En Popüler Kripto Birimleri | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

En Popüler Kripto Birimleri

Kripto birimleri ile ilgili bir paradoks da şudur; kazandırdıkları için mi popülerler, popüler kripto para oldukları için mi kazandırıyorlar? Buna herkesin farklı bir yanıtı olabilir, üçüncü bir nedensellik de önerebilir. Ama biz yatırımcı olarak bu tartışmayı bir kenara atıp kriptolara doğrudan bir göz atalım!

Sürekli yeni altcoinlerin çıkarıldığı kripto dünyası durmaksızın büyümeye devam ediyor. Kripto yatırımcılarının en çok tercih ettiği kripto paraların, en popüler olanlarını ve en çok bilinen kripto paraları ele alacağımız bu makalede listemize Bitcoin ile başlayacağız.

2022 yılının bu ilk günlerinde hiç olmadığı kadar genişleyen kripto para borsasına her gün yeni bir coin ekleniyor. Bu da kullanıcıların akıllarını karıştırıp kafalarında daha fazla soru işaretleri ortaya çıkmasına neden oluyor. Bugün bu soru işaretlerinden birini cevaplandıracağız. Piyasadaki en popüler, en güvenilir coinler hangileri?

İçindekiler

 1. Bitcoin (BTC)
 2. Ethereum (ETH)
 3. Dogecoin (DOGE)
 4. Litecoin (LITE)
 5. Ripple (XRP)
 6. Binance Coin (BNB)
 7. Tether (USDT)
 8. Cardano (ADA)
 9. Bitcoin Cash
 10. Stellar (XLM)
 11. Monero

Unutmadan burada belirtmek gerekir ki; popülerlik kıstası oldukça görecelidir. Birçok parametre üzerinden ölçülebilir. Bu noktada BTC’yi ayrı bir yere koyarsak (ilk olma özelliği nedeniyle) diğer coinler arasında popülarite adına bir sıralama yapmak mümkün değildir. Bu nedenle bu liste bir sıralama içermez ve sadece en popüler kripto paralar dan on bir tanesine sadece değinir.

İşternet’in sitesinde kripto paralar blog sayfasında aşağıda göreceğiniz çoğu kripto paranın incelemesi, tanıtımı ve bilgilerini kapsayan makaleleri bulabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi ise ilk başlığımız Bitcoin Nedir: Kripto Paraların Efendisi yazımız gelir.

Bitcoin (BTC)

Listenin başında tabi ki tüm coinlerin babası sayılan Bitcoin geliyor. Bitcoin orijinal bir kripto birimi olması ile rakipleri arasında en değerli ve bilinirliği en yüksek olanı. Bitcoin piyasaya sürüldüğünden beri değişmeyen bu durum 2022'de de varlığını sürdürmekte.

Bitcoin bu bilinirliği ve irtibatı sayesinde kurum ve bankalar tarafında en çok tercih edilen ve en çok güvenilen kripto para bilimi olma özelliğini de taşıyor. Tüm bunların yanında Bitcoin sınırlı bir üretim kapasitesine sahiptir.

Bu sınırlılık durumu Bitcoin'e ''dijital altın'' yakıştırılması yapılmasını uygun kılmıştır. Üretim kapasitesindeki bu durum Bitcoin'in değerini hala günden güne arttıran ve bu artımın süreceğini neredeyse garantileyen bir faktördür.

Ethereum (ETH)

Ethereum, Bitcoin'in hemen ardından gelen ikinci sıradaki en popüler kripto para birimidir. Ethereum'da aynen Bitcoin gibi son derece köklü ve güvenilir bir coindir. Ethereum bir çeşit blok zinciri teknolojisidir. Bu teknolojiye Ether adı verilir. Ne yazık ki günümüzde hala Ethereum blok zinciri üzerinden doğrudan alım yapmak mümkün değildir. Ancak diğer coin yatırımlarınızı Ether üzerinden coine çevirebilirsiniz. Bu son derece güvenli ve sık sık tercih edilen bir yöntemdir.

