alıyor. Kullanıcı, istediği avatar ile tercih ettiği herhangi bir kimliğe bürünme özgürlüğüne sahip olacak. Bir diğer elementimiz çoklu cihaz erişimi olup blockchain burada kilit rolde yer alır. Önceden yalnızca VR ile mümkünmüş gibi gösterilen sanal ortam artık çok fazla cihazdan erişim sağlanabilecek hale geliyor. Bu sistemin sürdürülebilir olması açısından büyük önem taşıyan birçok faktör mevcut. Sürükleyici, kalıcı, çalışan bir sistem, bunu besleyen tokenler ve kullanıcıları ödüllendiren teşvikler gerekiyor.

Metaverse ve Matrix arasındaki benzerliği işlediğimiz içeriğimizi https://isternet.com/content/46/metaverse-ve-matrix adresinden okuyabilirsiniz. Aslında metaverse kavramının hayatımıza çok daha önceden girdiğini farkedeceksiniz.

Metaverse Arazi Nedir?

Yukarıda kısa bir giriş yaptığımız metaverse projeleri, kişilerin üç boyutlu avatarları ile gezintiye çıkabildiği sanal evrenler olarak paralel bir yaşantı sunmaktadır. SecondLive gibi önemli girişimler bu doğrultuda; sergilerden tutun konferanslara kadar ve hatta konserler için bile mekân ve alan hizmeti sağlayabilmektedir.

Metaverse NFT sanal arazi işlemlerine dair ek olarak şunları bilmekte fayda vardır:

 • NFT arsa projeleri kişilerin dijital gerçeklik alanlarını temelli satın almasına müsaade etmez ancak bazı meta evren dünyalarında meta emlak düzeyinde kalıcı satın almalar yapmak da mümkündür.
 • Geliştiriciler (developer), büyük arazi haritaları oluşturabilir ve sonra da serbest piyasada satışa konmak üzere bu haritalardaki geniş arazileri küçük ölçekte parselleyebilmektedir.
 • Kullanıcılar, bahsi geçen arazi alanının doğrudan mülkiyetine sahip olmak için NFT’leri arazi parselleriyle ilişkilendirip bu NFT’leri satın alır.
 • Belirli bir NFT ile özdeşleşmiş, meta emlak mülkiyetleri hem ana projelerden hem de ikinci el olarak daha önce satın almış kişilerden alınabilir.
 • Bir meta evren NFT arazisi ile neler yapılabileceği ise direk olarak NFT arazisi alınan projeyle ilgilidir.

 Sonraki başlığımız çeşitli projeler üzerinden NFT arazilerinin kullanım alanlarını aktarmayı amaçlar.

Meta Evren Arazilerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Henüz güncel koşullarda spekülatif bir piyasaya sahip metaverse arazisi, spekülasyon dışında dört başlıkta toplayabileceğimiz amaçlar doğrultusunda kullanılabilmektedir:

 • Bunlardan ilki reklam amaçlı kullanımı kapsamaktadır. Metaverse arazisi, rağbet gören bir alan veya bölgede ise ve ilgisini çektiği ziyaretçi sayısı yeteri kadar çoksa, bu arazi üzerinden kiralayacağınız bir reklam alanı sayesinde kazanç sağlayabilirsiniz.
 • Meta evren arazisinin ikinci kullanım alanını ise sosyal etkinliklere sağlanan dijital eğlence mekanları şeklinde tasvir edebiliriz. NFT arazisi üzerindeki bir mekân; sanatçılar ve konferans yapmak isteyenlere etkinlik bazında kiralanabilmektedir.
 • Üçüncü kullanım alanı ise video oyunlarında ek kazanımlar sağlayabilmek ya da ekstra token, materyal kazanabilmek için ortaya çıkmıştır.
 • Dördüncü ve belki de en kazançlı olan kullanım alanını ise iş sektörü olarak ifade etmek yanlış olmayacaktır. 3D boyutundaki avatarlar için sanal ofis alanları oluşturabilmek iş dünyasına da yeni bir açılım sağlayabilmektedir.

Küresel Şirketler Meta Evren Arazisi Satın Alıyor mu?

Meta evren NFT arazi seçenekleri küresel manada iş dünyasını yönlendiren şirketler, markalar ve yatırım fırsatlarını kovalayan ünlü kişiler tarafından tercih edilir hale gelmiştir. Sanal arazi, başka bir tabirle “meta emlak” sahibi olan en bilinen kişilere örnek vermek gerekirse, Snoop Dogg ismini anmak yeterli olacaktır.

Ünlü şarkıcı, kullanıcılara The Sandbox üzerinden kendine ait bir meta evren tecrübesi sunmaktadır. Kişilerden öte Adidas gibi uluslararası üne sahip şirketlerin de kendilerine belirli platformlardan sanal arazi aldıkları zaman zaman haberlere konu olmaktadır (AdiVerse).

