Binance | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

BNB

Binance BNB Kasası

Son yıllarda kripto para piyasasına yönelik ilgi hızla artıyor. Bu ilgi, göz önünde olmanın verdiği büyük sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Özellikle merkezi hükümetin güçlü olduğu devletlerde kripto para meselesine temkinli yaklaşımlar söz konusu. Ancak diğer yandan kripto para piyasası çoktan birçok insan için ikinci bir gelir kapısına dönüşmüş durumda. Öte yandan bazı insanlar için kripto para, aynı zamanda ana gelir kaynağı anlamına da geliyor. Kripto para denilince akla gelen ilk coinlerden biri Binance Coin (BNB)dir. Kripto para borsası ile tanışmadan önce birçok insan BNB coin ya da Binance coin isimlerini bir yerlerde görmüş ya da duymuştur. Biz de sizin Binance Coin (BNB) nedir?  Binance Coin Avantajları ve BNB kullanım alanları gibi merak edilen konuları derledik.

Binance Coin Nedir?

Binance Coin veya BNB, Binance borsası tarafından piyasaya sürülen ve BNB sembolü ile işlemlerde kullanılan kripto para birimidir. Haziran 2021 itibariyle Binance Borsası, saniyede 1,4 milyondan fazla işlemi gerçekleştirebilen, Mevcut kripto para borsaları arasındaki en büyük işlem hacmine sahip borsadır.

Binance Coin (BNB) 2017 yılında Çin’de kurulan bir kripto para borsasında yer alan Binance şirketinin piyasaya sürdüğü kripto paradır. Çok farklı alanlarda kullanılabilen Binance Coin (BNB); uluslararası para göndermek için bile kullanılabilir. Ayrıca bloklama süresi de bir hayli düşük olan Binance Coin’in transfer işlemlerinin de hızlı olduğu bilinmektedir.

Binance Coin’in (BNB) piyasaya çıkması ERC-20 tabanlı zincir üzerinden gerçekleşmiştir. Ancak bir süre sonra Binance şirketi kendi zincirini kurmuştur. Binance Coin (BNB) de BEP2 tabanlı bir alt yapıyı kullanma yolunu izlemiştir.

500 dolar seviyelerini aşan Binance Coin (BNB), değeri en yüksek kripto paraları içerisinde dokuzuncu sırada yer almaktadır.

Dolaşımda Ne Kadar Binance Coin (BNB) Var?

Kripto para borsasında hizmet veren ve 2017 yılında kurulan Binance şirketi ilk kripto paralarını yine 2017 yılında piyasaya sürdü. Binance Coin (BNB) den piyasaya toplam 100 milyon adet sürüldüğü açıklanmıştır. Şu anda dolaşımda 155.536.713 adet Binance Coin (BNB) bulunmaktadır.

Binance Coin’in Kurucusu Kim? BNB Ne Zaman kuruldu?

Binance Coin (BNB), 2017 yılında Changpeng Zhao tarafından Çin Halk Cumhuriyeti’nde kuruldu. Ancak Çin hükumetinin kripto para piyasası üzerine yeni düzenlemeleri devreye sokması, Binance şirketinin merkezinin Çin’den ayrılmasına sebep oldu.

Şirket, Çin’den ayrıldıktan sonra çok sayıda farklı ülkede ofisler açma sürecine girdi. Çin yönetiminin kripto para politik düzenlemelerinin ardından Japonya’ya taşınan Binance Borsası merkezi, kısa bir süre sonra Tayvan’da da yeni ofisler açtı. Çin’de kurulan Binance şirketinin Tayvan’da da ofisler açmasının birkaç siyasi sonuçla birlikte değerlendirmek gerekmektedir. Uluslararası politikada Çin Halk Cumhuriyeti ile Tayvan arasında ciddi gerilimlerin olduğunu göz önünde bulunduracak olursak Çin Halk Cumhuriyeti’ni terk eden Binance şirketinin neden Tayvan’da ofisler açtığını doğru yorumlamak gerekir.  Ayrıca 2018 yılının mart ayında açıklama yapan şirket yönetimi genel merkezlerini Malta’ya taşıdığını duyurdu.

Binance Blockchain

Binance Akıllı Zincir, merkeziyetsiz bir (DeFi) ekosistem oluşturmak amacıyla oluşturulmuş akıllı sözleşme(smart contract) özellikli bir blockchain ağıdır. 24 Haziran 2021 itibarıyla Binance Akıllı Zinciri günlük 3,7 milyon işlem gerçekleştiriyordu; Günlük işlemlerde Ethereum'un tüm zamanların en yüksek miktarını üç katına çıkardı, ancak 14 Mayıs 2021'de ulaşılan yaklaşık 12 milyon günlük işlem rekorundan düştü.