Ethereum’un da whitepaper ve proje vizyonu BTC’yi bazı konularda zorlayacak kadar yenilikçi olduğunu düşünürsek bu kripto para hakkında Ethereum (ETH) Nedir? Makalemize mutlaka bakın deriz.

Dogecoin

Dogecoin yeni bir kripto para birimi olmasının yanında geçtiğimiz yıllarda çok spekülatif bir çıkış yapması ile dikkatleri üzerinde topladı. Günlük yüzde yirmi dokuzluk bir yükleliş ile adını duyurmuştu.

Kullanıcılar Dogecoin'e yatırım yapmadan önce onun bir meme coin olduğunu göz önünde bulundurup iyi bir araştırma yapmalı. Eğer meme coin nedir bilmiyorsanız, bir meme coine yatırım yapmadan önce “Meme Coin: Kripto Paraların En Eğlencelileri” makalemize bakarak daha iyi kararlar alabilirsiniz. Bu makaleye bakamasanız bile meme coinlerin, projeleri olmayan ve topluluk odaklı şaka coinler olduğunu bilmenizde fayda.

Litecoin (LITE)

Dijital altın olarak da bilinen Bitcoin'in yanında Litecoin de dijital gümüş sıfatına layık görülmüştür. Bunun nedeni Litecoin'in de sınırlı sayıda, köklü ve projesi güzel bir kripto para birimi olmasıdır. Litecoin'de aynen Bitcoin gibi eski bir kripto para birimidir. Kuruluşu ve piyasaya sürülüşü 2011 yılına dayanır, yani 10 yıldan fazla süredir piyasadaki varlığını istikrar ile sürdürmektedir.

Bahsettiğimiz gibi 2011 yılında kurulan Litecoin, eski bir Google çalışanı olan Charlee Lee tarafından geliştirilmiş ve aynı yıl piyasaya sürülmüştür. 2011 yılına geri döndüğümüzde Litecoin'in asıl amacı o dönemde Bitcoin'de gördüğü hataları düzeltip daha iyi ve daha güvenli bir ağ kurma iddiası idi. Ancak bugün Bitcoin hala liderliğini koruyor. Bunun yanında Litecoin de hala piyasadaki en değerli coinler arasında geliyor.

Ripple (XRP)

Kripto para borsalarında XRP olarak bilinen Ripple, Amerika’da yaşanan dava süreçleri yüzünden zor günler geçirmiş olsa da listedeki diğer coinler gibi güvenilir ve sağlam bir kripto para birimidir. Ayrıca topluluğu da çok aktif olan bu coin uzunca süre piyasa hacmiye sıralamalarda üst yerlerini korumuştu.

Geçtiğimiz yıllarda hakkında davalara yol açacak kadar spekülasyon yapılsa da bugün hala hem kullanıcıları hem de piyasanın bilir kişileri tarafından gelecek vaad eden bir coin olmasıyla bilinmektedir.

Binance Coin (BNB)

Herkesin bildiği üzere aslen oldukça güvenilir bir kripto para borsası, hatta belki de kripto para borsaları arasında en çok tercih edilen firma olarak bilinen Binance'in piyasaya sürdüğü Binance Coin de oldukça güvenilir ve özellikle son zamanlarda çok popüler olmuş bir kripto para birimidir.

Binance kripto borsası günümüzde dünyanın en büyük kripto para borsalarının başında gelir ve kendi coinin diğer kripto para borsalarında da listeleyebilmiştir.

Tether (USDT)

Daha çok USDT kısaltması ile bilinen Tether kripto para borsası kullanıcıları için daima en çok tercih edilen kripto para birimleri arasında bulunmuştur ki bu listedeki tek stabil coindir aynı zamanda da. Bu durum onu biraz daha önemli kılar. Tether'in USDT adı ile bilinmesinin sebebi ise oldukça basittir. Tether'in çok net bir amacı vardır. Değerini 1 dolara getirmek ve orda sabitlemek. Bu amacına da başarı ile ulaşmıştır.

Bu durum Tether'i sadece en güvenilir ve en popüler olan kripto para birimleri arasına sokmak ile kalmamış, onun birçok kripto para borsasında değişim birimi olarak kullanılmasına neden olmuştur. Eğer Tether (USDT) Nedir makalemize göz atarsanız arkasındaki projenin büyüklüğü sizi de şaşırtacaktır.

Cardano (ADA)

ADA coin de Cardano (ADA) Nedir?  Başlığı altında bilgilerini, whitepaper özetini, amaçlarını ve vizyonunu sizinle paylaştığımız diğer bir popüler coindir.

Cardano aslen Ethereum'un ilk beş kurucusundan biri olan Charles Hoskinson tarafından kurulmuş ve piyasaya sürülmüştür. Charles Hoskinson Ethereum ile bazı fikir ayrılıkları yaşadıktan sonra oradaki kariyerine son verdi ve Cardano coini kurdu. Ethereum'da hata gördüğü noktalarda düzeltmeler yapıp daha iyi bir coin piyasaya sürmek temel amaçlarıydı.

Bu nedenle başlarda Ethereum katili olarak bile adlandırldı. Günümüzde Ethereum kadar değerli olmasa da kısmen amacına ulaştığını söyleyebiliriz. Yatırımcılar tarafından son derece güvenilir ve değerlenme potansiyeli olan bir coin olarak değerlendirilebiliyor.

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash orijinal Bitcoin'in elinden çıkma olması ile hem coinler hem altcoinler arasında son derece büyük bir önem taşır.

Bitcoin çatallanmalarından meydana gelmiş olması onu ilginç ve güçlü kılmaktadır. Bitcoin Cash Nedir makalemizden bu popüler coin hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Bitcoin’in kurucusu gibi BTC CASH parası da anonim ve herhangi bir şirket ya da devletten bağımsız bir varlıktır.

Stellar (XLM)

Kripto para borsalarında XLM kısatması ile bilinen Stellar'da listedeki diğer kripto para birimleri gibi son derece popüler olma özelliğini taşır. Stellar aslen kurumsal firmalar arasında yapılan büyük işlemleri birbirine bağlamak amacı ile piyasaya sürülmüştür. Günümüzde bu amacını başarı ile gerçekleştirmiş ve en değerli coinler arasına kendini rahatlıkla yerleştirmiştir.

Stellar, RippleLabs ve Ripple coin, yani XRP'nin kurucusu ve asıl geliştiricilerinden biri olan Jed McCaleb tarafından geliştirilmiş ve piyasaya sürülmüştür. Geçtiğimiz yıllarda Jed McCaleb RippleLabs'deki görevini tamamen bıraktı ve çalışmalarını Stellar üzerinde yoğunlaştıracağını söyledi. Günümüzde kendisi hala bu amacına yönelik çalışmalarını sürdürmekte ve Stellar'ın değerine değer katmaktadır.

Bu coin hakkında daha fazla bilgi için Stellar (XLM) Nedir makalemizi okuyabilirsiniz.

Monero

Monero listedeki kripto para birimleri arasında en izlenemez ve güvenli kripto para birimi olma özelliğini taşır. Bu durum Monero'ya sayısız avantaj katmanın ve kullanıcıların gözlerine girmesine sebep olmasının yanında bir kaç dezavantaja da yol açmaktadır. Monero diğer coinlerden daha farklı ve karmaşık güvenlik protokolleri izlemesi ile ünlüdür. Tamamen bağış ve topluluk odaklı olan Monero bu durumuna rağmen kripto borsalarının en popüler ve en çok tercih edilen kripto para birimleri arasnda geliyor.

2014'ün Nisan ayında geliştirilen ve piyasaya sürülen Monero 2022 yılının ocak ayında değerine değer katmış bir şekilde karşımızda dururken yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen coinler arasında gelme özelliğini de hala bünyesinde barındırıyor.

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun ve hemen sizi arayalım.