Kişiler, kurumlar ve markalar, metaverse ve NFT dalgasına katılırken aynı zamanda müşterileri ve kullanıcılarına da NFT arazileri üzerinden hizmet, ürün ve oyunlar sunarak etkileşim ve tanınırlıklarını arttırma yolu izlemektedir.

Ancak bazı şirketler metaverse arsa satın almak yerine kendi meta evrenlerini inşa etme yolunu tercih etmişlerdir. Hatta bunlar en devasa teknoloji ve sosyal medya şirketleridir. Bu şirketleri merak eden okuyucular mutlaka “Meta Evren İnşa Eden Şirketler” makalemize göz atmalılar.

NFT Sanal Arazilerin Fiyatları Nelerden Etkilenir?

Peki oldukça talep gören NFT sanal arazilerinin fiyatları hangi parametrelerle belirlenmektedir? Metaverse arazilerinin fiyatlarındaki etkenler, diğer belirsiz token (NFT) ve kripto paraların fiyatlarına benzeyen yöntemlerle belirlenir. Bir sanal arazi fiyatını etkileyen faktörleri:

 • Kullanılabilirlik
 • Platform Niteliği
 • Spekülasyon ve Büyük Şirketler

Başlıkları altında üç maddede sıralayabiliriz.

Kullanılabilirlik

Kullanılabilirlik; meta emlakları diğer birçok NFT’den ayıran en önemli etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir arazinin ne kadar kullanışlı olduğu şüphesiz ki onun fiyatını doğru oranda etkileyecektir.

Bu noktada araziniz üzerinden elde edebileceğiniz reklam gelirlerinin çok olması, arazinizin fiyatını da yükseltecek demektir. Kısaca kullanılabilirlik dijital arsa fiyatları üzerinde en başta gelen parametredir.

Zaten bütün ekonomik spektrum, malların ve hizmetlerin kullanılabilirliği üzerinden ilerlemiyor mu? O halde bir sanal arazi satın alırken bu açıyı öncelikli düşünmek yararınıza olacaktır.

Platform Niteliği

Arazinin ziyaretçi sayısı bizi ikinci faktöre yani NFT arazisi alabileceğiniz platformlar meselesine götürür.

Her piyasada olduğu gibi NFT ve kripto para piyasaları da arz-talep doğrultusunda fiyatlanan ürünlerden ibarettir. Haliyle metaverse evreninden alacağınız bir araziyi hangi platformdan seçeceğiniz, platformun popülerliği doğrultusunda fiyatı doğrudan etkileyecektir.

Nasıl mı? Birer açık hava reklam alanları düşünün:

Bunlardan birisi kırsalda birkaç bin yaşadığı insanın yaşadığı bir kasabada yer alsın. Diğeri ise on milyonlarca insanın yaşadığı bir metropol şehirde.  Bu iki yerden alacağınız emlaklar arasındaki fark doğrudan meta evren arazilerine de uygulanabilir.

Spekülasyon ve Büyük Şirketler

Üçüncü etmen spekülasyon ise daha çok sanal arazi ve emlak şirketlerinin fiyat ve pazarlama politikaları ile ilişkilidir.

Örneğin Metaverse Group gibi meta emlak gayrimenkul şirketlerinin satış stratejileri, arazilerin tanınırlığı doğrultusunda fiyata etki edebilir.

Ellerinde standart bir yatırımcıdan çok daha fazla metaverse arazisi bulunduran bu çok uluslu şirketler artık sektörel bazda NFT emlak ticaretinin oyun kurucu poziyonuna yükselmişlerdir.

Haliyle kendi sattıkları arazilerde birden gidecekleri fiyat indirimleri, bireysel yatırımcıların ellerindeki emlaklarında da değer kaybetmesine ya da yapacakları zamlar doğrultusunda elinizdeki arazinin de değerlenmesine doğrudan etki edebilir.

Peki bu kadar çok detayın içinde bu metaverse arsalarını nereden satın alabiliriz? Bu sorunun iki farklı cevabı bulunmaktadır.

İlk cevap doğrudan meta arazisi satışı yapan platformların, açık artırmalarını kapsar. Bu yöntem fiyatın da daha uygun seviyelerde olduğu, ancak takip ve strateji gerektiren bir yol olarak değerlendirilmelidir. İndirim dönemleri ya da küçük parselli satışları bulmak ve zamanında davranmak bu yöntemi daha karlı hale getirecektir.

İkinci yöntem ise “ikincil piyasa” denilen dijital pazar yerlerinden bir NFT arazisi almaktır. Bu yöntem, alıcıların ve satıcıların “akıllı sözleşmeler” ile korunduğu güvenli bir yoldur. Opensea ve Binance NFT Pazarı ikincil piyasalar arasında en popüler iki seçenek olarak öne çıkarlar.