Binance Coin’in Avantajları

Binance Coin veya BNB, en çok işlem hacmine sahip kripto para borsası olan Binance borsası tarafından piyasaya sürülen kripto paraya verilen addır. BNB’nin diğer coinlerden farkı bir çok durumda ortaya çıkmatadır.

 • Binace Coin (BNB) kullanıcılara pek çok kolaylık da sağlamaktadır. Örneğin; BNB coin ile Binance borsasında diğer kripto para birimleri arasında al-sat, transfer gibi işlemler yapılmaktadır. Burada yer alan kripto paralar alış ve satış işlemleri gerçekleştirilebilmektedir ve BNB ile ödenen işlem ücretlerinde ekstra inidirim uygulanmaktadır.
 • Öte yandan Binance Coini (BNB) diğer coinlerden ayıran birçok faktör bulunmaktadır. Örneğin; Binance Coin (BNB) dünya'nın en iyi kripto paraları arasında dokuzuncu sırada yer almaktadır. 2021 yılı itibari ile Binance Coin (BNB) 500 dolardan fazla değere sahiptir. Ayrıca uluslararası para göndermek için de Binance Coin kullanılabilir. Binance Coin (BNB) bloklama süresi de düşüktür.
 • Ayrıca Binance Coin (BNB) ile Binance borsasında gerçekleştirilen işlemlerde komisyon ödenebilmektedir. Binance Coin (BNB) ile yapılan ödemelerde Binance ilk yıl %50, sonraki yıllarda ise %25, %12,5 ve %6,75 oranında komisyon oranlarında indirim gerçekleştirmektedir.
 • Tüm bunlara ek olarak Binance Coinin (BNB) kripto para borsasında yer almasından bu yana hızlıca büyüdüğünü de belirtmekte fayda var. Piyasaya giriş yaptığında 11 cent değerinde olan Binance Coin (BNB) yukarıda da bahsettiğimiz gibi 500 dolar seviyesini aşmış durumda. Binance Coinin en önemli avantajı ise merkezi Malta’da olan Binance şirketidir. Şirket yaptığı atılımlar ile sürekli coini desteklemektedir.

Binance Coin (BNB) ile yapabileceklerinizin bir hayli fazla olması da bu coinin tercih edilmesindeki bir diğer faktördür. İşte Binance Coini kullanabileceğinizi alanlar.

KRİPTO PARA YATIRIM EĞİTİMİ

Kripto borsalarında kazanmak için gereken herşeyi öğrenin.

DETAYLI İNCELE

Binance Coin (BNB) Kullanım Alanları

 • Seyahat: Uçak bileti ya da otel rezervasyonunu Binance Coin ile yapabilirsiniz. Dilerseniz bu iki hizmeti aynı anda da alabilirsiniz.
 • Eğlence: Binance Coin (BNB) ile yapabileceklerinizin sınırı yok. Elinizde bulunan Binance Coinleri (BNB) dilediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz. Konaklama ücretleri için coinlerinizi kullanabileceğiniz gibi açık artırmalarda da coinlerinizden faydalanabilirsiniz. Binance Coin ile ayrıca müzik telif hakkı satın alabilir, havacılık ürünleri için ödeme yapmak yapabilir, sanal arazi satın alabilir, arkadaşlarınıza ödeme ya da transfer yapabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak oyunlarda da Binance Coin (BNB) kazanabilirsiniz.
 • Kripto Alım – Satım: BNB, diğer kripto para birimleri ile takas edilebilir ve ticari işlemlerde kullanılabilir.
 • Binance Borsasındaki İşlem Ücretleri: Binance Coin, Binance Borsasında meydana gelen işlem ücretleri için kullınılabilir ve diğer coin kullanımlarına göre BNB kullanımı daha uyguna gelir.
 • Krediler ve Transferler: Binance coin, bazı platformlarda kredilere teminat göstermek için kullanılabilir. Ayrıca, kullanıcıların Binance Coin aracılığıyla faturaları bölüşmesine ve arkadaşlarına ve ailesine ödeme yapmasına olanak tanıyan uygulamalar da var.
 • Yatırım: Bazı platformlar yatırımcıların BNB ile hisse senetlerine, ETF'lere ve diğer varlıklara yatırım yapmasına imkân tanır.

Binance Cüzdanı

Binance Coin Cüzdanı bir başka söylemle BNB cüzdanı, var olan Binance coinlerinizi depolayan bir cüzdan şeklinde çalışan bir sistem değildir. BNB coinlerinizi kullanabilme imkânı sağlayan yazılımlardır.

Binance Cüzdanları üç farklı şekilde kripto piyasasında bulunmaktadır.