Buralardan alacağınız araziler için hızlı davranmamak ve seçici olmak ayrıca önemlidir. Bu önem de bizi metaverse arazisi alırken dikkat etmemiz gereken ipuçlarına getirmektedir. Ama öncesinde Metaverse Arsa Alma: Meta Evrende Yeriniz Olsun makalemizi inceleyerek metaverse arsa nasıl ve nereden alınır, metaverse arsa alırken nelere dikkat edilir detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Metaverse hakkında derinlemesine bilgi almak isteyen hatta metaverse ve Matrix kavramlarının benzerliğini anlamak isteyen okuyucularımız bir de Metaverse ve Matrix içeriğimize

Metaverse Kripto Paraları

Sanal oyunlarda, oyunun niteliğine göre oyunculara sunulan çeşitli görev ve kazanımlar vardır. Metaverse de bu evrenler ile kripto dünyasını birleştirerek sanal bir evrende gerçek kripto paralar kazanma şansı sunan bir teknolojidir. İnterneti geride bırakmaya hazırlanan Metaverse teknolojisi tüm dünya ve içindeki tüm kentleriyle birlikte sanal kopyaları barındırıyor. Sizinle eş zamanlı mimik kopyalayan, göz kontağı kuran dijital kopyanızla bu sanal evrende kendinize yeni iş fırsatları yaratabilir, kripto paraları kullanarak adil ve bağımsız ekonominizi yönetebilirsiniz. Şu an evrenler üzerinde hali hazırda işlem gören ve en popüler olan  Metaverse kripto paraları ise şöyle:

Decentraland (MANA)

Decantraland veya MANA, biraz Minecraft benzeri olan ve ilk Metaverse tabanlı oyun projelerinden biridir. Bu platformla ilişkili toplam 3 token var. Bunlar MANA, LAND, ESTATE. Hepsi de Decentraland ekonomisinin başka alanları için bir arada çalışıyor.

Axie Infinity

Axie İnfinity, pokemon’dan ilham alan blockchain tabanlı bir savaş oyunu olup kısa adı AXS şeklindedir. Oyun içinde SLP (Smooth Love Potion) adlı bir tokenleri daha vardır. Bu oyun Ethereum blok zinciri üzerinde geliştirilmiştir.  Axie İnfinity Nasıl Oynanır içerğimizi https://isternet.com/content/38/axie-infinity-metaverseun-eglence-hali adresinden inceleyerek oynayarak nft kazanabilirsiniz.

The Sandbox (SAND)

Sandbox, merkeziyetsiz bir sanal oyun dünyasını çalıştıran Ethereum blok zincirinde çalışan bir yazılımdır. En çok tercih edilen metaverse oyunları arasındadır. Oyuncuların LAND isimli dijital arazileri satın alıp diğer oyuncularla paylaşmak, deneyim oluşturmak ve bunlardan para kazanmak gibi yetkileri vardır.

Enjin Coin (ENJ)

Enjin coin, blockchain tabanlı oyun ürünleri sunan Enjin şirketi projesidir. Sanal ürün oluşturma ve yönetme fırsatı sağlayan bir yazılımdır. Fikri, oyun içi öğeleri yönetmek için blockchain teknolojisiyle sanal oyun içindeki ürünleri ve koleksiyon öğelerinin transferini engelleyen aşırı ücretleri ve dolandırıcılığı yok etmeye yardımcı olabilmektir.

SushiSwap (SUSHI)

SushiSwap AMM yani otomatikleşmiş piyasa yapıcısı olarak faaliyet göstermektedir. Bunlar herhangi bir token çifti oluşturmak için akıllı sözleşmeleri kullanan merkeziyetsiz borsalardır. SusiSwap nedir ve nasıl çalışır detaylı bigi almak için https://isternet.com/coin/101/sushiswap içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

CEEK Coin

CEEK projesi, müzisyenleri, sporcuları ve dijital içerik yaratıcılarını doğrudan hayranlarına bağlayan bir projedir. Universal Music ile ortaklığıyla ciddi ses getiren CEEK VR bu ortaklık sayesinde Bon Jovi, Lady Gaga, Sting gibi daha birçok yıldızı Metaverse teknolojisi sayesinde hayranlarıyla bir araya getirecek. Kendini müzik ve videonun geleceği gören CEEK VR, patentli bir VR setinin sahibidir. Tüm dünyaya satılmaya başlayan bu setler sanal etkinlik bağlamında yayıncılar ve sanatçılardan ilgi görmekte ve para kazanmalarını sağlamaktadır. Hızlı bir yükseliş grafiği gözlemlediğimiz coini birkaç gün sonrasında gate.io piyasasında görmemiz mümkün.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun ve hemen sizi arayalım.