 1. Masaüstü BNB Cüzdanı
 2. Paper BNB Cüzdanı
 3. Web BNB Cüzdanı

Binance Coin (BNB) cüzdanı denilince hemen hemen herkesin aklına sahip olunan Binance Coinleri (BNB) depolayan bir cüzdan geliyor. Ancak durum bu şekilde değil. Binance Coin (BNB) cüzdanı ile elinizde bulunan Binance Coin (BNB) değerlerini kullanmak için anahtarın kullanıldığı yazılımlardır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, her Binance Coin (BNB) cüzdanının bir adresi bulunmaktadır. Bu adres kodu 26 ila 35 karakterlik rakam ve harflerden meydana gelmektedir. Binance cüzdanınızın diğer kripto para kullanıcıları tarafından görülebilen ve cüzdanınıza Binance Coin yani BNB gönderme işlemini sağlayan genel anahtar Binance Coin adresinizi oluşturmaktadır. Bu adres sayesinde diğer cüzdanlardan kendi cüzdanınıza Binance Coin (BNB) yatırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için sahip olduğunuz Binance Coin (BNB) cüzdanının anahtar kodunu kullanmanız gerekecektir. 

Ayrıca Binance cüzdanı ile, hesabınızdaki BNB miktarını Türk lirası, dolar, Euro ya da diğer geleneksel para birimlerine dönüştüremezsiniz. Eğer cüzdanınızdaki Binance Coinleri (BNB) herhangi bir para birimine çevirmek istiyorsanız değişim borsalarından birini kullanmanız yeterli olacaktır.

Binance Coin ile işlem gerçekleştirmek istiyorsanız mutlaka bir Binance Cüzdanına sahip olmanız gerekmektedir.

Öte yandan şunu da belirtmekte fayda vardır, Binance Coin (BNB) cüzdanları üç farklı şekilde bulunmaktadır. Bunlar Masaüstü Binance Cüzdanları, Paper (Kâğıt) Binance cüzdanları ve Web (Online) Binance cüzdanlarıdır.

Masaüstü cüzdanları, bilgisayarınıza indirebileceğiniz türden Binance Coin (BNB) cüzdanlarına verilen isimdir. Düzenli olarak Binance Coin (BNB) transferi yapan ve küçük miktarlar bulunduran kullanıcılar için ideal bir cüzdandır.

Paper Binance Coin (BNB) cüzdanlarında Binance Coin (BNB) adresi bilgileri farklı bir yol ile sağlanır. Burada QR kod kullanılmaktadır. Bu Binance Coin (BNB) cüzdanında internet bağlantısı bulunmadığı için siber saldırılara karşı oldukça güvenli bir cüzdandır. Ancak Paper Binance Cüzdanın fiziksel bir varlık olması ve olası yaşanacak kaybolma durumlarında Binance Coin (BNB) bakiyenizi tamamen sıfırlanması riski ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz çok yüksek.

Online Binance Coin (BNB) cüzdanları ise Binance Coin (BNB) bakiyelerinin cüzdan hizmeti sağlayan şirketler tarafından sunulan cüzdanlardır. Burada şirketin güvenilir olması en önemli kıstastır. Bu cüzdanların en büyük avantajlarından biri de online erişime sahip olduğunuz her yerde işlem yapabilirsiniz.

Binance Coin (BNB) cüzdanı denilince hemen hemen herkesin aklına sahip olunan Binance Coinleri (BNB) depolayan bir cüzdan geliyor. Ancak durum bu şekilde değil. Binance Coin (BNB) cüzdanı ile elinizde bulunan Binance Coin (BNB) değerlerini kullanmak için anahtarın kullanıldığı yazılımlardır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, her Binance Coin (BNB) cüzdanının bir adresi bulunmaktadır. Bu adres kodu 26 ila 35 karakterlik rakam ve harflerden meydana gelmektedir. Binance Coin (BNB) cüzdanınızın diğer kripto para işlemcileri tarafından görülebilen ve cüzdanınıza Binance Coin (BNB) göndermelerini sağlayan genel anahtar Binance Coin (BNB) cüzdanının adresini oluşturmaktadır. Bu adres sayesinde diğer cüzdanlardan kendi cüzdanınıza Binance Coin (BNB) yatırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için sahip olduğunuz Binance Coin (BNB) cüzdanının anahtar kodunu kullanmanız gerekecektir. 

Binance üzerinden nasıl kripto para yatırımı yapılır detaylı öğrenmek için Binance Para Yatırma içeriğimizi inceleyiniz.

Ayrıca Binance Coin (BNB) cüzdanı ile, bakiyenizde Binance Coin (BNB) miktarını Türk lirası, dolar, Euro ya da herhangi bir para birimlerine dönüştüremezsiniz. Eğer cüzdanınızdaki Binance Coinleri (BNB) herhangi bir para birimine çevirmek istiyorsanız değişim borsalarından birini kullanmanız yeterli olacaktır.

Binance Coin (BNB) ile işlem yapmak istiyorsanız mutlaka bir cüzdanınızın olması gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM